• Start
  • Wiadomości
  • Muzyczny weekend w Gdańsku i atrakcje dla miłośników egzotycznych roślin

Muzyczny weekend w Gdańsku i atrakcje dla miłośników egzotycznych roślin

Ostatni weekend października upłynie w Gdańsku przede wszystkim pod znakiem koncertów - kultowa grupa Raz, Dwa, Trzy, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaśpiewa teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego; jazzowe brzmienia czekają nas w klubie Żak za sprawą jesiennej odsłony cyklu Jazz Jantar. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy teatru i... egzotycznych roślin.
( 28.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trio Polski Piach tworzy gitarzysta Patryk Zakrocki, grający na klarnecie basowym Piotr Mełech, oraz Piotr Domagalski na basetli
Trio Polski Piach tworzy gitarzysta Patryk Zakrocki, grający na klarnecie basowym Piotr Mełech, oraz Piotr Domagalski na basetli
fot. Staszek Dulny

Teatr Miniatura na wyjeździe. „Nie wierzę w śmierć” i nagradzany „Beton” w Stacji Orunia

Od piątku do niedzieli w klubie Żak (al. Grunwaldzka 195/197) ponownie cieszyć się możemy muzycznymi brzmieniami za sprawą trwającej jesiennej odsłony Festiwalu Jazz Jantar.

W piątek, 28 października, poznamy siłę instrumentów dętych, zademonstrowaną przez dwa berlińskie kolektywy: trio o znaczącej nazwie Insomnia Brass Band i ośmioosobowy zespół Fred Garden. Ten pierwszy zespół to miniaturowa orkiestra dęta, przekraczająca swoje kompaktowe rozmiary, tworząca hałaśliwy, żywiołowy dźwięk, którego można oczekiwać od znacznie większego składu. Fred Garden zaś, to zespół założony kilka lat temu przez muzyków z jazzowym wykształceniem. Tworzy brzmienie nasiąknięte hip-hopem, soulem, afrobeatem i popem. 

W sobotę, 29 października, na scenie Żaka na początku staną Kosmonauci - młody alternatywno-jazzowy kwartet pochodzący z Bielska-Białej. Następnie scenę przejmie Emma-Jean Thackray, która obraca się w rejonach spiritual jazzu podszytego psychodelicznymi fantazjami. Bywa porównywana do Sun Ry, z drugiej do Kendricka Lamara. Nagrywała nie tylko z muzykami jazzowymi, ale również z Little Simz czy The Smile, projektem muzyków Radiohead.

Trzeciego dnia weekendu, w niedzielę, 30 października, wystąpi Polski Piach. Muzyka zespołu jest efektem improwizacji, i odwołuje się do trzech elementów: tradycji afrykańskiej transowej muzyki, klasycznego amerykańskiego bluesa z Delty Missisipi, ale też polskich wątków i melancholii tutejszego krajobrazu.

Program:

Piątek, 28 października, godzina 20:00

  • Scena niemiecka - Insomnia Brass Band: Anke Lucks - puzon, Almut Schlichting - saksofon barytonowy, Christian Marien - perkusja;
  • Scena niemiecka - Fred Garen: Zuza Jasińska - wokal, Efim Brailovskiy - saksofon altowy, Robin Danaher - saksofon tenorowy, Elli Sooss - saksofon barytonowy, David Pöll - gitara, Jens Bollosch - klawisze, Thanos Karakantas - bass, Johann Gottschling - perkusja.

Sobota, 29 października, godzina 20:00

  • Młoda Polska - Kosmonauci: Miłosz Pieczonka - saksofon, Tymon Kosma - wibrafon, Bartłomiej Lucjan - bass, Jan Pieniążek - perkusja;
  • Britain Now - Emma-Jean Thackray.

Niedziela, 30 października, godzina 19:00

  • Teraz Polska - Polski Piach: Patryk Zakrocki - gitara, Piotr Mełech - klarnet basowy, Piotr Domagalski - basetla.

Bilety: 28 i 29 października 45 zł ulgowe, 85 zł zniżka na Kartę do Kultury, 90 zł bez zniżek; 30 października 20 zł ulgowe, 35 zł zniżka na Kartę do Kultury, 40 zł bez zniżek.

W piątek niezwykły koncert Hani Rani w Stoczni Cesarskiej. Wstęp wolny

Thomas Hampson występował na osobiste zaproszenie prezydenta Billa Clintona w Białym Domu. W piątek wystąpi w Gdańsku
Thomas Hampson występował na osobiste zaproszenie prezydenta Billa Clintona w Białym Domu. W piątek wystąpi w Gdańsku w szczytnym celu
mat. prasowe

W piątek, 28 października, muzyczne wrażenia czekają też w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. O godzinie 19:00 rozpocznie się VIII Koncert Charytatywny „Muzyka Czyni Cuda”, którego gwiazdą będzie wybitny amerykański baryton Thomas Hampson - jeden z najsłynniejszych artystów operowych świata.

Thomas Hampson występował z ogromnym sukcesem w największych teatrach operowych i salach koncertowych, m.in. w Londynie, Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Nagrał wiele cenionych płyt, prowadzi także liczne kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Grammy Award czy Grand Prix du Disque. Występował na osobiste zaproszenie prezydenta Billa Clintona w Białym Domu.

W Gdańsku zaśpiewa arie z oper Mozarta, Verdiego, Gounoda i Masseneta, a także lżejszy operowy i musicalowy repertuar, m.in. Lehara, Cole Portera czy Bernsteina. Amerykaninowi na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Gianluci Marciano. 

Bilety: 48-248 zł. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wyposażenie medyczne dla nowej Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, mieszczącej się obecnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym.

Europejskie Centrum Solidarności w ostatnią sobotę miesiąca zaprasza na warsztaty dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami/opiekunami
Europejskie Centrum Solidarności w ostatnią sobotę miesiąca zaprasza na warsztaty dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami/opiekunami
mat. prasowe

Dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami lub opiekunami Europejskie Centrum Solidarności (plac Solidarności 1) w sobotę, 29 października, zaprasza na Warsztaty rodzinne - Wolna sobota, w centrum których będzie książka. 

- Połączymy wartościową literaturę z dziecięcą ekspresją twórczą. Poznamy przy tym ważne pojęcia. Wiemy, że edukacja o wartościach zaczyna się w domu, ale z chęcią ugościmy Was u nas i zainspirujemy do wspólnej zabawy. Spędźmy razem część wolnej soboty i wspólnie pokażemy dzieciakom, że wolność, otwartość i solidarność to słowa, które nie są za duże dla małych ludzi - zachęcają organizatorzy.

Warsztaty rozpoczną się o godzinie 11:00, i upłyną pod hasłem „Zielona sobota”. Podczas warsztatów zostaną wykorzystane fragmenty książek „Dziwolągi” (tekst Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio; ilustracje Cristina Sitja Rubio) i „W lesie (pop up)” (tekst Sophie Strady; ilustracje Anouck Boisrobert, Louis Rigaud) z Wydawnictwa Dwie Siostry.

Tematem będą drzewne i zwierzęce opowieści - uczestnicy dowiedzą się np. że na Ziemi są ponad 3 biliony drzew, i spróbują sobie wyobrazić, co by było, gdyby drzewa zniknęły... Ponadto będzie okazja, by popracować nad artystycznym wykorzystaniem leśnych skarbów, i poznać niezwykłą postać - Simonę, która mieszkała w lesie i przyjaźniła się ze zwierzętami. Warsztaty połączone będą ze zwiedzaniem wystawy fotograficznej „Zoopsychologia”. 

Czas trwania: 60 minut. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami/opiekunami. Miejsce: ECS, sala warsztatowa nr 1 (3 piętro) - zbiórka w holu głównym vis-à-vis kas. Bilety: dziecko 10 zł, opiekun wstęp bezpłatny.

Koncert pod tytułem „Człowiek czasami serce otworzy” to teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w interpretacji kultowej grupy Raz, Dwa, Trzy
Koncert pod tytułem „Człowiek czasami serce otworzy” to teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w interpretacji kultowej grupy Raz, Dwa, Trzy
mat. prasowe

A w sobotni wieczór, o godzinie 20:00, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się koncert kultowego zespołu Raz, Dwa,Trzy , który od trzech dekad zachwyca słuchaczy swoją inteligencją i wrażliwością. Działająca nieprzerwanie grupa nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą, eksplorując różne nurty i stylistyki - od jarocińskiej sceny, po studio im. Agnieszki Osieckiej.

I to właśnie Agnieszce Osieckiej oraz Wojciechowi Młynarskiemu poświęcony będzie koncert zatytułowany  „Człowiek czasami serce otworzy”. Na repertuar złożą się piosenki z tekstami obojga cenionych twórców, dotyczące jednej z najważniejszych ludzkich potrzeb - bycia kochanym. 

- Koncert złożony z piosenek ich autorstwa to żywe, muzyczne zestawienie odmiennego podejścia do uczuciowych usiłowań podejmowanych przez poszczególne bohaterki i bohaterów tych małych dzieł sztuki - zaprasza zespół Raz, Dwa, Trzy. - Często - jak to bywa w życiu - przypadkowych sytuacji prowokujących burzliwy wzrost napięcia emocjonalnego przeradzającego się w nagłe, zaskakujące, acz nieuniknione np. zakochanie. Postaci z piosenek potrafią zapaść na „chorobę” miłości tak samo szybko, jak mozolnie i z trudem się odkochiwać. Opisać ulotną wymianę spojrzeń, albo spór między zimnym intelektem, a nagłym porywem serca. Czy to w ogóle możliwe? Osiecka i Młynarski prawdopodobnie przypuszczali, że nie. Ale jako twórcy niemogący i nieumiejący uwolnić się od wrodzonych talentów wiedzieli, że usiłować trzeba. Opowieść pozornie stara jak świat. „Człowiek czasami serce otworzy...” i dozgonna miłość, albo pasmo uczuciowych nieszczęść gotowe. Albo jedno i drugie.

Wystąpią: Adam Nowak (gitara, śpiew), Grzegorz Szwałek (pianino elektryczne, akordeon), Jacek Olejarz (perkusja), Jarek Treliński (gitara elektryczna, akustyczna), Mirek Kowalik (gitara basowa, kontrabas), Tadek Kulas (trąbka).

Bilety: 99-139 zł.

Spektakl „Obywatel Koń” powstał w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Spektakl „Obywatel Koń” powstał w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
fot. Iwona Wojdowska

W sobotę i niedzielę, 29-30 października, w Zakładzie Kulturalnym (al. Rzeczypospolitej 8) będzie ponowna okazja, by zobaczyć niezależny spektakl „Obywatel Koń” na podstawie „Spowiedzi Masochisty” Romana Sikory - sztuki, która brutalnie obnaża mechanizmy rządzące światem oraz służbowymi i intymnymi relacjami między ludźmi. 

- Dramat Sikory jest świetnym impulsem do dyskusji i rozważań o współczesnych niewolnikach, pariasach czasu globalizacji, o kryzysie jednostki i kapitalistycznym społeczeństwie w czasach kryzysu - zachęcają twórcy.

Przekład: Elżbieta Zimna, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reżyseria: Mathilda Clarke, scenografia: Michał Dracz, muzyka: Przemysław Bartoś, światło: Michał Labijak, wykonanie form: Aleksandra Stawik. Występują: Magdalena Gładysiewicz, Magda Smuk, Michał Trojanowski i Wojciech Stachura.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł.

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jungle Bazaar to okazja, by zaopatrzyć się w ciekawe okazy roślin
Jungle Bazaar to okazja, by zaopatrzyć się w ciekawe okazy roślin
mat. organizatora

Miłośnicy roślin, egzotyki i pięknych wnętrz powinni udać się w sobotę i w niedzielę do Amberxpo (ul. Żaglowa 11), gdzie odbędzie się Jungle Bazaar.

W asortymencie wystawców oprócz wspaniałych roślin doniczkowych znajdą się donice, dodatki do wystroju wnętrz oraz naturalne kosmetyki i biżuteria, której projektanci czerpią inspiracje z natury. Coś dla siebie znajdą też sympatycy wegańskich świec sojowych, wosków zapachowych.

Targi czynne są 29 i 30 października w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny.

Wystawa biżuterii Danki Czapnik w Muzeum Bursztynu