• Start
  • Wiadomości
  • Nie marnuj jedzenia! Zrób zupę z halloweenowych dyń, w Letnicy

Nie marnuj jedzenia! Zrób zupę dla potrzebujących z halloweenowych dyń

Te pomarańczowe, ogromne owoce, kojarzą się z jesienią, z zupą dyniową, ale też z zabawą w czasie Halloween. Dynie ozdabiają nasze parapety, wejścia do restauracji, ale też można zobaczyć je w miejskiej przestrzeni. Niektórzy wykorzystują je z czasem, "przerabiając" w domu na różne przysmaki, niektórzy jednak wyrzucają na śmieci. Klub Sąsiedzki Letnica postanowił przeciwdziałać marnotrawieniu jedzenia - dlatego zaprasza mieszkańców na nietypowe warsztaty, już w środę, 8 listopada.
07.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkanaście dyń, pomarańczowe, żółte, zielone, bardzo duże i też małe
Klub sąsiedzki w Letnicy zaprasza do wspólnego gotowania dyniowej, dla potrzebujących
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Przynieś dynię, zrób zupę dla potrzebujących

Pomysł jest taki: przynieście swoje dynie, które trzymacie jeszcze w domach po Halloween, do Klubu Sąsiedzkiego Letnica. W środę zaplanowano tam warsztaty, w trakcie których dynie staną się pysznymi zupami - kremami. Gotowe dania zostaną szczelnie zapakowane, a następnie przekazane do lodówek społecznych, które znajdują się we Wrzeszczu i Śródmieściu, dla osób potrzebujących. Mile widziane dynie ozdobne, niepokrojone, jak również te powycinane i przyozdabiane na czas zabawy halloweenowej. Ci, którzy wkładali do środka świeczki - powinni wyciąć miejsca, w których może znajdować się wosk.
- Zachęcamy mieszkańców, by przynieśli swoje dynie, jeżeli nie mają na nie żadnego kulinarnego pomysłu, a zastanawiają się już nad ich wyrzuceniem. Dyń jest ogrom wszędzie. Najbardziej widoczne są w mieście pod koniec października, a często później trafiają do śmietników. W ten sposób powstaje problem marnotrawienia. Chcemy temu zapobiec, choćby na niewielką skalę, tak na początek - tłumaczy Natalia Zarębska, koordynatorka klubu sąsiedzkiego w Letnicy z Fundacji RC.

Warsztaty dla 12 osób

W zależności od tego, ile osób pojawi się na środowych warsztatach, i ile dyń ze sobą przyniesie, tyle zupy - krem zostanie z nich przygotowanej.
Co istotne, klub ma niewielką przestrzeń, więc w warsztatach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 12 osób. Warto zgłosić wcześniej chęć udziału, wysyłając maila na adres: ksletnica@fundacjarc.org.pl.

 Pierwszy klub sąsiedzki w Letnicy już działa

Gdzie i kiedy będą robić dyniową?

Warsztaty poświęcone wspólnemu przygotowaniu zupy dyniowej odbędą się w środę, 8 listopada, w godz. 18 - 20, w klubie sąsiedzkim przy ul. Suchej 29. Mieści się on w budynku szkoły, po prawej stronie od drzwi głównych placówki.

Nie wyrzucaj jedzenia. Oddaj potrzebującym

Gdzie znajdują się lodówki społeczne w Gdańsku?

Przypominamy, że wspierać potrzebujących można każdego dnia, zostawiając dla nich żywność w specjalnych, ogólnodostępnych lodówkach społecznych. Znajdziecie je:

  • przy zabytkowym murze otaczającym siedzibę zakonu dominikanów i Kościół Św. Mikołaja - od strony Hali Targowej w Śródmieściu,
  • przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25 w Pieckach - Migowie,
  • na tyłach Parafii Świętego Krzyża, przy ul. Mickiewicza 11 we Wrzeszczu Dolnym,
  • przy ul. Opata Rybińskiego 10, w sąsiedztwie Parku Oliwskiego w Oliwie.