• Start
  • Wiadomości
  • Nie Madryt, nie Izmir, ani Gorizia - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

Nie Madryt, nie Izmir, ani Gorizia - Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu 2022

Wielki sukces Gdańska - nasze miasto w sobotę, 5 grudnia, wybrane zostało na Europejską Stolicę Wolontariatu 2022. Decyzja ogłoszona została we włoskiej Padwie. - W tym roku mamy 40-lecie powstania Solidarności, i dla mnie jest to coś tak ważnego, że ta Solidarność nie jest tym zamkniętym znaczkiem w muzeum, tylko, że jest czymś, co mamy na co dzień, możemy się tym dzielić i pewnie naszą ambicją będzie by tych wolontariuszy, aktywnych wolontariuszy w naszym mieście było jeszcze więcej - mówi prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
( 05.12.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy Europejskiej Gali Wolontariatu w Padwie, która odbyła się za pośrednictwem internetu - już po ogłoszeniu, że Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu na rok 2022. W lewym dolnym rogu ekranu - prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Uczestnicy Europejskiej Gali Wolontariatu w Padwie, która odbyła się za pośrednictwem internetu - już po ogłoszeniu, że Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu na rok 2022. W lewym dolnym rogu ekranu - prezydent Aleksandra Dulkiewicz
www.gdansk.pl

 

Data ogłoszenia werdyktu nie była przypadkowa - 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Także w Gdańsku jak co roku zorganizowano Galę Wolontariatu, podczas której tradycyjnie już uhonorowano najbardziej wyróżniających się gdańskich wolontariuszy i wolontariuszki (listę laureatów podajemy na końcu publikacji). W ramach tej uroczystości zaplanowano internetowe połączenie z Padwą. Nie było żadnej pewności, czy Gdańsk zostanie Europejską Stolicą Wolontariatu 2022, tym bardziej, że konkurencja była mocna:

  • Madryt (Hiszpania)
  • Izmir (Turcja)
  • Gorizia (Włochy)

Gdańsk mógł się pochwalić ponad 25-letnim doświadczeniem pracy z wolontariatem, licznymi inicjatywami i 20-tysięczną wspólnotą wolontariuszy. Uczestnicy internetowej Gali Wolontariatu w studio Gdańsk.pl po cichu liczyli, że szczęście przyniesie Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, który właśnie 5 grudnia - w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - obchodzi urodziny.

Jednak, gdy na ekranie internetowej transmisji z Padwy ukazało się słowo "Gdańsk", wszyscy przez chwilę nie dowierzali, że udało się osiągnąć tak duży sukces. Dotąd żadne z polskich miast nie było Europejską Stolica Wolontariatu. 

- Brak mi słów, nie wiem co powiedzieć - wyznał Dawid Jastrzębski. - Jestem wniebowzięty. Dziękuję i gratuluję.

 

Chwila ogłoszenia werdyktu - na ekranie pojawiło się słowo GDAŃSK i herb naszego miasta. U dołu widoczna jest lista miast, które wcześniej zostały uhonorowane w ten sposób. W tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu jest, w przyszłym - będzie Berlin
Chwila ogłoszenia werdyktu - na ekranie pojawiło się słowo GDAŃSK i herb naszego miasta. U dołu widoczna jest lista miast, które wcześniej zostały uhonorowane w ten sposób. W tym roku Europejską Stolicą Wolontariatu jest Padwa, w przyszłym - będzie Berlin
www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, powiedziała:

- Kochani, mamy to! Duża radość. Myślę, że nie może być lepszego uwieńczenia naszej tegorocznej gali. Dawid, masz niezły prezent na urodziny. Naprawdę bardzo, bardzo się cieszę. Z całego serca gratuluję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom w naszym mieście, w naszej metropolii. To duży zaszczyt, duży honor, ale też pewnie wiele zadań przed nami. Jak was znam, to niebawem ruszymy do przygotowań, takich dynamicznych. Bardzo, bardzo, bardzo się cieszę, naprawdę. I myślę, że to, że ten tytuł przypadł nam w tym roku naprawdę szczególnym, bo z jednej strony epidemia, pandemia koronawirisa - coś, co przecież zmieniło nasze życie. Z drugiej strony też (...) nasz Model na Rzecz Równego Traktowania, różne próby, sposoby włączania osób z niepełnosprawnościami w nasze życie, osób, które pochodzą z różnych stron, tak jak występująca w naszym filmie Khedi Alieva. A wreszcie i to, że w tym roku mamy 40-lecie powstania Solidarności, i dla mnie jest to coś tak ważnego, że ta Solidarność nie jest tym zamkniętym znaczkiem w muzeum, tylko, że jest czymś, co mamy na co dzień, możemy się tym dzielić i pewnie naszą ambicją będzie by tych wolontariuszy, aktywnych wolontariuszy w naszym mieście było jeszcze więcej. Duża radość kochani, cieszę się, że mogę ją dzielić z wami. Mamy chwilę na przygotowania, pewnie pojedziemy po sąsiedzku także do Berlina, zobaczyć jak u nich wygląda stolica wolontariatu w przyszłym roku. Duża radość. I bardzo, bardzo, wam wszystkim dziękuję… Dziękuję całemu zespołowi: Agnieszce Buczyńskiej, tobie Dawid, Dawidzie Jastrzębski, panu dyrektorowi Grzegorzowi Szczuce, Damianowi Kuźmińskiemu. Całemu, całemu zespołowi… Pani Magdalenie Skibie. Całemu zespołowi, który pracował nad naszą kandydaturą. I to jest wasza robota, że mamy ten tytuł. Pięknie dziękuję!

 

Radość w gdańskim studio Gali Wolontariatu - od prawej: Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska, Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku; osoby prowadzące gdańską galę: Andrzej Stawicki i Natalia Gawlik
Radość w gdańskim studio Gali Wolontariatu - od prawej: Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska, Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku; osoby prowadzące gdańską galę: Andrzej Stawicki i Natalia Gawlik
www.gdansk.pl

 

Europejską Stolicę Wolontariatu wyłania międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą kluczowe osobistości związane z wolontariatem. W jury zasiadają m. in. przedstawiciele NGO oraz instytucji unijnych, ale też osoby prywatne, zaangażowane w działalność wolontaryjną.

Organizatorzy oczekują od miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Europy zaangażowania w działania mające na celu promowanie wolontariatu na poziomie lokalnym. Pretendujące miasta powinny wspierać swoje partnerstwo z centrami wolontariatu oraz z organizacjami działającymi w tym obszarze. Nagradzane są miasta, które mają doświadczenie w działaniu na rzecz wolontariatu i wykazują troskę o wzmacnianie i popularyzowanie tej idei wśród swoich mieszkańców. Aspirujące do tytułu EVC miasta zobowiązane są do wdrażania zaleceń Policy Agenda on Volunteering in Europe (PAVE) oraz do wzmocnienia rozpoznawalności marki Europejska Stolica Wolontariatu. Gdańsk ma duże osiągnięcia w dziedzinie wspierania i rozwijania wolontariatu w regionie. Nominacja do tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu jest sporym sukcesem, ale i zobowiązaniem do dalszej pracy.

Wolontariat w Gdańsku działa od wielu lat, jego aktywne pierwsze początki jako organizacji skupiającej Wolontariuszy to rok 1994. To ponad 16 lat formalnego funkcjonowania instytucji skupiającej Wolontariusz w naszym mieście. W mieście, które co rocznie zapewnia stałe finansowanie aktywności wolontariackich i prowadzenie Centrum Wolontariatu. Centrum Wolontariatu, które dba o regularne kampanie promocyjne, Gdański Tydzień Wolontariatu czy jako pierwsze w Polsce tworzy mobilną aplikację do pośrednictwa wolontariatu.

W Gdańsku społeczność wolontariuszy aktywizuje się i wzmacnia swoje kompetencje. Działa na poziomie lokalnym, sąsiedzkim oraz całego miasta. Dzięki rozbudowanym strukturom możemy wspólnie i skutecznie stawiać czoła wyzwaniom i potrzebom naszego miasta, nawet w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych, takich jak epidemia koronawirusa. W naszym mieście aktywnie działa około 20000 wolontariuszy! To ogromna liczba, która jest dla nas wszystkich dumą.

 

LAUREACI GDAŃSKIEJ GALI WOLONTARIATU 2020:

 

  • INICJATYWA, KTÓRA WNIOSŁA NAJWIĘCEJ DOBRA PODCZAS KWARANTANNY 2020

NGO’s-y Szyją Maski. Reprezentant: Magdalena Jabłońska z  Fundacji Nielada Historia &… #ngosyszyjąmaski

Kilkanaście fundacji i stowarzyszeń zrzeszyło w tym celu już ponad 1000 wolontariuszy. Materiał do szycia zapewniają im inne organizacje pozarządowe. Efektem koprodukcji są maski wielorazowego użytku bawełniane z kieszonką na filtr hepa oraz jednorazowe wykonane z kilku warstw flizeliny.  Maski te przekazywane są do szpitali i ośrodków opieki w tym również do hospicjów z terenu województwa pomorskiego.

 

  • WOLONTRIUSZ/WOLONTARIUSZKA ROKU 2020

Klaudia Suliborska

Pierwszą i najważniejszą grupą jakiej poświęca się Klaudia są podopieczni Fundacji Mam Marzenie. Mimo natłoku zarówno zawodowych, jak i fundacyjnych obowiązków Klaudia nie zrezygnowała z osobistych spotkań z dziećmi, podczas których poznaje ich marzenia i dąży do ich spełnienia. Klaudia odznacza się niepohamowaną motywacją i wiarą we własne siły, co niejednokrotnie bezpośrednio wpłynęło na spełnienie dziecięcego marzenia. Podopieczni fundacji stanowią dla niej najważniejszą grupę i to im bezbrzeżnie się poświęca, co napawa ją dumą i napędza do dalszego działania. Ponadto Klaudia zawsze pozostaje do dyspozycji i służy pomocą innym trójmiejskim Wolontariuszom. Potrafi nawiązać kontakt z nowymi kandydatami, chcącymi spełniać marzenia i wspierać ich w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia. Jej wieloletnia działalność jest dla nich podporą i niesłabnąca inspiracją. 

 

  • KOORDYNATORKA/ KOORDYNATOR ROKU 2020

Liliana Tarasow

Pani Liliana jest głównym koordynatorem szkolnego koła wolontariatu, które nazywa się Pomocne Elfy T o grupa dla której wolontariat jest bardzo ważną częścią ich życia, traktują się wzajemnie jak mała rodzina , a Pani Liliana stoi na jej czele. Dlatego właśnie stara się w miarę swoich możliwości działać we wszystkich możliwych akcjach na terenie Gdańska , jednocześnie motywując całą wolontariacką rodzinkę. Dla szkolnego koordynatora działalność tylko na terenie swojego ukochanego miasta to za mało, dlatego wielokrotnie wychodzi ze swoimi akcjami wolontariackimi poza obszar miasta. Przykładem jest między innymi pomoc schronisku dla bezdomnych zwierząt w Dąbrówce koło Wejherowa. Pani Liliana Tarasow działa systematycznie przez cały rok, również w weekendy. Nie zdarzył jej się miesiąc, w którym nie brałaby udziału wjakiejkolwiek akcji wolontariackiej.

 

  • WYRÓŻNIENIE ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ INNYCH #ZUPODOBRO

Joanna Łysikowska

#zupodobro. Od jakiegoś czasu prowadzi tą akcję PRAKTYCZNIE SAMA Joanna Łysikowska. Ta akcja ma na celu wspierać żywieniowo ludzi. Dokarmiają mamy w trudnej sytuacji, ojców samotnie wychowujących dzieci, rodziców dzieci niepełnosprawnych, dorosłych niepełnosprawnych i seniorów. Pani Joanna przygotowuje zupy własnym kosztem, zaangażowała wolontariuszy do rozwożenia posiłków, swego czasu wspierała ratowników medycznych organizując im posiłki. Akcja się rozwija (plan na dowóz rowerami) i nie kończy się! Pani Joanna wciąż gotuje zupy, szuka wsparcia w rozwożeniu żywności. Ostatnio do słoików z zupą dodaje pampersy dla dzieciaków potrzebujących. Aby pozyskać dodatkowe środki powstał ebook z przepisami na pożywne zupy; powstała też zrzutka na potrzebne produkty