• Start
  • Wiadomości
  • "Nauka Mówi" - nowa odsłona cyklu przygotowanego przez Hevelianum

"Nauka Mówi" - nowa odsłona cyklu przygotowanego przez Hevelianum

W tegorocznym cyklu „Nauka Mówi” przygotowywanym przez Hevelianum do rozmów z naukowcami dołączą debaty o roli historii w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych. Pierwsza rozmowa pt. „A to zaraza! O epidemiach w historii”, w czwartek, 24 lutego, o godz. 17, transmisja na Facebooku i YouTube Hevelianum oraz na www.gdansk.pl.
23.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

„Nauka Mówi” to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Cykl rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, czy Sebastian Soberski, który objaśniał działanie radioteleskopów. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum oraz na www.gdansk.pl.

Hevelianum, organizator cyklu, w 2022 roku poszerza formułę „Nauki Mówi”. Do rozmów dołączą debaty o roli historii w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata i o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych.

Każde z omawianych co miesiąc zagadnień będzie miał swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wcieli się w rolę moderatora rozmowy.

Prowadzący cykl "Nauka Mówi" w 2022 roku

dr Dorota Cieślicka
fot. Piotr Połoczański
Nauka i technologia - dr Dorota Cieślicka

Doktor nauk biologicznych, dyplom broniła na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. W Hevelianum, jako główny specjalista do spraw naukowych, odpowiada za działania związane z edukacją oraz komunikacją naukową. Fascynują ją idee, a motywują nowe wyzwania. Zwolenniczka prostych rozwiązań.
dr Max Rykaczewski
fot. Adam Adamczu
Literatura i zmiany klimatu - dr Max Rykaczewski

Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.
dr Jan Daniluk
fot. Piotr Połoczański
Historia - dr Jan Daniluk

Historyk (dr), pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Wcześniej pracował m.in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej.


Pierwsza rozmowa pt. „A to zaraza! O epidemiach w historii”, w nowej odsłonie cyklu odbędzie się w czwartek, 24 lutego. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa bez udziału publiczności.

Transmisja z Domu Zdrojowego w Brzeźnie w czwartek, 24 lutego, na Facebooku i YouTube Hevelianum oraz na www.gdansk.pl. Początek o godz. 17.00. 


Gośćmi dr Jana Daniluka będą dr Iwona Janicka - historyczka z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Piotr Paluchowski - historyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Rozmówcy postarają się odpowiedzieć na pytania: Jak dawniej rozprzestrzeniały się choroby? Jakimi metodami starano się z nimi walczyć? Jaki wpływ na historie poszczególnych miast czy regionów miały epidemie, a jaki mają dziś? Czy, a jeśli tak, to czy jakieś ślady po dawnych epidemiach przetrwały w przestrzeni publicznej, w kulturze czy pamięci? Czy epidemie czegoś nas – jako społeczeństwo – nauczyły?

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu