Nauczyciele z Islandii odwiedzili Gdańsk - bardzo chwalą to, co zobaczyli w szkołach

Grupa 36 nauczycieli i pracowników oświaty z Höfn na Islandii spędziła w Gdańsku pięć dni na wycieczce studyjnej. Jednym z punktów pobytu była wizyta w trzech gdańskich szkołach podstawowych: SP 24, 44 i 60. - Wszystkim bardzo się podobało, to co zobaczyli - mówi Magdalena Karys, pochodząca z Krakowa nauczycielka języka angielskiego w Höfn. - Świetna baza dydaktyczna, a także sposób prowadzenia zajęć, nastawiony na integrację uczniów i myślenie ekologiczne. A do tego wspaniała gościnność.
22.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
SP44LekcjaAnatomii
Interesująca lekcja anatomii człowieka dla uczniów klasy II? Oczywiście, że może taka być. Gościem specjalnym na tej lekcji była pani Ola, specjalistka fizjoterapii i prywatnie mama jednej z dziewczynek. Tak anatomii uczą się dzieci w SP 44
Facebook Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku

Nauczyciele z Islandii - dlaczego do Gdańska

Edukacja jest w Islandii jednym z priorytetów polityki społecznej. Szkoły są bardzo dobrze wyposażone, zawód nauczyciela cieszy się wysokim prestiżem, za którym idzie stosowne wynagrodzenie. Nauka jest bezpłatna. Celem jest przygotowanie uczniów do życia i pracy w ciągle rozwijającym się demokratycznym społeczeństwie - poprzez tolerancję, wartości chrześcijańskie i zespołową współpracę.

Raz na dwa lata pracownicy danej szkoły mogą wziąć udział w zagranicznym wyjeździe integracyjno-szkoleniowym, który jest finansowany ze środków publicznych. W tym roku nauczyciele z Höfn najbardziej zainteresowani byli Polską. 

- Wielu Islandczyków lata do Polski turystycznie, najczęściej do Warszawy, Gdańska, Krakowa - zauważa Magdalena Karys, która w tym roku należała w Höfn do szkolnego zespołu planującego wyjazd. - I są zawsze bardzo zadowoleni, więc po prostu dobra opinia się roznosi. 

Siedlce, Suchanino, Aniołki. Szkoła podstawowa zyskała warsztatownię z piecem do ceramiki i kącikiem krawieckim

Nauczyciele z Islandii - szkoły obowiązkowo

Jednym z warunków takiego wyjazdu są wizyty studyjne w placówkach oświatowych odwiedzanego miasta. Nauczyciele z Höfn o pomoc w wyborze gdańskich szkół poprosili islandzkie biuro podróży, które zorganizowało całą wyprawę. Wybór padł na:

  • SP 24 przy ul. Lilii Wenedy (Wrzeszcz Dolny)
  • SP 44 przy ul. Jagiellońskiej (Przymorze)
  • SP 60 przy ul. Chłopskiej (Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia) 

Jak mówi Magdalena Karys, jeszcze przed wyjazdem z Höfn każdy z uczestników wycieczki do Gdańska wybrał sobie jedną szkołę, do której chce się udać. Część nauczycieli i pracowników była w SP nr 24, cześć w SP nr 44 i część - największa - w SP nr 60.

SP24NauczycieleIslandia
Nauczyciele z Islandii, którzy odwiedzili SP 24 im. Gustawa Morcinka. Wizyta w Gdańsku była planowana od stycznia, a odbyła się w ostatnich dniach kwietnia
fot. SP nr 24 w Gdańsku

Nauczyciele z Islandii pod wrażeniem SP 44

Magdalena Karys z pięcioma islandzkimi nauczycielkami odwiedziła SP nr 44. 

Po wizycie w szkole podzieliły się między sobą wrażeniami i spostrzeżeniami. - Wszystkim bardzo podobała się sala do rehabilitacji, która była bardzo dobrze wyposażona - podkreśla Magdalena Karys. - Niezywkle uprzejmna pani wicedyrektor oprowadzala nas po całej szkole. Podobała nam się ogromnie sala językowa, sala do biologii, historii. Były bardzo dobrze wyposażone. 

Nagrody za innowacyjność w nauczaniu. Wśród wyróżnionych są dwie placówki z Gdańska

Uwagę zwróciła także sala poświęcona patronowi szkoły, śląskiemu pisarzowi Gustawowi Morcinkowi oraz kulturze kaszubskiej. Nauczycielki z Islandii zwiedziły ją z dużym zainteresowaniem.

Było jeszcze coś, co zwróciło uwagę gości: - W szkole na Islandii nieco inaczej jest z dyscypliną wśród uczniów, dlatego wielkie wrażenie zrobiło to, że gdy wchodziliśmy do sal, uczniowie szkoły wstawali by powiedzieć dzień dobry.

20230504-sp24-7_1599x1066
Uczniowie SP 24 nie mają problemu z przyswajaniem przyrody i zasad ekologii. W ogródku zimowym sadzą pod okiem nauczycieli rośliny, w ogrodzie za szkołą mają rabatki i skrzynkę z urządzeniami do pomiarów zmian pogody
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nauczyciele z Islandii: SP 24 i SP 60 też super

O ile Magdalena Karys mogła pomóc swoim koleżankom jako tłumaczka, w dwóch pozostałych szkołach goście z Islandii porozumiewali się z gdańskimi nauczycielkami po angielsku. 

- Myślę, że bariery językowej dowiedzieli się wszystkiego, na czym im zależało - mówi Bożena Zgłobicka, dyrektorka SP 24.

“Dwudziestka czwórka” pochwaliła się m.in. zajęciami w “Zielonej klasie”, lekcjami przyrody i geografii na świeżym powietrzu, a także własną kuchnią z piecem konwekcyjno-parowym. Byłą eko-prezentacja i polsko-islandzka wymiana poglądów na temat edukacyjnych poświęconych ekologii. Nauczycielka wychowania fizycznego z Höfn była pod wielkim wrażeniem wyposażenia dwóch sal gimnastycznych (w tym jednej po gruntownym remoncie) oraz kompleksu boisk szkolnych.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Spotkanie prezydent Gdańska z uczniami gastronomika

Według Magdaleny Karys także wizyta w SP 60 była bardzo udana. Ogromnie spodobała się gdańska gościnność. Islandzcy nauczyciele zostali poczęstowani ogromną ilością polskich dań, które bardzo im smakowały. Otrzymali też upominki w postaci wydrukowanych w 3D podkładek pod telefon lub ipad. Wszystko wykonane było one przez uczniów SP 60.

Boisko szkolne w Szkole Podstawowej 24
Boisko szkolne w SP 24, które tak zachwyciło islandzką nauczycielkę wychowania fizycznego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nauczyciele z Islandii pod kątem niepełnosprawności

Jest jeszcze jeden aspekt, na który islandzcy nauczyciele zwracają szczególną uwagę podczas zagranicznych wojaży. To sposób, w jaki traktowani są przez system edukacyjny uczniowie z niepełnosprawnościami.

- W naszej szkole w Höfn też są uczniowie, którzy zmagają się z niepełnosprawnościami, a ponieważ najbliższa miejscowość oddalona jest o ponad godzinę drogi od nas, nie ma wyboru innej szkoły, szkoły specjalnej. Wszystkie dzieci chodzą do jednej szkoły, dlatego to tak ważne dla nas, by obserwować jak inne placówki radzą sobie w pracy z młodzieżą z niepełnosprawnościami - informuje Magdalena Karys.

Laboratoria Przyszłości dla Praktyków: 150 nauczycieli z całej Polski szkoliło się w Gdańsku

W Gdańsku okazało się, że szkoły są w pełni przystosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami, że obowiązuje model integracyjny, zajęcia terapeutyczne i wychowanie dzieci w duchu wzajemnej pomocy. Wszystko to islandzcy goście przyjęli z dużym uznaniem.

SP60EkologicznypotwórOK
Dobrym sposobem na urozmaicenie nauki są konkursy. Ten zorganizowany niedawno w SP nr 60 nazywał się "Ekologiczny potwór" - i wszystko jasne. Przed tablicą widzimy laureatów
Facebook Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku

Nauczyciele z Islandii do domu wrócili zadowoleni

Goście z Islandii spędzili cztery noce w hotelu w Śródmieściu. Gdańsk bardzo się wszystkim spodobał. Mieli wspólną uroczystą kolację w jednej z restauracji, korzystali z licznych atrakcji, w tym z gry miejskiej Lockdown Gdańsk. Oprócz wizyt w szkołach, uczestniczyli w seminarium, które dotyczyło pracy w szkole - przeprowadziła je Aleksandra Duda (strona Potrafish), która przyjechała w tym celu do Gdańska specjalnie z Pszczyny na Górnym Śląsku. 

- Ogólne wrażenia z pobytu były bardzo pozytywne, nauczyciele chwalili jak czyste i zadbane jest miasto - dodaje Magdalena Karys. - Każdy stwierdził, że Gdańsk ma swój niepowtarzalny urok. Oczywiście praktycznie wszyscy udali się na zakupy, Islandia to jeden z najdroższych krajów na świecie, więc każda okazja na zakupy poza granicami kraju jest dla Islandczyków dobra. Byli w Galerii Bałtyckiej, w Metropolii, a także w jakimś outlecie. Do domu wrócili bardzo zadowoleni.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy