• Start
  • Wiadomości
  • Napisz sztukę o demokracji. Teatr Miniatura czeka na twój tekst do lipca

Napisz sztukę o demokracji. Teatr Miniatura czeka na twój tekst do lipca

Miejski Teatr Miniatura i fundacja MiastoKreacja ogłosiły konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży o wartościach demokratycznych. Jury czeka na prace do 31 lipca 2017. Najlepsza zostanie wystawiona na deskach teatru, a autor nagrodzony.
20.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po spektaklu pt. Tramwaje, czas na sztukę o wartościach demokratyczncyh

Teatr Miniatura przyzwyczaił już nas do tego, że rzeczywistość, które nas otacza często przekracza jego próg, a prezentowane na scenie spektakle mówią o wartościach, inspirując się autentycznymi wydarzeniami.

Taki był “Baltic. Pies na krze”, opisujący niezwykłą przyjaźń psa i załogi statku badawczego, która go uratowała, gdy dryfował na krze po Bałtyku. Ale też “Tramwaje” - historia o przełamywaniu lęku, posiłkująca się bohaterami dnia codziennego - gdańskimi tramwajami, które noszą imiona prawdziwych postaci.

A demokracja - czy może stać się bohaterem sztuki teatralnej?

- Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat - mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu. - W czasach, kiedy coraz częściej odchodzi się od uznawanych przez wielu za oczywiste podstawowych wartości jak wolność, równość, sprawiedliwość, pluralizm, tolerancja, praworządność czy szacunek dla praw obywatelskich, postanowiliśmy zaproponować autorom stworzenie opowieści scenicznych dla najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, które o tych wartościach przypominają. 

Każdy kto czuje się na siłach, aby napisać sztukę o wartościach, jakie niesie ze sobą demokracja, może liczyć na to, że zostanie ona przeczytana i oceniona przez jury, w skład którego wchodzą ludzie teatru: reżyserzy, dramaturdzy, pisarze. Uznaną przez nich za najlepszą, zobaczymy na deskach teatru w następnym sezonie. Jej autor otrzyma też nagrodę w postaci 20 tys. zł brutto.

Jury czeka na prace do 31 lipca 2017, a wyniki konkursu ogłosi we wrześniu, podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Wtedy też odbędzie się gala, na której poznamy nagrodzonych, a trzy do pięciu wybranych prac zostanie przeczytanych.

W skład jury wchodzą: Anna Czekanowicz-Drążewska, poetka, dramatopisarka, doradca prezydenta Gdańska do spraw kultury; Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji scenicznych; Jakub Roszkowski, dramaturg i reżyser; Zbigniew Rudziński, pedagog teatru z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, redaktor „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”; Romuald Wicza-Pokojski, reżyser i dyrektor Teatru Miniatura oraz Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Praca nie powinna przekraczać 60 stron. Podpisaną pseudonimem należy przesłać na adres Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16).

Szczegóły konkursu na stronie www.teatrminiatura.pl.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim