• Start
 • Wiadomości
 • Nagrody na X Kongresie Regionów we Wrocławiu: Paweł Adamowicz prezydentem roku 2018, Gdańsk w czołówce rankingów

Nagrody na X Kongresie Regionów we Wrocławiu: Paweł Adamowicz prezydentem roku 2018, Gdańsk w czołówce rankingów

Na odbywającym się we Wrocławiu X Kongresie Regionów ogłoszono najlepszych prezydentów miast według rankingu tygodnika Newsweek. Wygrał pośmiertnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przyznano też nagrody magazynu Forbes dla miast w trzech kategoriach - Gdańsk raz znalazł się na pierwszym miejscu (Najbardziej Innowacyjne Miasta w Polsce) i dwukrotnie na trzecim (Miasta Przyjazne dla Biznesu oraz Miasta Otwarte na Ludzi).
12.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nagrodę Newsweeka odebrał na gali we Wrocławiu brat prezydenta, Piotr Adamowicz, który powiedział: 'Dla Pawła Gdańsk to była ojczyzna - przez małe i przez wielkie „o”. Nie dajmy sobie tego poczucia odebrać'
Nagrodę Newsweeka odebrał na gali we Wrocławiu brat prezydenta, Piotr Adamowicz, który powiedział: 'Dla Pawła Gdańsk to była ojczyzna - przez małe i przez wielkie „o”. Nie dajmy sobie tego poczucia odebrać'
www.gdansk.pl

 

 

Ranking Newsweeka N15 (najlepsza piętnastka) ogłoszono we wtorek, 11 czerwca, na wieczornej gali X Kongresu Regionów. Zwycięzcami są:

 1. Paweł Adamowicz, Gdańsk
 2. Wadim Tyszkiewicz, Nowa Sól
 3. Ryszard Brejza, Inowrocław
 4. Zygmunt Frankiewicz, Gliwice
 5. Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście
 6. Tadeusz Ferenc, Rzeszów
 7. Roman Szełemej, Wałbrzych
 8. Beata Moskal-Słaniewska, Świdnica
 9. Hanna Zdanowska, Łódź
 10. Paweł Silbert, Jaworzno
 11. Wojciech Szczurek, Gdynia
 12. Piotr Przytocki, Krosno
 13. Beata Klimek, Ostrów Wielkopolski
 14. Marek Materek, Starachowice
 15. Tomasz Andrukiewicz, Ełk

 

Redakcja Newsweeka przypomina okoliczności, w jakich doszło do wyłonienia zwycięzcy: “Tu niezbędne są dwa słowa wyjaśnienia - kiedy rozsyłaliśmy ankiety w naszym konkursie, Gdańsk był w okresie interregnum: już po tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza, ale jeszcze przed wyborami. W gronie kapituły N15 uznaliśmy, że formalnie należy ocenić zeszłoroczne dokonania Pawła Adamowicza: wszak wygrał wybory jako kandydat niezależny, mając przeciw sobie kandydatów dwóch ogromnych partii. Jego przewaga w głosowaniu prezydentów była bezdyskusyjna”.

Nagrodę dla Pawła Adamowicza ogłosił Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka”: - Od pięciu miesięcy o tej osobie słyszeliśmy słowa wielkie i patetyczne - powiedział Tomasz Lis. - Dziś Paweł Adamowicz jest wspomnieniem i powodem do łez. Gdzie byliśmy, kiedy trwała konsekwentna nagonka i niszczenie człowieka? Czy był jeden list protestacyjny? Mówię to też do siebie, bo ja też nie protestowałem. Kilka słów: samorząd - przez lata pracował dla polskiego samorządu; solidarność - był wierny idei Solidarności.

Nagrodę w imieniu zamordowanego prezydenta Gdańska odebrał jego brat Piotr Adamowicz, który powiedział: “Dla Pawła Gdańsk to była ojczyzna - przez małe i przez wielkie „o”. Nie dajmy sobie tego poczucia odebrać”.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odbiera nagrodę magazynu Forbes Polska dla Gdańska, który zajął pierwsze miejsce w kategorii Miasto Przyjazne dla Biznesu
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odbiera nagrodę magazynu Forbes Polska dla Gdańska, który zajął pierwsze miejsce w kategorii Miasto Przyjazne dla Biznesu
www.gdansk.pl

 

W skład kapituły najnowszej edycji rankingu Newsweeka weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich oraz Dariusz Ćwiklak, szef działu Biznes „Newsweeka”. 

Podczas Gali X Kongresu Regionów magazyn Forbes zaprezentował zwycięzców w rankingu „Miasta Przyjazne dla Biznesu”. Wśród miast powyżej 300 tys. do 999 tys. mieszkańców na podium znalazł się Wrocław (1), Kraków (2), Gdańsk (3), kolejne miejsca zajęły: Lublin, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz oraz Łódź. Wśród miast od 150 do 299 tys. mieszkańców wyróżniono: Rzeszów, Katowice, Białystok, Bielsko-Białą, Częstochowę, Toruń, Olsztyn, Gliwice, Zabrze oraz Sosnowiec. W tym roku, osobną kategorię (powyżej miliona mieszkańców) stanowiła Warszawa, która nie była porównywana z innymi miastami.

W rankingu magazynu Forbes „Najbardziej Innowacyjne Miasta w Polsce” w pierwszej dziesiątce znalazł się: Gdańsk (1), Wrocław (2), Poznań (3), Warszawa (4), Szczecin (5), Toruń (6), Katowice, Łódź, Częstochowa (7), Kraków (8), Bielsko-Biała (9), Białystok (10).

Podczas X Kongresu Regionów magazyn Forbes Polska przedstawił także nowy ranking - „Miasta Otwarte na Ludzi”. W ocenie brano pod uwagę m.in. wartość budżetu obywatelskiego, wspieranie przez miasto inicjatyw lokalnych mieszkańców, programy stypendialne dla studentów, wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Wśród 10 miast najbardziej otwartych na ludzi znalazły się: Poznań (1), Wrocław (2), Gdańsk (3), Warszawa (4), Łódź (5), Katowice (6), Białystok, Lublin, Opole (7), Rzeszów (8), Szczecin (9), Kraków (10).

 

Laury, które Gdańsk przywiezie z Wrocławia: statuetka dla ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza oraz pamiątkowe dyplomy magazynu Forbes Polska za czołowe miejsca we wszystkich trzech rankingach
Laury, które Gdańsk przywiezie z Wrocławia: statuetka dla ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza oraz pamiątkowe dyplomy magazynu Forbes Polska za czołowe miejsca we wszystkich trzech rankingach
www.gdansk.pl

 

Warto podkreślić, że wtorkowa gala we Wrocławiu okazała się sukcesem dla całego Trójmiasta.

Nagrodę specjalną - tytuł Superprezydenta - otrzymał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który w latach ubiegłych trzykrotnie był zwycięzcą rankingu N15.

Miejsce 11. w rankingu N15 za rok 2018 zajął Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy