• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody Teatralne za 2020 rok przyznane. W sumie siedmioro laureatów - zobacz kto

Nagrody Teatralne za 2020 rok przyznane. W sumie siedmioro laureatów - zobacz kto

Od lat prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego wspólnie celebrują Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający 27 marca. W tym roku nagrody teatralne zostały przyznane, jednak z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna gala.
27.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czasie pandemii często teatry były (są) zamknięte
W czasie pandemii często teatry były (są) zamknięte
fot. UMG

 

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne.

Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10 000 złotych brutto dla każdego z laureatów. Łącznie z dzisiejszymi nagrodzonymi uhonorowano dotąd łącznie 42 twórców teatralnych.

W tym roku laureatami Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska zostali:

  • Anna Kociarz – za kreację Anny w spektaklu „Życie intymne Jarosława"
  • Piotr Jankowski – za reżyserię spektaklu „Eksperyment” Mario Giordana
  • Michał Derlatka – za wysoką jakość artystyczną działań minionego roku, za reżyserię „Betonu”.

Natomiast marszałek przyznał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego, która przyznawana jest od 1999 roku. Jest to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim, w wysokości 10 000 złotych brutto. Tegorocznymi laureatami zostali:

  • Matylda Kotlińska za scenografię i kostiumy do spektaklu „Kosmici”;
  • Dominik Nowak za tchnienie w słupską scenę teatralną nowego ducha i sukcesywną budowę marki Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku oraz doprowadzenie do otwarcia nowej siedziby Teatru;
  • Wojciech Stachura za kreacje: Inżyniera w spektaklu „Beton” w reżyserii Michała Derlatki, Androida Boui w spektaklu „Kosmici” w reżyserii Jakuba Krofty oraz Dziadka Ryszarda Papeta w serialu online „Papety: z ostatniej chwili”.

Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza otrzymała aktorka Teatru Wybrzeże Agata Woźnicka za stworzenie niezwykle intrygujących i dojrzałych kreacji, w tym za rolę Marii w spektaklu „Żabusia” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.