
- To wyjątkowe wyróżnienie po raz pierwszy trafia do Gdańska. Grand Prix zamyka wieloletni, pierwszy etap prac, a jednocześnie otwiera nowy rozdział w dziejach Twierdzy Wisłoujście. Co ważne, pomnik Historii RP czekają dalsze zmiany - zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Na przestrzeni lat wiele instytucji w różny sposób doceniło i wsparło naszą wizję. Nieoceniona była pomoc finansowa ze środków Unii Europejskiej, przychylność instytucji rządowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, władz Pomorskiego Funduszu Rozwoju, a także grona specjalistów i każdego, kto na przestrzeni lat odwiedził Twierdzę Wisłoujście. To motywuje nas do dalszej pracy. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone i docenione w tak prestiżowym konkursie.
Nagrodzony projekt zwyciężył nie tylko w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury”, ale zdobył też Grand Prix całego konkursu. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych projektów dostępna jest na stronie organizatora, Narodowego Instytutu Muzeów.
To drugi rok z rzędu, kiedy Muzeum Gdańska znajduje się w gronie laureatów Sybilli - w ubiegłym roku wyróżniono wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić”.
„Wolność jest kobietą” - gdański koncert na zakończenie Prezydencji Polski w Radzie UE
Rewaloryzacja Twierdzy zajęła 7 lat. W planach dalsze prace
W ramach przedsięwzięcia "Twierdza Wisłoujście w Gdańsku. Badania, konserwacja, adaptacja 2018-2024" przeprowadzono prace konserwatorskie, badawcze i modernizacyjne w obrębie unikatowej nowożytnej fortyfikacji morskiej, uznanej za Pomnik Historii RP. Dzięki nim obiekt stał się dostępny dla zwiedzających przez cały rok, zyskał nowe przestrzenie wystawiennicze, zrewaloryzowano zabytkowe Koszary Napoleońskie wraz atrakcyjną ofertą edukacyjną, w tym możliwością zwiedzania z wykorzystaniem technologii VR.
W ramach kolejnego etapu prac planowana jest rewaloryzacja i adaptacja hangaru znajdującego się naprzeciwko Fortu Carre - "serca" kompleksu Twierdzy Wisłoujście.
Weekend pełen sztuki, emocji i przygód

Nagroda dla Muzeum II Wojny Światowej
W tym roku doceniono także inną gdańską placówkę - Muzeum II Wojny Światowej zostało nagrodzone za wystawę czasową „LAS - schronienie ofiar. Kryjówka Zbrodni”.
Gdańsk gospodarzem 46. gali Sybilla
Przyznanie Grand Prix Muzeum Gdańska oznacza, że kolejna edycja gali Sybilla odbędzie się w Gdańsku, w Twierdzy Wisłoujście. Już w połowie 2026 roku najlepsi przedstawiciele polskich muzeów spotkają się w naszym mieście, by celebrować najważniejsze dokonania branży.
Oprac. KG