• Start
  • Wiadomości
  • Wyczyszczono prawie 200 nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”

Wyczyszczono prawie 200 nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”

Na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” prowadzone były prace, polegające na czyszczeniu nagrobków, upamiętniających ofiary II Wojny Światowej. - Łącznie zanieczyszczenia usunięte zostały z 197 pomników. Z nagrobków za pomocą myjek ciśnieniowych usuwano brud i kurz, mchy i porosty - mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ.
03.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łącznie na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” wyczyszczonych zostanie 197 pomników
Łącznie na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” wyczyszczonych zostanie 197 pomników
fot. GZDiZ


Regularne czyszczenie pomników to nie jedyne działania porządkowe, prowadzone przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni na Cmentarzu na Zaspie.

- We wrześniu 2018 roku gruntowną renowację przeszedł pomnik, upamiętniający pomordowanych polskich kolejarzy z Szymankowa. Pomnik został oczyszczony, wypiaskowany oraz zaimpregnowany. Na cmentarzu wykonywane są również bieżące naprawy, po występujących tam dewastacjach. W planach jest także wybudowanie betonowego krzyża centralnego. Ma on zastąpić drewniany krzyż, który został spalony przez wandali w 2017 roku - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Równolegle z pracami czyszczenia pomników, zleconymi przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, na cmentarzu na Zaspie wykonywane jest, za zgodą GZDiZ oraz Wojewody Pomorskiego, oczyszczanie nagrobków przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


pomniki 1
pomniki 2
pomniki 3