Nadszedł czas na porządki w ogrodzie. Stan gleby poprawi kompost z Zakładu Utylizacyjnego

Każda gleba, szczególnie z nadejściem wiosny, wymaga użyźnienia. Idealny w tym celu kompost oferuje mieszkańcom Zakład Utylizacyjny (ZU). Nawóz w cenie 30 zł netto za tonę można odbierać od poniedziałku do soboty. Można go używać do trawników, roślin ozdobnych i sadowniczych, warzyw niekorzeniowych. W drugiej połowie kwietnia rusza zaś w Zakładzie Utylizacyjnym kolejna edycja akcji Czarne Złoto Ogrodników, podczas której kompost będzie dostępny tylko za złotówkę.
27.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Garść ziemi trzymana w dłoniach
Kompost, który można kupić w Zakładzie Utylizacyjnym, to końcowy produkt procesu kompostowania odpadów bio segregowanych przez mieszkańców
fot. Joke vander Leij/ pixabay.com

Jak i gdzie można kupić kompost?

Polepszacz gleby oferowany przez Zakład Utylizacyjny to certyfikowany produkt, który powstaje każdego dnia z odpadów kuchennych segregowanych przez mieszkańców Gdańska.

Pierwszy gdański mikrolas już rośnie. Nie brakowało chętnych, by go posadzić

Kompost jest dostępny w Zakładzie Utylizacyjnym, przy ul. Jabłoniowej 55. Można po niego przyjechać od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-18.00 lub w sobotę 6.00-14.00 wjeżdżając na wagę bramą nr 4, która dostępna jest tylko dla mieszkańców. 
 
Aby odebrać kompost w ZU należy pamiętać o własnym pojemniku, worku lub przyczepie.
 
Plakat informujący o możliwości kupna kompostu do gleby
mat. Zakład Utylizacyjny
Aktualna cena kompostu wynosi 30 zł netto za tonę plus 8 procent VAT.

Jakie jest zastosowanie kompostu?

Kompost z Zakładu Utylizacyjnego może być stosowany w uprawie:
 
  • roślin rolniczych
  • roślin sadowniczych
  • roślin warzywnych niekorzeniowych np. sałata, kapusta, pomidor, papryka, cukinia, kalafior, brokuł
  • roślin ozdobnych
  • trawników

Szczegóły, jak można pozyskać kompost można znaleźć w jednej z zakładek strony internetowej Zakładu Utylizacyjnego. 

Ciąg dalszy artykułu po filmie wideo

ZOBACZ ZMODERNIZOWANĄ SORTOWNIĘ W ZAKŁADZIE UTYLIZACYJNYM W GDAŃSKU

Sortownia odpadów Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku przeszła gruntowną modernizację, której celem było przede wszystkim zwiększenie wydajności instalacji. Dzięki zainstalowaniu najnowocześniejszej linii urządzeń umożliwiających praktycznie pełną automatyzację procesu sortowania, odzysk surowców wtórnych w ZU zwiększy się dwukrotnie (film z 28 lutego 2023 rok).

 

 

 

Kiedy wystartuje Czarne Złoto Ogrodników?
Tegoroczna akcja Czarne Złoto Ogrodników, organizowana przez ZU, planowana jest na drugą połowę kwietnia. Za tonę kompostu zapłacimy wówczas symboliczną złotówkę. Promocyjna cena ma obowiązywać do końca maja.
Dokładną datę rozpoczęcia Czarnego Złota Ogrodników Zakład Utylizacyjny poda na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. 
 
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, jako jeden z pierwszych w Polsce, uzyskał w 2015 roku pozytywną decyzję ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi dopuszczającą do obrotu organiczny środek poprawiający jakość gleby.