• Start
  • Wiadomości
  • Na wiosnę odkryj zakątki Oliwy z bezpłatnym przewodnikiem IKM

Na wiosnę odkryj zakątki Oliwy z bezpłatnym przewodnikiem IKM

To prawdziwa gratka dla miłośników historii Oliwy i nie tylko. Instytut Kultury Miejskiej opublikował właśnie piątą już część przewodnika po tej pełnej urokliwych miejsc dzielnicy. W prawie 80-stronicowym wydawnictwie znajdują się opisy 11 spacerów. Bogate w zdjęcia i ilustracje "Oliwskie impresje" są dostępne - bezpłatnie - w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej i Oliwskim Ratuszu Kultury. Można je pobrać także online w formie cyfrowej.
13.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy osobę trzymającą książkę zatytułowaną "Oliwskie impresje", co można przetłumaczyć jako "Oliwskie wrażenia". Podtytuł brzmi "z notatnika lokalnego przewodnika", co sugeruje, że jest to publikacja związana z historią, kulturą lub ciekawostkami dotyczącymi Oliwy – jednej z dzielnic Gdańska. Okładka książki ma czarno-biały motyw architektoniczny z fioletowymi akcentami, w tym sylwetkami gołębi i tekstem. Osoba trzymająca książkę ma na sobie dżinsową kurtkę, smartwatcha na lewym nadgarstku oraz pierścionek z czerwonym kamieniem. Na głowie ma również okrągłe okulary przeciwsłoneczne.
Zapewne wielu czytelników rozpozna miejsca, do których chodzili na kawę, bawili się na dyskotece czy robili codzienne zakupy - zachęcają do lektury "Oliwskie impresje"
mat. IKM

“Małe historie nie naszych przodków”. Ten blog o mieszkańcach Oliwy musisz znać

Cztery przewodniczki i kilkanaście ulic

Po Oliwie oprowadzają cztery osoby z grupy Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

  • Spacer aleją Grunwaldzką, ulicą Pomorską, ulicą Pelplińską z Ewą Oslislok
  • Spacer ulicą Bałtycką z Katarzyną Tarnowską
  • Spacer ulicą Piastowską, ulicą Droszyńskiego z Grażyną Niemyjską
  • Spacer ulicą Krzywoustego, ulicą Beniowskiego, ulicą Mściwoja II, ulicą Poznańską, ulicą Czerwony Dwór i Chociszewskiego z Małgorzatą Madeńską
- Będzie to wędrówka w czasie. Poznamy obiekty, miejsca i ludzi żyjących w dwóch stuleciach. Przejdziemy na drugą stronę dworca kolejowego, na teren Przymorza Małego, zwanego dawniej zatorzem. Powędrujemy też ulicą Grunwaldzką w stronę Sopotu. Przejdziemy ulicą Pomorską wzdłuż historycznej linii tramwajowej aż do Jelitkowa - czytamy we wstępie "Oliwskich impresji", część 5. 
Na zdjęciu widzimy książkę "Oliwskie impresje. Z notatnika lokalnego przewodnika", ustawioną na drewnianej ławce. Jest to piąta część serii, co wskazuje na czarne kółko z numerem "5" na okładce. Projekt okładki utrzymany jest w czarno-białej stylistyce z fioletowymi akcentami – tytuł, grzbiet książki oraz ilustracje gołębi wyróżniają się na tle architektonicznej fotografii przedstawiającej budynki z charakterystyczną wieżyczką. Tło zdjęcia jest rozmyte, co skupia uwagę na książce. Drewno ławki wygląda na lekko zużyte, co dodaje miejskiego klimatu. Zdjęcie mogło zostać wykonane w plenerze, prawdopodobnie w Gdańsku-Oliwie, zgodnie z tematyką książki.
Przewodnik w papierowej wersji można otrzymać bezpłatnie w IKM i Oliwskim Ratuszu Kultury. Jest też dostępny w formie cyfrowej
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Dzięki przewodnikowi jego czytelnicy poznają m.in. domy rybackie i zobaczą, gdzie mieszkali i bawili się letnicy.
 
- Zobaczymy, gdzie można było kupić likier Danziger Bowke, gdzie wypiekano pumpernikiel i gdzie jeszcze niedawno pieczono słynne bagietki. Poznamy miejsca, w których mieszkali mennonici, obrońca Westerplatte, kandydatka na Miss Polonię, zobaczymy dom rodzinny gdańskiego pisarza. Zajrzymy w miejsca, w których powstawały „kaseciaki”, puszki z farbami, batoniki i czekolady, a nawet kilimy, które zdobią warszawski Zamek Królewski. Opiszemy też kilka miejsc i obiektów nieoczywistych - tajemniczą sosnę, punkt konspiracyjny, cmentarz choleryczny, klasztor czy zakład wychowawczy. Przy okazji zachęcamy do poznania patronów opisanych ulic, do przyjrzenia się, jak zmieniały się przed wojną polskie nazwiska lokatorów - napisano w przewodniku IKM. 

Dama w kapeluszu uhonorowana w Oliwie. Pamiątkowa tablica Danuty Rolke-Poczman

Gdzie jest dostępny przewodnik?

Przewodnik "Oliwskie impresje", cz. 5., w wersji drukowanej można otrzymać bezpłatnie:

  • W Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, poniedziałek-sobota: godz. 10.00-20.00 oraz niedziela: 10.00-16.00
  • W Oliwskim Ratuszu Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, poniedziałek-piątek: 9.00-16.00
  • na stronie internetowej IKM, w wersji PDF

TV

Obrady Gdańskiej Rady Seniorów