Na gdańskich plażach wygodnie usiądziesz na ławce z oparciem. Ukłon w stronę seniorów

W pobliżu wejść na najpopularniejsze plaże, a więc w Jelitkowie, Brzeźnie, na Stogach oraz w Sobieszewie trwa montaż 27 drewnianych ławek z oparciem, na których będzie można wygodnie posiedzieć i popatrzeć w morze. To ukłon przede wszystkim w stronę seniorów, dla których wstawanie czy siadanie do poziomu plażowego piasku jest dużym wyzwaniem, a często wręcz barierą nie do pokonania.
17.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ławki na plaży stanęły m.in. w pobliżu mola w Brzeźnie
Ławki na plaży stanęły m.in. w pobliżu mola w Brzeźnie
Fot. Gdański Ośrodek Sportu

Ławki na plaży z myślą o seniorach

Odpoczynek na plaży kojarzy się najczęściej z leżeniem na ręczniku, ewentualnie na leżaku, choć ten cieszy się mniejszą popularnością na naszych plażach. Od pewnego czasu do pracowników Urzędu Miejskiego, ale i do miejskich radnych, zaczęły docierać sygnały, głównie od starszych mieszkańców Gdańska, o tym że chcieliby posiedzieć na plaży i popatrzeć na morze, siedząc przy tym wygodnie na ławce. Dotychczas z ławek mogli korzystać przede wszystkim na promenadzie nadmorskiej - te miejskie meble ustawione są m.in. przy poszczególnych wejściach na plaże, ale samej plaży w tych miejscach nie widać.

W ubiegłym roku Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak, postanowiła złożyć interpelację do prezydent Gdańska w sprawie montażu ławek na samej plaży.

Przygotowania do sezonu 2022. Na gdańskich plażach będzie bezpiecznie

- Otrzymuję zgłoszenia od seniorów, którzy chcieliby mieć możliwość odpoczywania na plaży i popatrzenia na morze - tłumaczyła przed rokiem przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. - Jestem przekonana, że montaż ławek przy wejściach, ale też na samej plaży, ułatwiłby korzystanie z walorów przyrodniczych, jakie mamy dzięki pięknemu położeniu naszego miasta.

Konkurs na ławkę plażową w Gdańsku

Realizacji tego projektu podjął się Gdański Ośrodek Sportu, który najpierw ogłosił konkurs pod hasłem: "Ławeczka plażowa", adresowany do studentów drugiego stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

“Gdańska ławeczka plażowa”. Poznajmy prototypy mebli, które mogą pojawić się nad morzem

Zgłoszone projekty okazały się jednak mało funkcjonalne - GOS nie zdecydował się na ich realizację. Postawiono za to na tradycyjne, ale praktyczne i solidne meble. Właśnie trwa ich montaż.

- Chcemy, by nowe ławeczki służyły wszystkim grupom osób korzystających z gdańskich plaż. Analizowaliśmy różne rozwiązania, nie tylko te oparte o prace konkursowe. Szukaliśmy formy, która będzie spełniała oczekiwania, m.in. z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, użyteczności i trwałości. Należy też pamiętać, że ławeczki muszą mieć wymagane atesty Państwowego Zakładu Higieny - tłumaczy Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Gdzie można usiąść na ławce na plaży w Gdańsku?

Nowe drewniane ławki, z oparciem i widokiem na morze, dostępne będą przy wejściach nr: 7, 11, 16 (Sobieszewo), 26 (Stogi), 41, 46, 48, 49, 50, 51, 52 (po obu stronach molo w Brzeźnie), 63, 64, 71, 72, 73, 74, 75, 78 (Jelitkowo).