• Start
  • Wiadomości
  • Przygotowania do sezonu 2022. Na gdańskich plażach będzie bezpiecznie

Przygotowania do sezonu 2022. Na gdańskich plażach będzie bezpiecznie

Zaledwie dwa tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia sezonu kąpielowego. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano dziewięć kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie około 70 ratowników. Wszyscy, którzy będą korzystać z gdańskich plaż mogą liczyć na wiele udogodnień, wysokiej jakości infrastrukturę oraz mnóstwo atrakcji. Nie zawiodą się również miłośnicy aktywnego wypoczynku. Do ich dyspozycji będą boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
10.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Około 70 ratowników będzie w tym roku patrolować gdańskie plaże
Około 70 ratowników będzie w tym roku patrolować gdańskie plaże
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dziewięć strzeżonych kąpielisk w Gdańsku

O szczegółach zbliżającego się sezonu na kąpieliskach poinformowano podczas konferencji 10 czerwca.

- Niebawem kończy się rok szkolny. To oznacza początek wakacji, ale także początek wytężonej pracy dla ratowników wodnych. W Gdańsku kąpieliska ruszają 24 czerwca, czyli dokładnie za dwa tygodnie. Gdański Ośrodek Sportu przygotował dziewięć lokalizacji, w których będzie można w bezpieczny sposób zażywać kąpieli morskich: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno - wylicza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na gdańskich plażach ponad 70 ratowników

Sezon kąpielowy rozpocznie się w piątek, 24 czerwca i tego też dnia pierwsi ratownicy pojawią się na plaży w Brzeźnie oraz na Stogach.

W pełnej obsadzie kąpieliska ruszą 1 lipca. Od tego momentu codziennie na stanowiskach oraz w punktach medycznych pracować będzie około 70 ratowników. W tym roku ratownicy po raz pierwszy będą wykorzystywać do patrolowania pasa nadmorskiego hulajnogi elektryczne, które sprawdzają się na zatłoczonych alejkach. Poszerzą one już dostępny do patrolowania sprzęt, czyli łodzie motorowe, skutery wodne, quady, łodzie wiosłowe czy kajaki ratownicze.

- Najważniejsze jest to, żeby sezon nad wodą był sezonem bezpiecznym. Dlatego też konsekwentnie rozbudowujemy możliwości szkolenia dla młodszych, ale i starszych ratowników. Cieszę się, że młodzież z tego korzysta - podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Ważne też jest to, żeby plaże były miejscami nie tylko przyjemnego i bezpiecznego odpoczynku, ale także takiego, gdzie różni użytkownicy mogą znaleźć coś dla siebie. Dlatego ponad dwadzieścia nowych dostępnych ławek stanie przy różnych wejściach na gdańskie plaże.

To ma być bezpieczny, ale i pełen atrakcji, sezon wakacyjny w Gdańsku!
To ma być bezpieczny, ale i pełen atrakcji, sezon wakacyjny w Gdańsku!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W Gdańsku przygotowujemy dziewięć kąpielisk strzeżonych, które będą miały łączną długość 1300 metrów. Cztery spośród nich to kąpieliska, które będą wyróżnione certyfikatem Błękitnej Flagi. Jest to certyfikat, który świadczy o najwyższej jakości tychże obiektów. Oprócz kąpielisk, błękitne flagi otrzymają także nasze gdańskie mariny - będzie ich pięć. Indywidualną błękitną flagę otrzyma nasz flagowy żaglowiec Generał Zaruski - informuje Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Ratownicy wodni będą wspierani przez ratowników medycznych, rozlokowanych na innych obiektach. Mamy także sprzęt ratowniczy. Dysponować będziemy sześcioma łodziami motorowymi, pięcioma quadami, wieloma łodziami wiosłowymi, a także kajakami morskimi i innym sprzętem specjalistycznym, który będzie wykorzystywany dla bezpieczeństwa turystów i mieszkańców Gdańska.

Gdańskie plaże coraz bardziej dostępne

Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, duży nacisk w ostatnich latach położono na rozwój infrastruktury plażowej, w tym udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonuje pierwsza w pełni dostępna plaża zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości al. Gen. J. Hallera).

- Rok temu uruchomiliśmy pierwszą dostępną plażę dla osób z trudnościami w poruszaniu się, dla osób z niepełnosprawnościami. Ta plaża działa. Zebraliśmy także - bo był to pilotaż - wiele uwag i spostrzeżeń, za które serdecznie dziękujemy. Teraz, dostosowując się do uwag zgłaszanych przez użytkowników, otwieramy kolejną plażę dostępną na Stogach. To nas cieszy, bo chcemy budować dostępne miasto - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

W sezonie 2022 podobne udogodnienia, w formie pilotażu, zaczną pojawiać się na kąpielisku Stogi (wejście nr 26). W perspektywie kolejnych sezonów to miejsce stanie się w pełni dostępną plażą dla wszystkich. Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp m.in. osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi, oraz nowe ławki, na których można spocząć i jednocześnie podziwiać morski krajobraz. Część z nich będzie również dostosowana do zaparkowania wózka inwalidzkiego.

Aktywnie na gdańskich plażach

Odpoczynek nad morzem w Gdańsku to nie tylko kąpiele w zatoce oraz słoneczne, ale także odpoczynek aktywny. Dla plażowiczów, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej. Zlokalizowane będą przy każdym kąpielisku. W planach są także turnieje siatkówki plażowej.

- Zachęcam państwa do tego, by wasz wypoczynek był jak najbardziej aktywny. Skorzystajcie z naszej nowej infrastruktury, która powstanie na każdym kąpielisku - mówi Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. - Przygotujemy dla państwa 28 boisk do piłki ręcznej, piłki nożnej i siatkówki. Blisko mola w Brzeźnie zlokalizowane są oświetlone boiska do siatkówki, dzięki czemu można pograć po zmroku - dodaje.

To nie wszystko. Swoją ofertę zapewni również Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Ponadto, w Jelitkowie dostępna jest już plażowa siłownia. Najmłodsi z pewnością chętnie skorzystają z plażowych placów zabaw. Obok już istniejących w Jelitkowie oraz Brzeźnie, w trakcie sezonu powstanie kolejny, trzeci już zestaw zabawowy, również zlokalizowany w Brzeźnie.

O przygotowaniach do tegorocznego sezonu letniego w Gdańsku opowiadała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Leszek Paszkowski - dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu (z prawej) i Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu (z lewej)
O przygotowaniach do tegorocznego sezonu letniego w Gdańsku opowiadała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, Leszek Paszkowski - dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu (z prawej) i Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu (z lewej)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Weź książkę z plażowej biblioteki

Wypocząć na plaży można także siedząc wygodnie w koszu plażowym, z książką w ręku. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu w sezonie letnim ustawia na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Wybór lektur jest bardzo urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży. „Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. A zasiąść z lekturą możemy w jednym z bezpłatnie udostępnianych koszy plażowych, które zapewnią osłonę przed palącym słońcem lub morską bryzą.

I ty możesz zostać ratownikiem

Zespół Kąpielisk Morskich w Gdańsku realizuje szereg akcji profilaktycznych. Wśród nich można znaleźć m.in. projekt „Letnia Szkoła Ratownictwa”. Jest on kontynuacją cyklu działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki bezpiecznej kąpieli w formie zajęć na świeżym powietrzu dla młodych plażowiczów od 8 do 16 roku życia, obejmujących doskonalenie pływania, zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy pierwszej pomocy, a także zapoznanie się z pracą i sprzętem ratowników w praktyce.

Bezpieczeństwo nad wodą. Letnia Szkoła Ratownictwa i Mały Ratownik

„Mały Ratownik” to cotygodniowy cykl bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych na plaży, rozszerzony o podstawy bezpiecznego zachowania się nad wodą, naukę pierwszej pomocy, przygotowanie do nauki pływania, oraz inne zabawy mające na celu aktywność na świeżym powietrzu. Projekt przewidziany jest dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Lekcje prowadzą doświadczeni ratownicy, kadra instruktorów oraz trenerów pływania w każdy wakacyjny weekend.

Podobnie jak w latach poprzednich, kontynuowany będzie także projekt „Mamo tu jestem”, czyli bezpłatny kolportaż opasek zakładanych na rękę dzieci, odwiedzających gdańskie plaże. Opaskę można oznaczyć imieniem dziecka oraz numerem kontaktowym do rodzica lub ratowników. Produkt jest nieprzemakalny, jednorazowego użytku, a dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki.

Na gdańskiej plaży możesz odpocząć w tym roku w stylowym koszu plażowym
Na gdańskiej plaży możesz odpocząć w tym roku w stylowym koszu plażowym
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kosze plażowe w Brzeźnie jak wehikuł czasu 

W ramach projektu Budżetu Obywatelskiego zakupiono stylowe kosze plażowe. Wiklinowe kosze, z materiałowymi siedziskami w paski, stanowiły nieodłączny element dawnego kąpieliska w Brzeźnie. Ich zakup, i ustawienie na plaży nieopodal terenu dawnej Hali Plażowej, jest swoistym powrotem do tradycji dawnego kurortu Brzeźno.

- W Budżecie Obywatelskim 2021 złożyłam projekt pod nazwą "Kosze Plażowe, czyli Kąpielisko w Brzeźnie jak dawniej". Kosze plażowe były stały elementem gdańskich plaż od początku XIX wieku, w szczególności plaży w Brzeźnie. Stąd pomysł, żeby powrócić do takiej tradycji. Kosze plażowe stanęły już w zeszłym roku w miejscu historycznego kąpieliska, przy ulicy Dom Zdrojowy i w tym roku również będą stały i będzie można z nich korzystać - wyjaśnia Dorota Kuś, autorka projektu.

Oprac. KG

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU