• Start
  • Wiadomości
  • Na czacie z prezydent Gdańska: “Do końca maja tramwaj pomknie aleją Pawła Adamowicza”

Na czacie z prezydent Gdańska: “Do końca maja tramwaj pomknie aleją Pawła Adamowicza”

We wtorek 5 maja 2020 r., prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się na profilu FB z mieszkańcami i sympatykami Gdańska. Odpowiadała na wiele pytań dotyczących funkcjonowania miasta i ogłosiła po raz pierwszy: - Uwaga, jeszcze nigdzie o tym publicznie nie mówiliśmy: pod koniec przyszłego tygodnia ruszają testy linii tramwajowej. Robimy wszystko, żeby do końca maja tramwaj pomknął aleją Pawła Adamowicza.
( 06.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie odpowiadała na pytania internautów również w przyszły wtorek, 13 maja
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz będzie odpowiadała na pytania internautów również w przyszły wtorek, 13 maja
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pani prezydent rozpoczęła rozmowę od przedstawienia aktualnych statystyk związanych z koronawirusem i chorobą COVID19. 

Od początku pandemii:

172 - osób zachorowało w Gdańsku

42 - osoby wyzdrowiały

49 - przebywa w szpitalach 

72 - przebywa w izolacji domowej

16 - zarejestrowano zgonów w Gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego z powodu COVID19 

7 - spośród zmarłych było mieszkańcami Gdańska 

1200 - osób przebywa na kwarantannie

 

Aleksandra Dulkiewicz podała także liczby związane z sytuacją Domu Społecznego na Polankach, gdzie przebywa teraz 29 mieszkańców i 9 osób personelu. 

- To nowy personel, który wszedł do domu w ubiegły weekend - tłumaczyła prezydent i zapewniła, że: - Nikt kto nie będzie miał negatywnego testu nie będzie mógł tu wrócić, żebyśmy nie stworzyli na nowo źródła zakażenia.

 

Otwarcie gdańskich żłobków i przedszkoli. Piotr Kowalczuk: "Nie wcześniej niż 18 maja"

 

Internauci ciekawi byli, jakie decyzje podjęło Miasto na temat funkcjonowania żłobków i przedszkoli. W Gdańsku działa 60 przedszkoli publicznych, ponad 100 niepublicznych, a w 70 szkołach są klasy zerowe. Ale do połowy miesiąca nie będą otwierane.

- Chcemy żeby wszystko było bezpieczne, bo zdrowie i życie naszych dzieci, a co za tym idzie naszych rodzin, jest naszym priorytetem - zapewniła Aleksandra Dulkiewicz. - Ale na pewno te żłobki i przedszkola, które są w obszarze działania miasta do 18 maja nie będą otwarte. Dlatego że musimy się dobrze przygotować. Przepisy służb sanitarnych wymagają osobnych wejść dla osób pracujących w kuchni, osobnych dla dzieci z rodzicami, przygotowanie sal, usunięcia zabawek, które będzie trudno zdezynfekować. Także przeglądu kadry, która będzie mogła pracować - na to wszystko potrzebujemy czasu. Rozumiem, że wielu rodziców musi i chce wrócić do pracy, bo praca jest tym, co przynosi godność i środki na życie. Robimy co możemy, ale nie tracimy z oczu zdrowia naszych rodzin.Prezydent Gdańska zachęca: zostańmy w domach i wywieśmy biało-czerwone flagi

 

Prezydent dziękowała też gdańszczanom za duży odzew w Dzień Flagi 2 maja i ozdobienie balkonów i okien flagami i przypomniała, że obchodzimy dziś Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

- Wielu z was pisze, że jeśli przez dwa miesiące podopieczni - dzieci i dorośli - nie mają rehabilitacji, to ich stan się pogarsza. Wysłałam już list do pani minister, pracujemy nad tym i wierzę, że z lokalnie, z dobrymi partnerami i osobmi rozumiejącymi te potrzeby i ich specyfikę, uda nam się znaleźć rozwiązanie.

Znalazł się też czas na sprawy inwestycyjne i odpowiedź na często zadawane pytanie - kiedy ruszy tramwaj na alei prezydenta Adamowicza. 

- Uwaga, jeszcze o tym nie mówiliśmy publicznie - ogłosiła Aleksandra Dulkiewicz. - W połowie maja, czyli pod koniec przyszłego tygodnia ruszają testy linii tramwajowej. Robimy wszystko, żeby do końca maja tramwaj pomknął aleją Pawła Adamowicza.

Aleja Pawła Adamowicza łączy dzielnicę Piecki - Migowo z południowymi dzielnicami Gdańska - z dzielnicą Jasień. Tramwaj to długo wyczekiwana inwestycja w tym rejonie Gdańska.

- Połączy naszą nową szkołę na ulicy Lawendowe Wzgórze z ulicą Bulońską i Moreną - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. 

 

Aleja Pawła Adamowicza już przejezdna. Uroczyste otwarcie w rocznicę zamachu na prezydenta. WIDEO i ZDJĘCIA

 

Tłumaczyła też powody, dla których zamknięte są jeszcze boiska szkolne: “do czasu zamknięcia szkół, czyli 24 maja, według zapewnień ministra Piontkowskiego” i powody, dla których otwarto centra handlowe. Internauci pytali również o możliwość konsultacji z lekarzami, zmiany w dowodzeniu Strażą Miejską: - Według polecenia wojewody Straż Miejska przeszła pod zarządzanie policji, żeby wspomóc policję w różnych działaniach związanych z chorobą CiVID 19

Internauci zainteresowali się też zasadami pracy urzędu i nie kryli obaw w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli.

Na zakończenie prezydent przypomniała o zbliżającej się ważnej dacie w historii Polski - 9 maja - to rocznica zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy.

- Na ten weekend przyozdobimy miasto flagami unijnymi, chcemy też podświetlić w kolory unije siedzibę rady Miasta

 

Cały zapis czatu poniżej: