• Start
  • Wiadomości
  • Rewitalizacja gdańskich dzielnic. Na Dolnym Mieście powstaje Placówka Wsparcia Dziennego

Rewitalizacja gdańskich dzielnic. Na Dolnym Mieście powstaje Placówka Wsparcia Dziennego

Na Dolnym Mieście powstaje szczególne miejsce dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Młodzi mieszkańcy będą mogli rozwijać tutaj umiejętności z różnych dziedzin, rodziny znajdą również wsparcie psychologiczne. W przebudowanym domu przy ul. Królikarnia 13, zajęcia prowadzić będzie Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko. Inwestycja już się rozpoczęła.
22.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W przebudowanym domu przy ul. Królikarnia 13, zajęcia prowadzić będzie Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko.
W przebudowanym domu przy ul. Królikarnia 13, zajęcia prowadzić będzie Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko
mat. BRG


Adaptacja budynku potrwa niespełna rok i polegać będzie na dostosowaniu obiektu do prowadzenia zajęć edukacyjnych (m.in. matematycznych, muzycznych, informatycznych czy językowych), profilaktycznych oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów.

Zmieni się również bezpośrednie otoczenie budynku, gdzie odbywać się będzie animacja środowiskowa. Powstanie m.in altana sceniczna z ławkami dla widowni, nowe ogrodzenie, altana rekreacyjna oraz mała architektura. Zaaranżowana zostanie także zieleń, nowe ciągi piesze oraz miejsca postojowe. Budynek zyska także nową elewację i docieplenie. Cały obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowana będzie również winda. Koszt inwestycji wyniesie około 2,4 mln złotych.

Przebudowa dotyczy również otoczenia budynku
Przebudowa dotyczy również otoczenia budynku
mat. BRG

 

Zgodnie z projektem, zajęcia przy ul. Królikarnia 13, prowadzone będą przez Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej Mrowisko, które jest partnerem społecznym w projekcie rewitalizacji Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia z Placem Wałowym. Pierwsze działania, dotyczące zadania rozszerzającego zakres przedsięwzięć istniejącej placówki wsparcia dziennego, rozpoczęły się na początku 2020 roku i prowadzone są w starym lokalu przy ul. Reduta Wyskok 9.

Każda osoba, biorąca udział w zajęciach, może liczyć na indywidualne i wszechstronne podejście. Przed przystąpieniem do programu poddana jest diagnozie opierającej się na wywiadzie oceniającym sytuację rodzinną, potencjale, predyspozycjach, potrzebach i oczekiwaniach. Na tej podstawie opracowany zostaje program pracy z uczestnikiem projektu.

- Dostosowanie budynku Królikarnia 13 do prowadzenia działań społecznych to część zadań w ramach projektu rewitalizacji, realizowanego na obszarze Dolnego Miasta – tłumaczy Ewa Pielak, zastępca dyrektora BRG, kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego. - Od marca 2019 w lokalu przy ul. Radnej 3/2 działa Fundacja Fosa, która prowadzi działania w ramach Centrum Wsparcia i Terapii Rodzin. Prężnie działają również wspólnoty mieszkaniowe, które otrzymują dofinansowania na remont swoich budynków. Do 2023 roku w planach jest jeszcze remont dróg na Dolnym Mieście oraz budynków komunalnych. Planujemy również zagospodarowanie terenu Opływu Motławy oraz Placu Wałowego. Ze względu jednak na pojawiające się trudności z pozyskaniem wykonawców, te dwa zadania będą realizowane z opóźnieniem. Celem realizacji całego projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców, ożywienie gospodarcze i integracja społeczna.

Inwestycje współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2014-2020. Działania społeczne współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

 

TV

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe. Pogoda nie zniechęciła