• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Pierwszy etap prac rozpoczęty

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Pierwszy etap prac rozpoczęty

Muzeum Gdańska podpisało umowę z wykonawcą na termomodernizację Wielkiego Młyna. Koszt prac wynosi 4,3 mln zł, a termin ich zakończenia to 31 sierpnia 2019 r. To pierwszy etap działań, których celem jest utworzenie w tym XIV-wiecznym obiekcie nowoczesnego Muzeum Bursztynu.
21.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wielki Młyn w Gdańsku. Rusza I etap prac remontowych w tym XIV-wiecznym obiekcie
Wielki Młyn w Gdańsku. Rusza I etap prac remontowych w tym XIV-wiecznym obiekcie
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Historyczne dziedzictwo

Wielki Młyn to ikona Gdańska. Zabytkowy obiekt znajdujący się w Śródmieściu, w sąsiedztwie Ratusza Staromiejskiego i Kościoła Św. Katarzyny, jest przykładem średniowiecznej architektury przemysłowej, a zarazem symbolem gdańskiej przedsiębiorczości. Zbudowali go Krzyżacy ok. 1350 r. W ówczesnej Europie mało jest podobnych obiektów.

Ciekawa jest historia zasilania młyna. Napędzało go początkowo 12 kół wodnych, a od XV w. już 18. Pod koniec XIX w. koła wodne zostały zastąpione przez turbiny parowe. Wtedy to produkowano to 200 t mąki dziennie.


Wielki Młyn -1910 r.
Wielki Młyn -1910 r.
źródło: zbiory Muzeum Gdańska


Zniszczony po II Wojnie Światowej Młyn został odbudowany. Stał się w latach 60-tych XX wieku miejscem wystaw dotyczących naszej gospodarki morskiej. Zabytek ten wielu mieszkańcom i turystom kojarzy się z miejscem handlu. W 1994 r. powstało tu centrum handlowe, stąd obecne jeszcze do dziś boksy sklepowe. W tamtym czasie powstała też przeszklona winda.

Osobom pamiętającym starsze, komunistyczne czasy kojarzy się natomiast Wielki Młyn z Pewexem, w którym za obcą walutę lub specjalne bony można było kupić towary, których nie było wówczas w sklepach.


Powojenne zniszczenia Wielkiego Młyna
Powojenne zniszczenia Wielkiego Młyna
źródło: zbiory Muzeum Gdańska


Jeszcze inni gdańszczanie zapamiętają też ten obiekt jako miejsce, w którym odbyło się słynne wydarzenie artystyczne. Po strajkach sierpniowych, w 1980 r. właśnie w Wielkim Młynie Andrzej Wajda wystawił reżyserowaną przez siebie sztukę "Sprawa Dantona" autorstwa Stanisławy Przybyszewskiej. 


Nowe Muzeum Bursztynu - I krok 

Umowę dotycząca termomodernizacji Wielkiego Młyna podpisał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska i przedstawiciel firmy wykonawczej M-INVEST z Kiełpina.  Akt ten miał miejsce w scenerii opustoszałego wnętrza Młyna, którego stylistyka przywołuje wspomnienia związane z początkami wolnego rynku w Polsce.  

To pierwszy krok do utworzenia w tym miejscu Muzeum Bursztynu. Obecnie ten oddział Muzeum Gdańska funkcjonuje w Katowni, ale zostanie przeniesiony do Wielkiego Młyna, co - jak mówią władze muzealne - nie tylko podniesie komfort zwiedzania, ale też sprawi, że liczba zwiedzających zwiększy się.


Podpisanie umowy na termomodernizację Wielkiego Młyna. Nz. (od lewej) Waldemar Ossowski Dyrektor Muzeum Gdańska. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i przedstawiciel firmy M-Invest
Podpisanie umowy na termomodernizację Wielkiego Młyna. Nz. (od lewej) Waldemar Ossowski Dyrektor Muzeum Gdańska. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i przedstawiciel firmy M-Invest
zdj.Krzysztof Mystkowski/KFP


- Dzisiejszy dzień to początek drogi. Chcielibyśmy, aby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie było gotowe za trzy, cztery lata - powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

Podczas podpisania umowy obecny był też prezydent Miasta Paweł Adamowicz. 


Zobacz relację wideo:Zakres planowanych prac: 

  • wyburzenie istniejącej bocznej klatki schodowej oraz przyległego do niej szybu windowego ze zmianami konstrukcyjnymi fundamentów w tym rejonie, a także zastąpienie ich nowoprojektowaną klatką schodową i szybem windowym
  • demontaż szklanych przepierzeń boksów handlowych
  • usunięcie istniejących instalacji
  • ocieplenie dachu, wymianę pokrycia dachu wraz z lukarnami
  • wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej

Termin zakończenia prac 31 sierpnia 2019 r., a ich koszt to 4 365 707,11 zł.


Wnętrze Wielkiego Młyna ostatnio przebudowywane było w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Działało tu centrum handlowe

Wnętrze Wielkiego Młyna ostatnio przebudowywane było w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Działało tu centrum handlowe
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Jak będzie wyglądać Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie 

Muzeum Gdańska wspólnie z Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie ubiega się o środki w wysokości 2 293 426, 24 EUR w ramach priorytetu unijnego współpracy transgranicznej. Wspólny projekt polsko-rosyjski ma na celu udostępnienie dziedzictwa związanego ze Złotem Bałtyku dla każdego gdańszczanina i turysty. Wniosek złożony w lipcu 2018 r. czeka na rozpatrzenie.

Muzea zamierzają prowadzić wiele działań na rzecz adaptacji dwóch obiektów o charakterze zabytkowym: Wielkiego Młyna w Gdańsku przez Muzeum Gdańska oraz położonej nad Pregołą części dawnej Królewieckiej Manufaktury Bursztynu z przyległymi barakami - to zadanie Muzeum Światowego Oceanu.


Jedna z wizualizacji przyszłego Muzeum Bursztynu

Jedna z wizualizacji przyszłego Muzeum Bursztynu
mat. Muzeum Gdańska


Zgodnie z planami Muzeum Gdańska w zmienionej i odremontowanej przestrzeni Wielkiego Młyna nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku zajmować ma powierzchnię ok 1,1 tys. mkw. W tym obiekcie znajdzie się nie tylko wystawa stała ukazująca Gdańsk jako stolicę bursztynu. Będzie tu również strefa edukacyjna, a także komercyjna, miejsce na wystawy czasowe i część biurowa. Na najniższej kondygnacji pojawią się sklepy z biżuterią i restauracje, w których będzie można - jak chcą pomysłodawcy - skosztować specjałów z dodatkiem bursztynu.


Czytaj też:

Wielki Młyn siedzibą Muzeum Bursztynu w 2020? Potrzebna unijna dotacja