• Start
 • Wiadomości
 • Muzeum Bursztynu kończy rok. Wydarzenia urodzinowe i jarmarkowe atrakcje

Muzeum Bursztynu kończy rok. Wydarzenia urodzinowe i jarmarkowe atrakcje

Mija rok od otwarcia nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Z tej okazji, w dniach 23 i 24 lipca zaplanowano świętowanie przy słowach poezji i dźwiękach bursztynowej gitary. Przez cały 762. Jarmark św. Dominika, będzie można odkrywać tajemnice Złota Bałtyku dzięki grze terenowej. Jedną z atrakcji, która startuje 4 sierpnia, będzie także nowa wystawa plenerowa o roli kobiet w gdańskiej nauce.
( Publikacja: 21.07.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy dzień zwiedzania nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku, 24 lipiec 2021
Pierwszy dzień zwiedzania nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku, 24 lipiec 2021
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Muzeum Bursztynu w Gdańsku ma już rok!

Zeszłoroczne udostępnienie Muzeum Bursztynu zbiegło się z początkiem Jarmarku św. Dominika i było jednym z jego najważniejszych elementów kulturalnych. W tym roku dla naszych gości przygotowaliśmy nowe propozycje - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - W związku z 762. edycją Jarmarku zacieśniamy współpracę z partnerami na korzyść odwiedzających. Pozostawimy słodkie wspomnienia dzięki bursztynowej grze terenowej, która odbywać się będzie w obrębie skweru Heweliusza. Poławiacze bursztynu będą mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawę stałą Muzeum Bursztynu.

Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu, przygotuje również nową wystawę plenerową poświęconą kobietom w nauce. Będzie można ją oglądać od 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej. Wystawie towarzyszyć będzie debata o roli i udziale kobiet w gdańskich badaniach naukowych.

Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?

Poezja Złota Bałtyku w murach Muzeum Bursztynu

Spotkanie „Słowa z Bursztynu”, realizowane przez Krakowski Salon Poezji, to literacka podróż przez wieki. Podczas niego przedstawiona zostanie twórczość poetycka związana z tematyką Złota Bałtyku w utworach Jana Andrzeja Morsztyna, Zbigniewa Herberta, Margaret Coats, a także poematów Marcjalisa i Owidiusza z czasów starożytnego Rzymu.

Spotkanie poprowadzi Marta Jankowska. Gościnnie wystąpi harfista Carlos Peña Montoya z Kostaryki.

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Kolekcja bursztynu gotowa i czeka na zwiedzających. WIDEO i ZDJĘCIA

Krakowski Salon Poezji wystąpi w składzie:

 • Marta Jankowska (prowadząca i lektorka)
 • Carlos Peña Montoya* (muzyka – harfa)
 • Małgorzata Brajner–Białas (lektorka)
 • Piotr Jankowski (lektor)
 • Jolanta Marzena Zaworska (program i opracowanie)
Od lewej: Małgorzata Brajner–Białas, Carlos Peña Montoya i Marta Jankowska
Od lewej: Małgorzata Brajner–Białas, Carlos Peña Montoya i Marta Jankowska
Fot. P. Siwak, mat. MG

Informacje o wydarzeniu

 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, Wielki Młyn, poziom „0” ul. Wielkie Młyny 16
 • Kiedy: 23 lipca 2022 (sobota), godz. 19.00-20.00
 • Wstęp: wolny
 • Liczba miejsc siedzących: 50

Poznaj najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów nowego Muzeum Bursztynu. Pierwszy dzień nowego muzeum

Bursztynowy koncert „pod jarmarkową chmurką”

Drugą z atrakcji, w rok po przecięciu przez pierwszych zwiedzających wstęgi do nowego Muzeum Bursztynu, będzie koncert na gitarze elektrycznej wykonanej z bursztynu. Instrument, wzorowany na modelu Fender Stratocaster, powstał w 2000 roku w warsztacie Walentego Rybaka i znajduje się na wystawie stałej w muzeum. W repertuarze utwory AC/DC i innych gwiazd rocka. Koncert odbędzie się na skwerze Heweliusza obok Wielkiego Młyna. Wstęp wolny.

Wystąpią:

 • Krzysztof Hadrych (gitara elektryczna)
 • Szymon Zalewski (gitara basowa)
 • Maksymilian Kreft (perkusja)
Bursztynowa gitara prezentowana na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku zagra w I urodziny placówki
Bursztynowa gitara prezentowana na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku zagra w I urodziny placówki
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Informacje o wydarzeniu:

 • Gdzie: skwer Heweliusza – Scena Jarmarku św. Dominika, Gdańsk
 • Kiedy: 24 lipca 2022 (niedziela), godz. 19.00-20.00
 • Wstęp: wolny

“Duch młyna zostaje” - konserwatorki o kulisach remontu nowej siedziby Muzeum Bursztynu

Tajemnice Muzeum Bursztynu w grze terenowej

Przez cały Jarmark św. Dominika, od 23 lipca do 14 sierpnia, gdańszczanie i turyści będą mogli wziąć udział w grze terenowej w obrębie skweru Heweliusza. Gra, częściowo przystosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami, składa się z siedmiu zagadek dotyczących bursztynu.

Punkt startowy znajduje się przy fontannie Heweliusza, obok pompy wodnej. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy za pomocą telefonu zeskanować kod QR z czarnych kubików umieszczonych na placu gry. Po odnalezieniu punktów i zakończeniu gry należy podać hasło w kasie Muzeum Bursztynu. Tam też wydawane będą słodkie, bursztynowe upominki.

Informacje o grze terenowej:

 • Gdzie: skwer Heweliusza, start (punkt nr 1) przy fontannie Heweliusza, obok pompy wodnej
 • Kiedy: 23 lipca – 14 sierpnia 2022
 • Czas potrzebny do ukończenia gry: 20 minut
 • Wstęp: wolny
Wstęgę przed głównym wejściem do nowego Muzeum Bursztynu przecięto 24 lipca 2021
Wstęgę przed głównym wejściem do nowego Muzeum Bursztynu przecięto 24 lipca 2021
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Poławiacze bursztynu zwiedzają Muzeum nieodpłatnie

Podczas Jarmarku będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu również nieodpłatnie dzięki współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Muzeum Gdańska.

Oferta bezpłatnego wstępu jest adresowana do osób, które odnajdą bryłkę jantaru w instalacji „Poławiacz bursztynu”, zlokalizowanej w trakcie trwania Jarmarku przy ul. Rajskiej. Warunkiem otrzymania uprawnienia jest potwierdzenie autentyczności bursztynu w położonym nieopodal instalacji stoisku Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i otrzymanie specjalnego glejtu. Certyfikat uprawnia znalazcę do odebrania indywidualnego, nieodpłatnego biletu wstępu do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

“Szkatuła na bursztynowe precjoza” - o architekturze wnętrza Muzeum Bursztynu z jego projektantką

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki – wystawa plenerowa

Od 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Wystawę przed kościołem będzie można oglądać do 30 września, a od 1 października - na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Towarzyszący wystawie panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni zaplanowano na 5 sierpnia, na godz. 15.30.

Informacje o wystawie plenerowej:

 • Gdzie: przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, ul. Profesorska 3
 • Kiedy: 4 sierpnia – 30 września 2022

Informacje o panelu dyskusyjnym:

 • Gdzie: scena na skwerze Heweliusza w Gdańsku
 • Kiedy: 5 sierpnia 2022, godz. 15.30-16.30

Muzeum Bursztynu

Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia, czyli Katowni i Wieży Więziennej, Muzeum Bursztynu przeniosło się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście. Muzeum składa się z 3 poziomów, na którym przedstawiono ponad 1000 eksponatów w tym ok. 300 odmian żywic. Pokaz przedpremierowy odbył się 23 lipca 2021 roku, a dzień później nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi przez mieszkańców Gdańska.

 

Carlos Peña Montoya

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat, a na harfie w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce. Następnie przez lata szlifował swoje umiejętności gry na instrumentach w Kostaryce, Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech. Oprócz pracy nad własnymi recitalami, współpracował z orkiestrami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi odbył liczne tournée.

 

Krzysztof Hadrych

Gitarzysta, producent muzyki elektronicznej i kompozytor aktualnie działający na terenie Gdańska. Studiuje gitarę jazzową na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od najmłodszych lat aktywnie udzielał się na kaliskiej scenie muzycznej grając w zespołach The Flash oraz Bitu. Z ostatnim, jako basista i wokalista, odniósł szereg sukcesów, m.in. Grand Prix na konkursach Gostyńskie Rockowania, Wszyscy Śpiewamy na Rockowo, AEStrada Wrocław, Przegląd Kapel Gitarowych w Mosinie oraz Made In Kalisz Festiwal. Jako artysta elektroniczny brał udział w kaliskim „Projekcie Wavepark” oraz w ósmej edycji „Ziemia Live” w Gdańsku. Od października 2020 roku jest częścią Tomasz Chyła Quintet, z którym w marcu 2021 roku wydał płytę „da Vinci”.

 

Tekst został przygotowany w ramach praktyk studenckich przez Szymona Kułdo.