• Start
  • Wiadomości
  • Wydarzenie Historyczne Roku. Zagłosuj na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Wydarzenie Historyczne Roku. Zagłosuj na wystawę Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum Historii Polski, jak co roku, organizuje plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku. To wyróżnienie przyznawane za szczególne projekty inicjatywy zrealizowane w roku poprzedzającym sam plebiscyt. Tym razem wśród propozycji, na które można zagłosować znalazła się “FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”.
18.06.2026
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1d9a0239-22_0_auto_1800x900
Wystawa "Fauna..." Muzeum II Wojny Światowej walczy w prestiżowym plebiscycie
materiały prasowe MIIWŚ

Wystawa MIIWŚ w plebiscycie

Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z kilku etapów. W pierwszym etapie organizatorzy zgłaszają maksymalnie po trzy propozycje w każdej z kategorii: Wydarzenie, Wystawa i Edukacja. Następnie jury, złożone z przedstawicieli Muzeum Historii Polski oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii. W końcu głos ma publiczność - głosy na poszczególne wystawy bądź wydarzenia można oddawać na stronie internetowej. 

Oto nowa dyrektor Teatru Miniatura

O zwycięstwo w kategorii Wystawa walczy "Fauna. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie" - wystawa zrealizowana w ubiegłym roku w Muzeum II Wojny Światowej. Głosy można oddawać tutaj

Wystawa dotykała różnych aspektów ujętych zarówno historycznie, jak i współcześnie: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki). 

Poruszająca wystawa

Rzeczywistość wystawy przypominała „wojnę wszystkich ze wszystkimi”, czego przejawem było tradycyjne postrzeganie zwierząt jako istot bezmyślnych i pozbawionych uczuć – tak, jakby nie miały głowy. To właśnie ona, jako uniwersalny symbol mądrości, władzy i podmiotowości, stała się motywem przewodnim wystawy, łączącym i jednocześnie dzielącym ludzi oraz zwierzęta. W przestrzeni ekspozycji reprezentowały ją przede wszystkim obiekty przestrzenne: rzeźby Beksińskiego i Szybalsky’ego, gipsowe modele Sasina oraz spreparowana głowa buhaja Geeltje’sa Ademy. Punkt wyjścia do dalszego badania tych skomplikowanych relacji stanowiła kontemplacyjna, nieco teatralna przestrzeń, w której wyeksponowano dzieła. Kuratorami wystawy byli  Marek Zambrzycki i Monika Krzencessa. Głosu do audioprzewodnika udzieliła Krystyna Czubówna. Wystawę można było oglądać od 7 maja do 28 grudnia 2025 roku. 

POSŁUCHAJ ROZMOWY O WYSTAWIE:

 

Muzeum Historii Polski to jedna z najważniejszych i najnowocześniejszych instytucji kulturalnych w kraju, mieszcząca się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Jego głównym zadaniem jest prezentowanie kluczowych wątków polskich dziejów – ze szczególnym uwzględnieniem tradycji wolnościowych, państwowości oraz kultury.

Gdzie kończy się kostium? Wyjątkowa wystawa na na 50-lecie Działu Teatralnego