• Start
 • Wiadomości
 • Zaczęła się nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska

Nowa kadencja Młodzieżowej Rady Miasta. Gorące dyskusje i pierwsze decyzje

Były gorące dyskusje i sporo emocji, choć było to dopiero pierwsze posiedzenie młodzieżowych radnych VII kadencji MRMG. Po ponad 4 godzinach obrad, głosowań i wyborów, młodzi radni wybrali prezydium: przewodniczącego, trzech zastępców i sekretarza Młodzieżowej Rady. - Od młodzieżowych radnych oczekujemy ich głosu, ich spojrzenia na to, jaki Gdańsk jest i jaki powinien być, a także zwrócenia naszej uwagi na tematy, które dzisiaj są ważne dla młodych ludzi - mówi Agnieszka Owczarczak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
25.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkanaście młodych osób, siedzą w kilku ławkach jedna za drugą, wszyscy podnoszą rękę do góry, większość z nich uśmiecha się
VII kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska oficjalnie rozpoczęta
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kto w prezydium Młodzieżowej Rady Miasta?

Pierwsze decyzje, w tym przegłosowane uchwały, już za nimi. Młodzi radni Gdańska złożyli w poniedziałek, 25 marca, podczas sesji inauguracyjnej, uroczyste ślubowanie i odebrali Certyfikaty Radnego. Następnie wybrali spośród siebie Prezydium Rady.

Przewodniczącym MRMG, w rozpoczynającej się właśnie VII kadencji, został Sambor Godziszewski. Wspierać go będzie trzech wiceprzewodniczących: Oliwier Starczewski, Nina Wnorowski i Kinga Klonowska. Na Sekretarza Młodzieżowej Rady wybrano natomiast Sandrę Krawczyk.

Przewodniczący Sambor Godziszewski ma konkretny plan na tę kadencję MRMG.

- Chciałbym przede wszystkim, żeby Młodzieżowa Rada miała realny wpływ na działania w mieście, żeby głos młodzieży był słyszalny. Chciałbym, żeby Młodzieżowa Rada miała swoje delegacje w każdej z komisji w Radzie Miasta Gdańska - po to, żebyśmy mogli realnie oceniać uchwały i projekty RMG, a tym samym budować naszą pozycję jako MRMG - proponuje Sambor Godziszewski.

W rozpoczynającej się kadencji młodzi radni chcą kontynuować niektóre zagadnienia podjęte przez ich poprzedników, w tym kwestię zdrowia psychicznego młodych gdańszczan.

 Gdańsk ma nowe 2000 drzew, w ramach „One More Tree”

Zaproszenie do współpracy

W pierwszej sesji młodych radnych uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Zaprosiła ona na spotkanie do siebie prezydium radnych, by omówić zasady współpracy w tej kadencji na linii urząd - młodzi radni. 

- Działalność społeczna jest grą zespołową. Jeżeli chcecie osiągać długofalowe efekty swoich działań to musicie szukać ludzi, którzy chcą z wami działać długofalowo, którzy będą rozwijać wasze wartości, priorytety, którzy będą chcieli was popierać, a wy ich - podpowiadała wiceprezydent Chabior. - Trzymam kciuki za to, żebyście jako zespół realizowali swoje marzenia o Gdańsku.

Propozycje młodych radnych w interpelacji do prezydent Gdańska

Inauguracyjną sesję młodzieżowych radnych rozpoczęła przewodnicząca “dorosłej” Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak. Posiedzenie poprowadził też wiceprzewodniczący RMG Mateusz Skarbek - do czasu wyboru przez młodych przewodniczącego. W Nowym Ratuszu, przy ul. Wały Jagiellońskie, gdzie odbywała się sesja Młodzieżowej Rady, obecni byli też dorośli miejscy radni: Kamila Błaszczyk i Przemysław Malak.

- Od młodzieżowych radnych oczekujemy ich głosu, ich spojrzenia na to, jaki Gdańsk jest i jaki powinien być, a także zwrócenia naszej uwagi na tematy, które dzisiaj są ważne dla młodych ludzi - podkreśla przewodnicząca Agnieszka Owczarczak.

W poprzednich kadencjach młodzieżowi radni angażowali się na różnych polach, m.in. w akcje charytatywne. Przygotowali też badania poświęcone zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, a w czasie pandemii młodzieżowi radni przeprowadzili badanie i przygotowali raport na temat tego, co młodzi gdańszczanie myśleli o zdalnej nauce, co należało w niej poprawić lub zmienić. 

Gdańska 10-latka najmłodszą dziennikarką w parlamencie. Na TikToku robi furorę

Rada Miasta Gdańska reaguje też na uchwały podejmowane przez ich młodszych kolegów.

- Tylko podczas ostatniej sesji w poprzedniej kadencji MRMG, kiedy to radni podjęli trzy uchwały, wszystkie zamieniłam na moje interpelacje do prezydent Gdańska. Obecnie czekam na odpowiedź - dodaje przewodnicząca Owczarczak.

na zdjęciu kobieta w zielonej marynarce wręcza dokument młodemu chłopakowi w garniturze
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak: - Od młodzieżowych radnych oczekujemy zwrócenia naszej uwagi na tematy, które dzisiaj są ważne dla młodych ludzi
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ukraiński akcent w trakcie sesji

W tej kadencji do Młodzieżowej Rady dostał się Illia Balabai, Ukrainiec, który do Gdańska przyjechał 2 lata temu, kiedy to na jego kraj napadła Rosja. Jako uczeń jednej z gdańskich szkół miał prawo kandydować do MRMG. Na poniedziałkową sesję przyszedł z żółto - niebieską flagą Ukrainy i poprosił obecnych, aby się na niej podpisali.

- To był w sumie spontaniczny pomysł. Chciałem pokazać, że jesteśmy wdzięczni Polsce, Polakom za waszą pomoc Ukrainie. Dziękuję za to raz jeszcze. Flaga pojedzie, wraz z kolejnym transportem z pomocą, do naszych wojskowych na Ukrainę - powiedział Illia Balabai pochodzący z Charkowa.

Ruszyła edumapa - nowy serwis internetowy o edukacji, dla młodzieży

Kadencja MRMG trwa dwa lata

Radni MRMG wybierani są na wzór rady miejskiej w sześciu okręgach wyborczych. Spotykają się zazwyczaj raz w miesiącu na sesji, gdzie podejmują uchwały w sprawach dotyczących młodzieży gdańskiej. Nie są to przepisy prawodawcze, ale mają charakter doradczy dla Rady Miasta Gdańska.

Młodzieżową Radę powołano uchwałą Rady Miasta Gdańska w maju 2011 r. jako organ doradczo-konsultacyjny, reprezentujący gdańską młodzież przed władzami miasta.

pamiątkowe zdjęcie ponad trzydziestoosobowej grupy, wszyscy pozują do zdjęcia, stoją w kilku rzędach
Po ślubowaniu i odebraniu zaświadczeń o wyborze na radnego - pamiątkowe grupowe zdjęcie radnych Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska VII kadencji
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Skład Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska VII kadencji

 1. Augustowska Julia
 2. Balabai Illia
 3. Bisewski Marceli
 4. Chmielewska Aleksandra
 5. Cieśniewski Igor
 6. Ciszek Szymon
 7. Czortek Natalia
 8. Daszczyński Karol
 9. Dułak Simeone
 10. Gabryel Karolina
 11. Godziszewski Sambor
 12. Gudaniec Mateusz
 13. Jadczuk Kacper
 14. Jeryś Wiktor
 15. Katka Nina
 16. Klonowska Kinga
 17. Klonowski Gabriel
 18. Krawczyk Sandra
 19. Kuzimińska Gabriela
 20. Lorek Wiktoria
 21. Pełszyński Krzysztof
 22. Piankowski Oskar
 23. Potrykus Eryk
 24. Pstrong Olivia
 25. Radoch Mateusz
 26. Raduński Krzysztof
 27. Roman Natalia
 28. Starczewski Oliwier
 29. Stramska Laura
 30. Szymaniuk Roksana
 31. Szymczyk Edyta
 32. Wadowski Oliwier
 33. Wnorowski Nina
 34. Wronka Robert Arkadiusz

TV

To przedszkole jest wzorem