• Start
  • Wiadomości
  • Młodzi rugbiści Lechii ze złotymi medalami mistrzostw Polski

Młodzi rugbiści Lechii ze złotymi medalami mistrzostw Polski

Rugbiści Lechii Gdańsk okazali się najlepsi podczas mistrzostw Polski juniorów do lat 18 i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W finałowym meczu w Siedlcach pokonali Budowlanych Lublin 12:10.
( 25.07.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Złoci medaliści mistrzostw Polski juniorów

Grzegorz Kacała to najwybitniejszy Polski rugbista w historii. Urodził się w 1966 roku w Gdańsku, był zawodnikiem Lechii Gdańsk i Ogniwa Sopot, przez wiele lat grał w klubach francuskich, największe sukcesy odnosząc w CA Brive, z którym w 1997 roku wygrał Ligę Mistrzów. Potem występował jeszcze w walijskim Cardiff RFC. W 2001 roku zakończył sportową karierę. We Władysławowie ma swoją tablicę w Alei Gwiazd Sportu

Od kilku lat Kacała jest trenerem, m.in. juniorów gdańskiej Lechii. Swoją wiedzę przekazuje młodszym. Rozgrywane w Siedlcach mistrzostwa Polski do lat 18 pokazały, że bardzo skutecznie. Jego podopieczni zdobyli tytuł mistrza Polski (drugim trenerem młodzieży Lechii jest Krzysztof Krzewicki). 

W turnieju finałowym młodzi gdańszczanie pokonali Arkę Gdynia 25:7 i Budowlanych Łódź 14:10 oraz przegrali z Orkanem Sochaczew 0:18. To wystarczyło, by zagrać o złoto. Rywalem w decydującym spotkaniu byli Budowlani Lublin. 

Lechiści po przyłożeniach Justina Renca i Kuby Markowskiego oraz podwyższeniu Kacpra Drewczyńskiego prowadzili po pierwszej połowie 12:0. Po zmianie stron sytuacja się odwróciła: to Budowlani przeważali i dzięki dwóm skutecznym akcjom doprowadzili do stanu 12:10. Minutę przed zakończeniem spotkania kopacz lublinian przestrzelił i z tytułu mistrzowskiego cieszyli się zawodnicy z Gdańska. 

Podczas wygranego meczu z Arką Gdynia 25:7

Finał:

RC Lechia Gdańsk – Budowlani Lublin 12:10 (12:0)

Punkty dla RC Lechii: Jakub Markowski 5, Justin Renc 5, Kacper Drewczyński 2

Punkty dla Budowlanych: Damian Urban 5, Oskar Rudziński 5

Skład złotej drużyny RC Lechii Gdańsk: Kacper Grynder, Jakub Burek, Jakub Markowski, Igor Górniewicz, Oskar Witulski, Mikołaj Wieczorkowski, Dawid Wołoch, Justin Renc, Kacper Drewczyński, Konrad Lubczyński, Maciej Jerzak, Kay Minkiewicz, Filip Porębski, Mateusz Radecki, Oskar Zieliński, Sebastian Kozak, Nikodem Szalkiewicz, Remigiusz Perdian, Bartosz Kruszczyński, Patryk Beśka, Szymon Wróblewski, Kordian Kubacki, Mateusz Janowicz. Trenerzy: Grzegorz Kacała, Krzysztof Krzewicki.