• Start
  • Wiadomości
  • Młode Miasto. Startują konsultacje społeczne spółki SCG - właściciela części terenów po stoczni

Młode Miasto. Startują konsultacje społeczne spółki SCG - właściciela części terenów po stoczni

SCG Stocznia Centrum Gdańsk, właściciel m.in. Półwyspu Drewnica, nadbrzeżnej części obszaru dawnej stoczni, nową przyjazną przestrzeń chce planować we współpracy z mieszkańcami, aktywistami, ekspertami i inwestorami. Od 22 marca (wtorek) zaprasza do uczestnictwa w procesie konsultacyjnym dotyczącym przyszłej zabudowy.
21.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment postoczniowych terenów należących do firmy SCG Stocznia Centrum Gdańsk
Fragment postoczniowych terenów należących do firmy SCG Stocznia Centrum Gdańsk
Fot. SCG Stocznia Centrum Gdańsk

 

W grudniu ubiegłego roku zakończył się proces konsultacyjny zainicjowany przez Architekta Miasta Gdańska, dotyczący przyszłości Młodego Miasta. Był to pierwszy krok w procesie budowania wspólnej koncepcji przyszłego zagospodarowania terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. SCG, właściciel centralnych terenów Młodego Miasta leżących wzdłuż nabrzeża, jako pierwszy prywatny inwestor planuje kontynuować ten proces na swoim terenie. Krzysztof Sobolewski prezes zarządu firmy, już wówczas zaprosił wszystkich zainteresowanych przyszłością Młodego Miasta do nowych, szczegółowych konsultacji dotyczących zabudowy postoczniowego obszaru należącego do SCG.

 

 

Jak wynika z ubiegłorocznych konsultacji dotyczących całego obszaru Młodego Miasta, interesariusze oczekują, iż na postoczniowych terenach powstanie miasto otwarte i dostępne, a nie zamierająca po godzinach biurowa enklawa, lub pozbawiona funkcji publicznych i kulturalnych „sypialnia” mieszkaniowa. 

Teraz oczekiwania te będą wypracowywane wspólnie dla części terenów należących do SCG na bazie koncepcji pracowni architektonicznej JEMS Architekci, która od roku 2017 pracuje nad koncepcją zagospodarowania Półwyspu Drewnica i zaprezentuje ją podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego we wtorek, 22 marca, które rozpocznie się o godz. 17. 

Wszystkie spotkania (5 edycji) w ramach nowego procesu konsultacyjnego są otwarte dla zainteresowanych. W ramach cyklu odbędą się warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne. Do przeprowadzenia Dialogu inwestor zaprosił niezależną organizację pozarządową Inicjatywa Miasto, zaś partnerem konsultacji jest Miasto Gdańsk. Wszystkie wydarzenia Dialogu odbędą się w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14 w Gdańsku.

 

Dbałość o tożsamość miejsca w szerokim tego słowa znaczeniu deklaruje SCG, właściciel m.in. Półwyspu Drewnica
Dbałość o tożsamość miejsca w szerokim tego słowa znaczeniu deklaruje SCG, właściciel m.in. Półwyspu Drewnica
Fot. SCG Stocznia Centrum Gdańsk

 

- Tożsamość miejsca: dawna Stocznia Gdańska i miejsce narodzin ruchu społecznego „Solidarność” definiuje jak myślimy o koncepcji zagospodarowania Półwyspu Drewnica – podkreśla Krzysztof Sobolewski. - Jestem osobiście i zawodowo związany z projektem od roku 2005. W kolejnych 10 latach chciałbym zrealizować przedstawioną koncepcję zabudowy.

Planowane zakończenie konsultacji to 26 kwietnia 2022 roku.

TERMINARZ SPOTKAŃ

zaproszenie_mail-01

 

Szczegóły, daty, tematy i podsumowania spotkań śledzić można na stronie internetowej i na profilu SCG na Fb.

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże