Złoto i srebro dla gdańskiego klubu. Pierwszy zespół JohnnyBros Olimpia Osowa mistrzem Polski

Wielkim sukcesem gdańskiego unihokeja zakończyły się rozgrywki Ekstraligi Kobiet sezonu 2022/2023. W finale do trzech zwycięstw zmierzyły się dwa zespoły jednego klubu: JohnnyBros Olimpii Osowa Gdańsk! To pierwszy taki przypadek w historii kobiecego unihokeja w Polsce. Lepsza była pierwsza drużyna, która wygrała rywalizację 3-0. To jedenasty tytuł gdańszczanek w historii!
05.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawodniczki w czerwonych strojach się cieszą na boisku, po lewej zawodniczka z pucharem
Radość ze złota mistrzostw Polski
fot. Olimpia Osowa Gdańsk

Po raz pierwszy w historii

W poprzednich rozgrywkach Ekstraligi Unihokeja Kobiet pierwszy zespół JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk po wyrównanych bojach przegrał w finale z ekipą SUS Travel Jedynka Trzebiatów, która po raz pierwszy w historii wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski. Druga drużyna JohnnyBros Olimpia Osowa rozgrywki zakończyła na piątym miejscu w Polsce. 

W tym sezonie po rundzie zasadniczej pierwszy zespół Gdańska zajął pierwsze miejsce, przegrywając tylko jedno spotkanie: z mistrzem kraju z Trzebiatowa. Drugi zespół niespodziewanie uplasował się na trzecim miejscu!

Obie gdańskie drużyny przeszły do finału. JohnnyBros Olimpia Osowa I wyeliminował UKS Bankówka Zielonka a JohnnyBros Olimpia Osowa II niespodziewanie SUS Travel Jedynka Trzebiatów. 

To pierwsza taka sytuacja w historii kobiecego unihokeja w Polsce. Nigdy wcześniej dwa zespoły z jednego klubu nie zagrały o złoto (we wcześniejszych latach MMKS Podhale Nowy Targ posiadał dwie drużyny w Ekstralidze Kobiet, ale nigdy zagrały z sobą w finale). 

Dwie gdańskie drużyny w finale unihokeja kobiet. Mistrzostwo Polski na pewno będzie dla Gdańska

Faworyt był jeden

Przed rozpoczęciem finałowych zmagań sezonu 2022/2023 było wiadomo, że Gdańsk po raz 11. zdobędzie koronę mistrza Polski! 

Rywalizacja w finale odbywała się do trzech zwycięstw. Pierwsze mecze rozegrano dniach 27-28 maja w hali treningowej Ergo Areny. Trzeci - jak się okazało decydujący - w sobotę, 3 czerwca w hali widowiskowo-sportowej AWFiS.

Wielkim faworytem finału był pierwszy zespół JohnnyBros. I to potwierdziło się na parkiecie.

 

Drużyna z medalami na szyjach
Mistrz Polski sezonu 2022/2023 - Johnny Olimpia Osowa Gdańsk I
fot. Olimpia Osowa Gdańsk

Trzy mecze finału

Pierwsze spotkanie było jednostronnym widowiskiem. Szybko strzelone bramki bardziej doświadczonych zawodniczek Olimpii Osowa I ustawiły całe spotkanie. Dopiero końcówka meczu przyniosła małe emocje, ale wynik 12:4 nie pozostawiał złudzeń kto był lepszy.

Drugi mecz był bardziej wyrównany, choć po prowadzeniu "jedynek" 3:0 wydawało się, że ponownie skończy się wysokim wynikiem. Potem gola strzelały "dwójki" i tym samym odpowiadały faworytki. Skończyło się na 6:3.

JohnnyBros Olimpia Osowa I, by wrócić na mistrzowski tron musiały odnieść jeszcze jedno zwycięstwo. Na boisku zapachniało sensacją, bo po sześciu minutach i celnych trafieniach Kingi Stein i Cecylii Chomnickiej faworytki do złota przegrywały 0:2. Potem gole zdobyły Katarzyna Słonina, Wiktoria Targońska i Hanna Samson, co pozwoliło Olimpii Osowa I wyjść na prowadzenie. Do remisu doprowadziła Maria Szymańska (3:3). Losy meczu i złotego medalu rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich pięciu minutach spotkania. Laura Łącka, Słonina i Daria Krason sprawiły, że ze zwycięstwa cieszyły się faworytki.

 

Drużyna z medalami na szyjach
Wicemistrz Polski sezonu 2022/2023 - Johnny Olimpia Osowa Gdańsk II
fot. Olimpia Osowa Gdańsk

WYNIKI FINAŁU:

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II 12:4 ( 5:0, 3:1, 4:3 )

  • Najlepsze zawodniczki: Wiktoria Matera i Julia Bartoszewicz

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II 6:3

  • Najlepsze zawodniczki: Hanna Samosn i Maja Słonina

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II 6:3 (1:2, 2:0, 3:1)

  • Najlepsze zawodniczki: Katarzyna Słonina i Mariola Szarmach

Mistrzynie i wicemistrzynie Polski

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I

Kadra zespołu: Katarzyna Słonina, Anna Chomnicka, Marianna Antkowiak, Zofia Lukas, Wiktoria Matera,Hanna Samson, Weronika Grądzka, Julia Przewłocka, Jagoda Wieczorek, Paulina Bartoszewicz, Maja Pankowska, Krystyna Lukas, Wiktoria Targońska, Anna Borkowska, Daria Krason, Emilia Neufeld, Ewelina Nowaczyk, Martyna Grądzka, Laura Łącka, Dominika Marzec, Marta Bieniasz-Krzywiec, Aleksandra Hinz, Agata Poręba

Trenerzy: Paweł Ludwichowski, Piotr Ludwichowski

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II

Kadra zespołu: Mariola Szarmach, Maria Szymańska, Viktoriia Dubovykova, Julia Bartoszewicz, Maja Słonina, Cecylia Chomnicka, Inna Hvozdetska, Urszula Pniewska, Hanna Mizik, Kinga Stein, Elvina Suiunova, Marta Pracoń, Wiktoria Kowalewska, Patrycja Ryszewska, Klara Lukas, Klaudia Kustosz, Marta Grześkowiak, Nina Stefańska

Trenerzy: Anna Raczkowska, Jakub Ambrosiewicz