Po prostu cieszą oko. Nasz przewodnik po miejskich iluminacjach

5 grudnia, w różnych częściach Gdańska, po zmroku rozbłysły gwiazdkowe iluminacje. Pojawiły się m.in. w parkach, na skwerach oraz ulicach Starego i Głównego Miasta. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim pojawiły się pływające lilie, a na promenadzie w Brzeźnie ustawiono suwnicę portową, której towarzyszą dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej stanął ogromny konik na biegunach, a w Parku Oruńskim - latarniowce oraz rozświetlony mostek. Ile zużywają prądu?
07.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu iluminacje świąteczne, na pierwszym planie iluminacja przypominająca suwnicę stoczniową, za nią po prawej dźwig stoczniowy
Gdańsk to także przemysł stoczniowy. W tym roku w Brzeźnie debiutuje więc świetlna suwnica
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowe iluminacje i choinki

W tym roku, wraz z znanymi z poprzednich lat ozdobami, pojawiły się też nowe miejskie dekoracje. Nowe iluminacje rozświetlają po zmroku ulice: Podwale Grodzkie, Hucisko, Okopową, Wały Jagiellońskie, Mariacką, Stagiewną, Piwną i Chlebnicką. Pojawiła się też nowa choinka przy ul. Klonowej w kształcie 5-metrowego stożka oraz - idealna do wspólnych świątecznych zdjęć - fotoramka świetlna przy rondzie im. Tadeusza Mazowieckiego. To nagroda dla dzielnicy Letnica za najwyższą frekwencję w tegorocznym głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest także przybranie naturalnej choinki znajdującej się na Targu Węglowym w diody LED przechodzące płynnie z barwy ciepłej w barwę zimną.

Energooszczędne świąteczne oświetlenie

Tym samym w ostatnich dniach rozbłysło dodatkowe 150 tysięcy energooszczędnych diod eko-LED. Zużycie prądu nowych dekoracji w
ciągu godziny to tylko 13,5 kWh.
- To tyle, co zużycie prądu podczas przejechania 100 km samochodem elektrycznym. Gdyby rozwinąć węże świetlne w nowych iluminacjach, powstałaby kurtyna świetlna składająca się z 10 węży świetlnych od szczytu biurowca Olivia Star, najwyższego budynku w Gdańsku do ziemi, która byłaby widoczna z niemal każdego miejsca w mieście - wylicza Patryk Rosiński, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Nie tylko zapalenie światełek na choinkach. Co jeszcze będzie działo się w dzielnicach?

na zdjęciu wielki tramwaj który jest iluminacją świetlną, widać, jak wchodzi do niego kilka osób w zimowych strojach
Podobnie jak w latach poprzednich, na Zielonym Moście stanął świetlny tramwaj miejski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W jakich godzinach świecą iluminacje?

5 grudnia oficjalnie zapalono światełka na choince stojącej na Długim Targu, przy fontannie Neptuna. Ma ona 17 metrów wysokości, a owinięta została 20 tys. diod LED w kolorze białym ciepłym, z co 5 diodą migającą w kolorze zimnym. Udekorowano ją też złotymi śnieżynko-rozetami z wężami świetlnymi oraz 1400 bombkami w kolorach złotym i srebrnym.
Iluminacje świąteczne zapalają się i gasną wraz z oświetleniem ulicznym, mniej więcej od godz. 15.30 do godz. 7 rano.
Choinki na Długim Targu i Targu Węglowym świecą przez całą dobę, a iluminacje w Parku Oliwskim gasną około godz. 20, kiedy to zamykane są bramy do parku.

Fotografia przedstawia obiekt opisany pod zdjęciem
Jaja Faberge to w oryginale arcydzieła sztuki jubilerskiej, które początkowo powstawały na dworze carskim, by w 1990 roku, podczas Wystawy Światowej w Paryżu, zachwycić wszystkich. Przy Wielkim Młynie stoi zimowe Jajo Faberge, składa się z tysięcy kolorowych lampek i dumnie nosi świetlisty herb Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jaka iluminacja - jaka lokalizacja? 

Oto miejsca, gdzie można w tym roku zobaczyć iluminacje. Przykłady:

  • Tramwaj - na Zielonym Moście
  • Jajo Faberge - przy Wielkim Młynie
  • Aleja świateł - ul. Długa i Długi Targ
  • Pegaz na biegunach - ul. Tkacka
  • Świetlista studnia - przy Fontannie Czterech Kwartałów
  • Dźwigi stoczniowe - w Parku Brzeźnieńskim

 

ZOBACZ MIEJSKIE ILUMINACJE ŚWIĄTECZNE W OBIEKTYWIE FOTOREPORTERA GDANSK.PL

 

TV

Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana