Międzywyznaniowa modlitwa 1 listopada: "Pamiętamy o tych, którzy byli przed nami"

- Bardzo dziękuję za to, że co roku spotykamy się w tym miejscu, aby w różnych językach, różnymi modlitwami westchnąć za tych, którzy byli przed nami, tworzyli nasze miasto - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska w środę 1 listopada 2023 roku na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy podczas modlitwy międzywyznaniowej. 
01.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

20231101-modlitwa-20_949x633
Na zaproszenie Aleksandry Dulkiewicz do wspólnej modlitwy, 1 listopada, przedstawiciele i przedstawicielki religii i związków wyznaniowych znajdujących się w naszym mieście spotykają się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Wspólna modlitwa różnych wyznań 1 listopada  

W środę, 1 listopada 2023 roku na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku, jak co roku, odbyła się modlitwa międzywyznaniowa. Modlitwa międzywyznaniowa jest stałym elementem ważniejszych uroczystości odbywających się w naszym mieście. Na zaproszenie Aleksandry Dulkiewicz do wspólnej modlitwy 1 listopada, przedstawiciele i przedstawicielki religii i związków wyznaniowych znajdujących się w naszym mieście spotykają się na cmentarzu-symbolu, aby wspólnie modlić się za tych, którzy żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.

Dzień Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze? Organizacja ruchu, dodatkowe linie

Tradycja wspólnych modlitw, bez względu na wyznanie, wiąże się z otwarciem Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2002 roku. Upamiętnia on 27 gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 roku.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy upamiętnia 27 gdańskich nekropolii, zlikwidowanych po 1945 roku

Prezydent Dulkiewicz: Dziękuję za pamięć o tych, którzy tworzyli Gdańsk 

- Szanowni państwo, drodzy gdańszczanie - przywitała gości prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Niezależnie skąd przybyliście, czy tutaj się urodziliście, czy wasi przodkowie, tak jak moi dziadkowie, przybyli tu w 1945 roku z różnych stron i niezależnie w co wierzycie, bardzo dziękuję Wam za to, że co roku spotykamy się w tym miejscu. Po to, żeby w różnych językach, różnymi modlitwami, westchnąć za tych, którzy byli przed nami, którzy tworzyli nasze miasto. 

Udział we wspólnej modlitwie wzięli europosłanka Magdalena Adamowicz i poseł Piotr Adamowicz, obecny był także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i radni miasta Gdańska. 

20231101-modlitwa-66_949x633
Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska stawia znicz na symbolicznym ołtarzu na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Cmentarze po północnej stronie Góry Gradowej

- Cieszy mnie obecność każdej i każdego z was - dodała prezydent Gdańska. - Rok temu, kiedy staliśmy przy tym pomniku przypominającym skomplikowane losy naszego miasta, jedna z osób podeszła do mnie i powiedziała, że powinniśmy też pamiętać o tych, którzy są bezwyznaniowi. Westchnąć za nich. Dziękuję, że co roku gromadzimy się tutaj pokazując, że w pokoju, razem, w wdzięczności trwamy w pamięci za tych, którzy tworzyli miasto Gdańsk przed nami. Mam nadzieję, że niezależnie od wszystkiego, za rok tutaj też będziemy.

Kto wziął udział w modlitwie międzywyznaniowej? 

W uroczystości wzięli udział duchowni, przedstawiciele różnych wyznań:

  • Ksiądz kanonik dr Bartłomiej Stark, proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku
  • Jego Ekscelencja ksiądz prof. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburski
  • Pan Michał Rucki, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku
  • Ksiądz dr Rafał Michalak, proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku
  • Ksiądz prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński, proboszcz parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku
  • Ksiądz Mitrat Józef Ulicki, proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Opieki NMP w Gdańsku
  • Ksiądz Dariusz Jóźwik, proboszcz Prawosławnej Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku
  • wielebny Tomasz Ropiejko, pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór w Gdańsku
  • Pan Sami Ayaydin, Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku i pan Olgierd Chazbijewicz przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku

Do udziału w uroczystości zaproszono także wszystkich konsulów stacjonujących w Trójmieście.

20231101-modlitwa-89_949x633 (1)
Nz. Ekumeniczny ołtarz, na jego cokole znajdują się rzeźby wzorowane na autentycznych nagrobkach różnych kultur. Są na nich znaki różnych religii i napisy w wielu językach
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

- Co roku gromadzimy się w tym miejscu, by wspominać tych, którym nie mamy możliwości zapalić świeczki na imiennych grobach łącząc się w akcie modlitwy bez względu na wyznanie - powiedział ksiądz kanonik dr Bartłomiej Stark. - Historia i zawieruchy wojenne wymazały z mapy Gdańska 27 cmentarzy różnych wyznań, dlatego gromadzimy się na tym cmentarzu, który jest ponadczasowym znakiem trwania i szacunku, dla tych którzy w przeszłości tworzyli społeczność i historię Gdańska. Pragniemy pamiętać o tych, którzy na przestrzeni wieków żyli i zmarli w naszym mieście. 

Wyszukiwarka grobów. Znajdź miejsce pochówku bliskich i znajomych

Cmentarz-symbol został opracowany na planie trójnawowego kościoła. Nawę główną (z osią nakierowaną na pomnik (krzyż) Millenium na Grodzisku) wyznacza aleja drzew od bramy (w kształcie drzewa) ku ekumenicznemu ołtarzowi/katafalkowi z czarnego granitu. Na cokole znajdują się rzeźby wzorowane na autentycznych nagrobkach różnych kultur. Są na nich znaki różnych religii i napisy w wielu językach. Znaleźć na nim można także  fragment wiersza „Kadisz” Maszy Kaleko „Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg jedyny wie, jak kto się zowie” - cały wiersz przeczytać można na murze przy wejściu. Nawami bocznymi są kwatery z fragmentami kamieni nagrobnych różnych wyznań, przeniesionymi z dawnych cmentarzy Gdańska.

Po uroczystości zebrani przeszli pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam uczestnicy modlitwy w milczeniu złożyli znicze pamięci. Pomnik Ofiar Epidemii Tyfusu powstał ku pamięci 1100 ofiar epidemii tyfusu, jaka wybuchła w 1945 roku na terenie aresztu śledczego w Gdańsku.