• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną

Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Temat przewodni - bursztyn bałtycki

Gdański Archipelag Kultury i Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z Partnerami zapraszają do udziału w 11. Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris i Małą Formę Graficzną. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest bursztyn bałtycki. Pod koniec listopada przekrój nagrodzonych i wyróżnionych prac zobaczymy w Muzeum Bursztynu. Termin dostarczenia prac upływa z dniem 30 września 2022 roku (decyduje data stempla pocztowego).
16.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
exlibris_grafika_fb_1200_x_628_px_mat_gak

Międzynarodowy Konkurs Ekslibris

– Exlibris to wyjątkowy projekt, w którym do tej pory nadesłano blisko 5 tysięcy prac. W każdej nowej edycji konkursu wybieramy najciekawszy i aktualny temat. W 2007 roku było to 200. rocznica urodzin Wincentego Pola, z okazji Euro 2012 był to sport. W tym roku odwołujemy się do jednej z najstarszych pomorskich opowieści, czyli do bursztynu bałtyckiego – mówi Paweł Jarczewski, komisarz Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną z Gdańskiego Archipelagu Kultury. – Artystów zachęcamy do przygotowania projektów, które odpowiedzą na pytania: Jak pokazać unikalność bałtyckiej kropli słońca? Jak uchwycić przemijający w niej czas? Jak uzyskać unikalny kolor tego kruszcu? Mamy nadzieję, że nadesłane prace przedstawią różne oblicza, jak i charakter bursztynu oraz zaprezentują dwa światy: ten zastygły przed milionami lat, jak i ten nieoczywisty, fantastyczny.

Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w Muzeum Bursztynu, której otwarcie zaplanowano na jesień 2022 roku.

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Kolekcja bursztynu czeka na zwiedzających

Zasady „Exlibris”

Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Mogą w nim uczestniczyć twórcy znaków graficznych. Celem konkursu jest promocja bogatej tradycji tworzenia ekslibrisów i grafik, promocja miasta Gdańska w Polsce i za granicą. Skład jury konkursu obejmie artystów grafików z Polski i zagranicy.

Każdy twórca może przysłać maksymalnie 3 własnoręcznie wykonane egzemplarze prac, których tematyka nawiązuje do tematu konkursu. Nadsyłać można wyłącznie prace dotąd niepublikowane.

Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?

Nadesłane prace będą oceniane w następujących kategoriach:

  • ekslibris i mała forma graficzna – techniki tradycyjne;
  • ekslibris i mała forma graficzna – techniki komputerowe.

Każdą z prac należy przesłać w 2 kopiach sygnowanych i opatrzonych na odwrocie następującymi danymi: imię i nazwisko autora, technika i data wykonania, numer opus oraz wymiary w mm (wysokość x szerokość). Prace nie mogą być naklejane ani oprawiane, a ich wymiary nie mogą przekraczać 130x130 mm.

Do prac należy dołączyć wypełnioną kartę zgłoszenia, która znajduje się na stronie organizatora

Prace można dostarczyć osobiście do biura Wyspy Skarbów GAK lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury, ul. Turystyczna 3, 80-680. Termin dostarczenia prac upływa z dniem 30 września 2022 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Hit Jarmarku św. Dominika. Łowienie bursztynu w centrum Gdańska - dla dzieci i dorosłych

Nagrody główne i nagrody specjalne

Organizatorzy przewidzieli nagrody za zajecie I, II i III miejsca w dwóch kategoriach konkursowych. Pierwszą są techniki tradycyjne, w której pula nagród wynosi odpowiednio 4000, 3000 i 1500 złotych. Drugą kategorią są techniki komputerowe. Zwycięzca otrzyma 2000 zł nagrody, a pozostali laureaci 1000 i 700 zł. Zostaną przyznane Nagrody Specjalne Partnerów konkursu. Ich fundatorami są Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Muzeum Bursztynu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i  Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska.

Regulamin, kartę zgłoszenia oraz relację filmową z I Sympozjum „Amber. Nature” - wydarzenia towarzyszącego Konkursowi - można odnaleźć na stronie exlibrisgdansk.pl.

Informacji o Konkursie udziela Paweł Jarczewski: pawel.jarczewski@gak.gda.pl.

Autorzy:
Andrzej Gierszewski, Muzeum Gdańska
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór