• Start
  • Wiadomości
  • Ryszard Jaśniewicz znów obecny na Scenie Teatralnej Domu Zarazy. Jako jej patron

Ryszard Jaśniewicz znów obecny na Scenie Teatralnej Domu Zarazy. Jako jej patron

W niedzielę, 27 marca 2022 r., odbyła się uroczystość nadania Scenie Teatralnej w oliwskim Domu Zarazy imienia Ryszarda Jaśniewicza. Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii dokumentujących drogę artystyczną cenionego aktora, reżysera, autora sztuk, poety i pedagoga.
25.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy mężczyzna ubrany we frak, z cygarem w zębach
Ryszard Jaśniewicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Zagrał blisko 200 ról
fot. mat. Dom Zarazy

 

Ryszard Jaśniewicz (1939-2021) zadebiutował w wieku 17 lat w gdańskim Teatrze Miniatura, gdzie grał w przedstawieniach Natalii Gołębskiej, Ali Bunscha i Lecha Bądkowskiego. Ponad dekadę (1971-83) występował na deskach Teatru Wybrzeże jako: m.in. Pankracy w “Nie-boskiej komedii” oraz Wiktor w “Połowczańskich Sadach” w reżyserii Marka Okopińskiego, Starikow w “Ożenku” w reżyserii Ryszarda Majora, Samuel w “Samuelu Zborowskim” w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, Bengtsson w “Sonacie Widm” w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Gnębon Puczymorda w “Szewcach” czy Edypus w “Vatzlavie” w reżyserii Marcela Kochańczyka.

 

Ryszard Jaśniewicz w Samuelu Zborowskim  w Teatrze Wybrzeże
Teatr Wybrzeża. Ryszard Jaśniewicz jako Samuel Zborowski
fot. Tadeusz Link/MNG

 

Grał również i reżyserował m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Gościnnie związany był z Teatrem Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Wykreował w sumie blisko 200 ról, w spektaklach tak wybitnych reżyserów, jak Jerzy Jarocki, Adam Hanuszkiewicz, Stanisław Hebanowski, Krystyna Meissner czy Jakub Rotbaum. 
W latach 80. piastował stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Dramatycznego w Słupsku, a na przełomie lat 80 i 90. - kierownika artystycznego Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku.

Aktor w monodramie Wariat
Aktor w monodramie "Wariat"
fot. Grzegorz Mehring

 

W roku 1999 zainaugurował własną scenę Teatr z Polski 6. Z Domem Zarazy związany był od 2008 roku, gdzie w ciągu 13 lat wystawił 16 monodramów, m. in.: „Moje serce – wielkie monologi dramatu polskiego", „Wielkie pranie", „Ostatnia lekcja aktorstwa", „Aktor”, „Król”.

Ostatni monodram, zagrany zaledwie miesiąc przed śmiercią, we wrześniu 2021 roku, nosił tytuł „Budowniczy”. Recenzentka Grażyna Antoniewicz napisała wówczas o jego grze: „Gra Ryszarda Jaśniewicza w monodramie „Budowniczy” to sztuka na granicy czarodziejstwa, pełna wirtuozerii”. 

Jaśniewicz prowadził też, od 2008 roku, w Domu Zarazy warsztaty poetyckie pt. "Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!". Cykl adresowany do wszystkich lubiących recytację cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Za swoją działalność twórczą artysta otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego „za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego”.

W ostatnim roku życia wydał tomik poezji pt. „Wiersze teatralne”, gdzie wyznał:

“Teatr jest moim domem

Teatr jest moim światem

Teatr jest moją miłością

Teatr jest moim powietrzem

Teatr jest moim zmartwychwstaniem

Jestem Teatrem”


Również ostatnie słowa, które wypowiedział na tej scenie brzmiały: „Jestem Teatrem!”. Taki tytuł będzie więc miała wystawa fotografii, której wernisaż odbędzie się tego samego dnia. Na zdjęciach zobaczymy Ryszarda Jaśniewicza w rolach, które wykreował na przestrzeni 65 lat pracy aktorskiej. 

Monogram Ja, Lir
Ryszard Jaśniewicz, "Ja, Lir"
fot. mat. teatru w Domu Zarazy

 

Jak twierdzą przyjaciele aktora i organizatorzy uroczystości, nie mogłaby się ona obyć bez bohatera wieczoru. Zapewniali, że jeszcze nie raz usłyszymy z tej sceny Jego Głos.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI



 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka