• Start
  • Wiadomości
  • Miasto Gdańsk broni dobrego imienia. Tygodnik “Sieci” wezwany do przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny

Miasto Gdańsk broni dobrego imienia. Tygodnik “Sieci” wezwany do przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny

Miasto Gdańsk wystosowało przedprocesowe wezwanie do usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych, skierowane do tygodnika „Sieci”. Miasto domaga się zaprzestania publikacji materiałów prasowych sugerujących antypolskość Gdańska. Jest to pierwszy etap podjętej walki o prawdę. Gdański samorząd domaga się od redakcji przeprosin oraz wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny.
( 11.07.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańszczanie na ul. Długiej, podczas XVI Parady Niepodległości, zorganizowanej we współpracy z Miastem, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Gdańszczanie na Długim Targu, podczas XVI Parady Niepodległości, zorganizowanej we współpracy z Miastem, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Chodzi o obszerną publikację z 1 lipca br.,  która na okładce tygodnika “Sieci” była zapowiedziana tytułem “Czy Gdańsk chce do Niemiec?” i opatrzona kolażem, na którym m.in. hitlerowskie flagi ze swastykami umieszczono obok Pomnika Poległych Stoczniowców. Wewnątrz tygodnika publikacja nosiła tytuł: “Wojna Gdańska z Polską”.  

W wezwaniu przedprocesowym sformułowano „żądanie zaniechania naruszania dóbr osobistych Gminy Miasta Gdańska i zaprzestanie publikacji lub rozpowszechniania w jakikolwiek inny sposób nieprawdziwych informacji”.

Nieprawdziwe informacje i opinie tygodnika „Sieci”, podważane przez pełnomocników prawnych Miasta, dotyczą m.in. tego, że: „władze Gdańska nie kultywują polskości”, „chcą do Niemiec”, „prowadzą wojnę z Polską”, „prowadzą politykę historyczną, która kłóci się z dumą z bohaterstwa polskiego żołnierza i świadomie nawiązują do tradycji „Freie Stadt Danzig”, „miasto przywróciło niemiecki napis >>Postamt<< na budynku Urzędu Pocztowego Gdańsk 2”, „doprowadziło teren Westerplatte do ruiny”, czy „nie oddelegowało swojego reprezentanta na uroczystości pogrzebowe ostatniego z weteranów walk na Westerplatte - majora Ignacego Skowrona.”

- Kłamliwe stwierdzenia o rzekomej „antypolskości”, czy tzw „proniemieckości” muszą się spotkać ze stanowczą reakcją władz Gdańska - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Nie można samorządowi stawiać tak mocnych zarzutów, jeżeli w związku z kolejnymi rocznicami wybuchu II wojny światowej Miasto rokrocznie organizuje obchody związane z takimi wydarzeniami jak: rozstrzelanie przez Niemców obrońców Poczty Polskiej, powrót Gdańska do macierzy, obchody Dnia Sybiraka, koncerty z okazji Dnia Weterana. Obchodzimy też Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznicę tej zbrodni. 

Samorząd co roku organizuje wydarzenia z okazji Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja, a także jedną z największych w Polsce imprez masowych na święto 11 Listopada - Paradę Niepodległości. To mieszkańcy biorą udział w tych wydarzeniach, a szczególnie podczas Parady sami dbają o narodowe, biało-czerwone barwy, a miejskie instytucje dbają o odpowiednie udekorowanie miasta, w tym dróg, czy pojazdów komunikacji miejskiej. To gdański samorząd dba o pamięć o Westerplatte - warto tu wspomnieć, że miasto od 1999 roku organizuje obchody z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. To gdańscy urzędnicy i radni poszukiwali i wspierali w latach 90-tych żyjących westerplatczyków. Wreszcie nieprawdziwe jest twierdzenie, że nikt z samorządu nie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych ostatniego z żyjących obrońców Westerplatte, mjr Ignacego Skowrona.

Jeżeli redakcja tygodnika nie wycofa się ze szkalujących miasto opinii i twierdzeń, Urząd Miejski w Gdańsku będzie bronił dobrego imienia Miasta Gdańska i mieszkańców przed sądem. Tygodnik został już o tym poinformowany.

 

WIĘCEJ O SPRAWIE:

Gdańsk chce do Niemiec? Prezydent Dulkiewicz gorzko o publikacji prawicowego tygodnika

Po artykule w tygodniku "Sieci". Redaktor Magazynu Kaszuby krytycznie o publikacji

Po publikacji “Sieci”. Sprzeciw Koła Rodzin b. Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku