• Start
  • Wiadomości
  • #MetropoliaGłosuje. Gminy z największą frekwencją w wyborach - nagrodzone

#MetropoliaGłosuje. Gminy z największą frekwencją w wyborach - nagrodzone

Gminy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot podsumowały dziś (5 sierpnia) akcję #MetropoliaGłosuje. 30 tys. zł dla samorządów z największą frekwencją w wyborach prezydenckich trafiło do Sopotu, Władysławowa i Krynicy Morskiej, w której porcie jachtowym odbyło się rozdanie nagród. Frekwencja w całej metropolii wyniosła rekordowe 67,24 proc.
( Publikacja: 05.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozdanie symbolicznych czeków odbyło się w porcie jachtowym w Krynicy Morskiej
Rozdanie symbolicznych czeków odbyło się w porcie jachtowym w Krynicy Morskiej
fot. OM GGS

 

W rywalizacji #MetropoliaGłosuje przygotowanej przez Stowarzyszenie OM GGS brało udział 48 zrzeszonych w nim miast i gmin. Bitwa o głosy rozgrywała się w trzech kategoriach:

  • gminy do 10 tys. mieszkańców,
  • gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców
  • oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców.

 

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze. 

- To co jest najważniejsze, to że w tegorocznych wyborach zaangażowało się bardzo wiele gmin i to w różny sposób. I to jest chyba najpiękniejsze, że możemy się cudownie różnić mając jeden cel - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS. - Tym celem jest wzrost świadomości naszych obywatelek i obywateli co do wagi karty wyborczej, wagi jej magicznej mocy, która przyczynia się do zmieniania świata. Niezależnie od tego, czy ktoś jest z wyniku zadowolony, czy nie, to ja jestem bardzo szczęśliwa że w naszej metropolii frekwencja mocno przekroczyła 70 proc. i to jest coś bardzo ważnego zwłaszcza, gdy spojrzy się na dane historyczne (z poprzednich wyborów - red.) 

 

W kategorii gmin do 10 tysięcy mieszkańców zwyciężyła Krynica Morska z końcową frekwencją 86,07 proc., o włos wyprzedzając lidera pierwszej tury – Jastarnię, gdzie średnia frekwencja wyniosła 85,83 proc.

-  Przede wszystkim podziękowania należą się mieszkańcom, bo to ich mobilizacja przyczyniła się do tego wyniku - zaznacza Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej. - Nie ukrywam, że podobnie jak w innych samorządach nadmorskich, pomogli nam turyści. Mieszkańcy Krynicy Morskiej mieli zawsze wysoką świadomość społeczną, jeżeli chodzi o wybory. Mieliśmy zawsze dużo wyższą frekwencję niż średnia krajowa. Frekwencja w drugiej turze wyborów, wliczając osoby z zaświadczeniami (o prawie do głosowania - red.), wyniosła prawie 90 proc. 

 

Liderem w gminach od 10 do 30 tys. mieszkańców zostało Władysławowo (81,12 proc.) wyprzedzając dzielnie walczącą gminę Kosakowo - 77,74 proc. 

- Cała akcja to bardzo ciekawa inicjatywa integrująca samorządy i  aktywizująca mieszkańców naszej metropolii. Jak najwyższa frekwencja w każdych wyborach to przejaw dojrzałości społeczeństwa - uważa Roman Kużel, burmistrz Władysławowa. - Z perspektywy gminy Władysławowo frekwencja 81,2 proc. jest efektem przede wszystkim świadomości naszych mieszkańców, ale też w znacznym stopniu turystów, którzy chętnie przybywają do naszej gminy. Organizacyjnie były to trudne wybory, ale moi współpracownicy doskonale zdali ten egzamin. Dziękuję mieszkańcom za wynik. Nagroda zostanie spożytkowana na potrzeby mieszkańców, a na co dokładnie, ustalimy w konsultacjach z mieszkańcami po wakacjach. Nagroda bardzo cieszy, bo to nagroda za dojrzałość naszych mieszkańców.

 

  Wśród gmin powyżej 30 tys. mieszkańców ostatecznie wygrał Sopot z wynikiem 75,95 proc., wyprzedzając Gdynię (73,59 proc.) i Gdańsk (73,22 proc.). 

- Akcję oceniam bardzo dobrze, szczególnie, że ją wygraliśmy - śmieje się Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To jest też integracja mieszkańców metropolii, aby pokazać, że jesteśmy jedną rodziną i pracujemy razem dla tego samorządu trochę większego niż tego swojego, miejskiego. Tak jak razem kupujemy energię, żeby była tańsza, czy razem robimy inwestycje terytorialne - to wszystko jest po to, by razem budować jedność samorządowców, którzy tworzą samorządowa rodzinę, a przecież wszyscy mieszkańcy naszych gmin są samorządowcami. Mieszkańcy Sopotu głosują coraz liczniej. Są społeczeństwem bardzo obywatelskim, świetnie głosują w budżecie obywatelskim. Pieniądze wykorzystany, aby zrobić kilka pikników wspólnie z mieszkańcami.

 Średnia frekwencja z obu tur wyborów prezydenckich w całej metropolii wyniosła 67,24 proc.

 

- Ojciec założyciel naszego stowarzyszenia Paweł Adamowicz często mówił o demokracji, że jest to prawdziwa więź - przypomina Aleksandra Dulkiewicz. - Żeby demokracja była prawdziwa, to musi być więzią między ludźmi. Bez zaangażowania wyborczego, wyrażonego frekwencją, jest to bardzo trudne. Prezydent Adamowicz w ostatnich swoich wyborach miał marzenie, którym się publicznie dzielił: żebyśmy byli społeczeństwem na tyle demokratycznym, by frekwencja sięgnęła 80 proc. Naprawdę jesteśmy coraz bliżej. Myślę, że wypowiadając te słowa w 2018 r. nie spodziewał się że w ciągu dwóch lat będziemy tak blisko.

 

#MetropoliaGłosuje: Sopot, Władysławowo i Krynica Morska z najwyższą frekwencją

 

ZOBACZ ZAPIS FILMOWY ZE SPOTKANIA W KRYNICY MORSKIEJ

 

 

W spotkaniu udział wzięli: Aleksandra Dulkiewicz - prezes Rady OMGGS i prezydent Gdańska, Jacek Karnowski - wiceprezes Rady OMGGS i prezydent Sopotu, Michał Glaser - prezes Zarządu OMGGS, Maciej Rusek - członek Zarządu OMGGS, Krzysztof Swat - burmistrz Krynicy Morskiej, Roman Kużel - burmistrz Władysławowa, Krzysztof Krzemiński - burmistrz Redy, Wojciech Kankowski - burmistrz Żukowa, Janusz Wróbel - burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Marcin Majek - wójt Kosakowa, Mieczysław Gołuński - burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska - zastępca burmistrza Kartuz, Bogusława Engelbrecht - wójt Linii, Henryka Król - wójt Suchego Dębu, Żanna Stępińska - kierownik Zespołu ds. Promocji, Turystyki i Kultury w Helu. 

oprac. IB