• Start
  • Wiadomości
  • Mecz Kaszubski. Trefl - LUK Lublin w Święto Niepodległości

Mecz Kaszubski. Trefl - LUK Lublin w Święto Niepodległości

W piątek, 11 listopada, obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia o godz. 17.30 w Ergo Arenie siatkarze Trefla w kolejnym spotkaniu PlusLigi zmierzą się z LUK Lublin. Spotkanie to będzie Meczem Kaszubskim, na widzów czeka wiele atrakcji, w tym niepodległościowych i regionalnych (m.in. odegranie hymnów Polski i kaszub, biało-czerwona kartoniada). Na trybunach zasiądzie minimum 5 tys. widzów. Zarezerwuj czas, kup bilet i dołącz do kibicowania.
( 10.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mecz Kaszubski to tradycja sięgająca sezonu 2015/2016
Mecz Kaszubski to tradycja sięgająca sezonu 2015/2016
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mecz Kaszubski od 2015 roku

Mecz Kaszubski od siedmiu lat organizowany jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od sezonu 2015/2016 raz w roku Ergo Arena wypełnia się kilkoma tysiącami dzieci uczących się języka kaszubskiego, które do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjeżdżają w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”.

Frekwencja niejednokrotnie dobijała do 10 tysięcy widzów. W 2021 roku - głównie ze względów pandemicznych - na trybunach Ergo Areny pojawiło się 6 250 osób. Wówczas siatkarze Trefla nie sprostali Grupie Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

W marcu tego roku Mecz Kaszubski został wyróżniony podczas ogólnopolskiej gali Sport Biznes Polska w kategorii Lokalna Inicjatywa Sportowa.

Narodowe i kaszubskie akcenty podczas meczu

Mecz Trefla Gdańsk z LUK Lublin będzie już siódmą odsłoną tego siatkarsko-kaszubskiego święta.

– Przede wszystkim z trybun hali drużynom będzie kibicować ponad 5 tysięcy osób, a to sprawia, że Ergo Arenę opanuje świetna atmosfera. Tematem tegorocznego konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby” jest „Wybicki dla Kaszub”, więc w Święto Niepodległości w hali na granicy Gdańska i Sopotu będziemy gościć kuratora Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Pana Przemysława Reya, wcielającego się w postać Józefa Wybickiego. Przed pierwszym gwizdkiem spotkania w Ergo Arenie rozbrzmią hymny Polski i Kaszub, a kibice utworzą biało-czerwoną flagę z przygotowanej na krzesełkach kartoniady. Przed meczem uczniów z kaszubskich szkół czekają także m.in. nauka kibicowania, w której w rolę instruktorów wcielają się Dawid Pruszkowski i Janusz Gałązka, czy quizy wiedzy o siatkówce. Niewątpliwą gratką dla trójmiejskich kibiców mogą być także stoiska z kaszubskim rękodziełem, które w dniu meczu powstaną przy boisku, a na młodszych fanów, tuż za końcową linią boiska czekać będzie stanowisko Kaszubskiej Olimpiady Sportowej, na którym będzie można poznać regionalne dyscypliny, jak ramsczi kóń, czy kùlanié krãga – wylicza Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk.

Trefl kontra LUK

Mecz zapowiada się atrakcyjnie także pod względem sportowym. Gdańszczanie w poniedziałek, 7 listopada, bez straty seta wygrali na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 3:0 (25:15, 27:25, 25:15), z kolei LUK Lublin w ostatniej kolejce pokonał rewelację tegorocznego sezonu PSG Stal Nysa 3:1.

– Przebieg poniedziałkowego meczu to też była niespodzianka, dwa sety wygrane do 15. Przygotowywaliśmy się na trudniejszy mecz, bo Olsztyn jest mocną drużyną ofensywnie, ale w tym spotkaniu po ich stronie te elementy nie funkcjonowały - przyznaje rozgrywający Trefla Lukas Kampa. - Myślę, że w piątek przed nami zacięta walka. Chcemy wygrać, mamy tę presję, by punktować. Musimy się przygotować na kolejne ofensywne starcie, bo zespół z Lublina też ma dobrą zagrywkę i atak. Z drugiej strony my w poniedziałek pokazaliśmy, że jesteśmy na to gotowi i też możemy wiele zdziałać z pola serwisowego i ataku. Nie wiem, czy możemy powiedzieć, że jesteśmy faworytami, pokaże to w piątek boisko.

Kubicuj w Meczu Kaszubskim

Siatkarze Trefla liczą na wsparcie wielotysięcznej publiczności.

– Zgłoszenia od szkół cały czas do nas napływają, teoretycznie nauczyciele mają czas do dziś, by zgłosić grupy, ale z doświadczenia wiemy, że jeszcze dzień przed meczem podejmowane są decyzje o wyjeździe do ERGO ARENY. Bardzo pozytywnie odbieramy również duże zainteresowanie zwykłych kibiców tym wydarzeniem. Widać, że Mecz Kaszubski to już duża marka, przyciągająca nie tylko sportem, ale w zdecydowanej mierze oprawą. Ogromnie nas to cieszy i mamy nadzieję, że w piątek pobijemy wynik frekwencyjny z ubiegłej edycji, który wynosił 6 250 kibiców – dodaje Justyna Gdowska.

Dzień przed meczem (stan na czwartek, 10 listopada, godz. 12.00) było zajętych 4 900 miejsc. 

Bilety na Kaszubski Mecz 2022 w sprzedaży od 10 do 39 zł na www.gdanskielwy.pl. Sprzedaż stacjonarna wejściówek będzie prowadzona w dniu meczu - piątek, 11 listopada - w okienku kasowym przy kasie nr 1 Ergo Areny od godz. 15:30. Zniżki przysługują uczniom i studentom do 26. roku życia oraz seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia.