• Trefl wygrał z Cuprum Lubin. Prawie 10 tys. widzów - rekord tegorocznej PlusLigi

Mecz Trefla Gdańsk w Ergo Arenie z Cuprum Lubin w piątek, 14 lutego, obejrzało 9 980 widzów, większość to dzieci ze 125 pomorskich szkół, w których uczy się języka kaszubskiego. Na trybunach panowała świetna atmosfera a gorący doping poprowadził podopiecznych trenera Michała Winiarskiego do zwycięstwa 3:0.
14.02.2020
Biało-czerwona kartoniada w Ergo Arenie - to z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Przed meczem i podczas jego trwania nie brakowało atrakcji związanych z  finałem konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby” oraz 100-leciem zaślubin Polski z morzem. Zespoły do prezentacji wyszły w asyście dziecięcej w strojach kaszubskich, tuż przed rozpoczęciem spotkania odśpiewano hymn Polski - "Mazurka Dąbrowskiego". Potem w Ergo Arenie rządzili już siatkarze.

Najbardziej wyrównany był pierwszy set a jego początek trochę nerwowy, bo siatkarze Trefla Gdańsk i Cuprum Lubin zepsuli zagrywkę. Gdańszczanie prowadzili 3:1, ale oddali inicjatywę. 3:5, 6:8, 9:11, 12:14, 17:19. Kilka razy udało się dojść na remis, ale lubinianie natychmiast odskakiwali na dwa "oczka". W końcu Trefl po akcji Bartłomieja Mordyla wyszedł po długim czasie na prowadzenie (20:19). Po mocnym ataku Bartosza Filipiaka było 22:20. No i zaczęły się nerwy. 22:22 po asie serwisowym rywali. Ruben Schott z lewej strony na 23:22.

Niespełna 10 tysięcy widzów - w tym około 6,5 tysięcy dzieci i młodzieży ze 125 pomorskich szkół, w których uczy się języka kaszubskiego (stąd nazwa meczu "Kaszubski Mecz") - zagrzewało podopiecznych trenera Michała Winiarskiego: "Ostatni, ostatni". Ale nie było tak łatwo, to goście zdobyli dwa punkty i gdańszczanie przegrywali 23:24. Szczęśliwie lubinianie zepsuli zagrywkę a chwilę potem jeden z nich przekroczył linię środkową, co zauważył szkoleniowiec Trefla i poprosił o wideo weryfikację. Było 25:24. Seta zakończył Schott.

Bartłomiej Mordyl (w środku w białej koszulce) został MVP spotkania

W drugiej partii "gdańskie lwy" przy aplauzie publiczności systematycznie powiększali przewagę. Po asie serwisowym Schotta było 11:6, potem na chwilę siatkarze Cuprum odzyskali wigor (13:11), ale za moment podopieczni Winiarskiego znowu kontrolowali sytuację a gdy świetnie - lekko i kąśliwie zaserwował Paweł Halaba, rywale mieli problem z przyjęciem, wyszli z atakiem, ale świetnie blokował Mordyl (17:12). Seta gdańszczanie wygrali do 17.

Bez większej historii - ale ze świetnym dopingiem pełnej hali - rozgrywany był set trzeci. Było 5:0, 18:10, 23:14, 25:16.

MVP spotkania wybrany został Bartłomiej Mordyl. Była to pierwsze takie wyróżnienie środkowego Trefla w ligowej karierze, który w piątkowym starciu świetnie pokazał się w bloku, skutecznie zatrzymując przeciwników aż siedmiokrotnie (w sumie gdańszczanie blokiem zdobyli 11 „oczek”), zdobył też 10 punktów.

"Kaszubski Mecz" oglądało aż 9 980 widzów!!! To rekord tegorocznej PlusLigi.

Najbliższe spotkanie PlusLigi gdańszczanie rozegrają 23 lutego na wyjeździe z BKS Visła Bydgoszcz.

Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin 3:0 (26:24, 25:17, 25:16)

Trefl: Filipiak 14, Mordyl 10, Schott 10, Halaba 7, Crer 7, Janusz 1, Majcherski (l) oraz Olenderek (l), Urbanowicz 2, Kozub, Sasak

Cuprum: Lipiński 6, Ziobrowski 5, Sacharewicz 5, Dvoranen 5, Smoliński 4, Rodrigues 2, Gruszczyński (l) oraz Domagała 5, Morozau, Biegun 1, Maruszczyk, Gorzkiewicz, Gruszczyński (l)