Gdańsk wspólnie z innymi miastami zaangażował się w akcję „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!”. W ramach solidarności z migrantami i uchodźcami znajdującymi się na polsko-białoruskiej granicy w sobotę, 6 listopada 2021 roku wieczorem na zielono podświetlone zostały wybrane miejskie obiekty. Kolor zielony nawiązuje do akcji burmistrza i mieszkańców podlaskiego Michałowa, którzy zapalali zielone światła w swoich domach, chcąc w ten sposób poinformować uchodźców, że mogą u nich liczyć na pomoc humanitarną.
Celem akcji jest pokazanie, że małe ojczyzny kultywują polską gościnność, a prawa człowieka i los uchodźców są dla nich ważne. Do inicjatywy włączyły się samorządy i organizacje społeczne m.in. Rodziny Bez Granic, inicjatywa Mapa Gościnność oraz osoby publiczne, takie jak m.in. Jurek Owsiak, Martyna Wojciechowska i Anita Sokołowska. Podświetlone na zielono obiekty to też przykład dla innych, że każdemu człowiekowi, który znalazł się w dramatycznej sytuacji trzeba pomóc.
W sobotę o godzinie 19.00 w ramach wsparcia dla inicjatywy "Matki na granicę" zielone światła w swoich domach zapaliło na godzinę wielu mieszkańców całej Polski. Zielone światła zapalili też demonstranci Marszu dla Izy.
Razem z Gdańskiem na zielono rozbłysły m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Białystok i Płock. W Warszawie podświetlono Pałac Kultury, we Wrocławiu iglica przy Hali 100-lecia, a w Białymstoku Pałacyk Gościnny Branickich. W naszym mieście podświetlone były: Fontanna Neptuna, wiadukt w ciągu ul. Kościuszki i dźwig na terenie Stoczni Cesarskiej.
Zobacz jak podświetlono gdańskie obiekty: