Sporo pytań od nowych radnych dzielnic

O ewentualnych zmianach w komunikacji miejskiej, interwencjach Straży Miejskiej, wprowadzaniu nowej organizacji ruchu drogowego, ustawie metropolitalnej, ale też sytuacji komunikacyjnej na Wyspie Portowej po zamknięciu Mostu Siennickiego. O tym wszystkim rozmawiano podczas drugiego w tej kadencji kolegium przewodniczących zarządów i rad dzielnic. W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Piotr Borawski.
12.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka osób siedzi przy stole, kobieta w średnim wieku podnosi rękę chcąc zabrać głos, obok niej siedzi kilku mężczyzn
Radni dzielnic mieli sporo pytań do szefów miejskich jednostek
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Spotkania w urzędzie, i w terenie

Kolegium odbyło się w środę, 12 marca, w Nowym Ratuszu. Dla wielu radnych, którzy po raz pierwszy objęli mandat, była to okazja do bezpośredniego spotkania z zastępcą prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa, Piotrem Borawskim i z szefami miejskich jednostek, które mu podlegają. 

Piotr Borawski zachęcał obecnych do współpracy i kontaktu. Przypomniał, że w Gdańsku cyklicznie organizowane są w dzielnicach spotkania władz miasta z mieszkańcami, ale odbywają się one także w innych formułach.

- Jeśli jest potrzeba przyjeżdżamy też do dzielnic, poza standardowymi spotkaniami z prezydent Gdańska. Jeżeli jest potrzebna jakaś interwencja, poważny problem do rozwiązania w danym miejscu, to jesteśmy do dyspozycji, możemy się spotkać - podkreślał wiceprezydent Borawski.

Noworoczne kolegium przewodniczących dzielnic. O czym rozmawiano?

na zdjęciu sala na które ustawiony jest wielki stół w kształt litery u, wokół stołu siedzi kilkadziesiąt osób
Marcowe kolegium zarządów gdańskich dzielnic odbyło się w Nowym Ratuszu
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Miasto czeka na ustawę metropolitalną

Do kontaktu i bezpośrednich spotkań zachęcał także Łukasz Kłos, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

 - Staramy się organizować miejski transport na takim poziomie, na jaki nas stać. Możemy przeanalizować co można zmienić, a czego nie. Pamiętajcie jednak Państwo, że w godzinach szczytu wszystkie nasze pojazdy są na ulicach, więc w tych godzinach nie jesteśmy w stanie zapewnić dodatkowych kursów - proszę mieć to na uwadze. Oczywiście, wprowadzamy zmiany w kursowaniu linii autobusowych i tramwajowych na wnioski rad dzielnic - podkreślał dyrektor Kłos. 

Przyznał on też, że Miasto czeka na tzw. ustawę metropolitalną, która może być uchwalona w pierwszej połowie tego roku. Dodatkowe kilkaset milionów złotych, które trafi dzięki niej na Pomorze, pozwoli na wprowadzenie zmian w komunikacji publicznej, przede wszystkim wspólną taryfę, ale też dodatkowe połączenia międzygminne. 

- Będzie też nowy plan na komunikację w całej metropolii. Mam nadzieję, że najpóźniej w 2027 roku odczujecie zmiany, że transport w metropolii będzie sprawniejszy - dodał Łukasz Kłos.

Zareagował na to Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, dopytując, czy wprowadzenie zmian i nowych rozwiązań transportowych będzie poprzedzone konsultacjami społecznymi.

- Czy będziemy mogli wcześniej poznać założenia, móc się wypowiedzieć, żeby nie okazało się, że coś wejdzie w życie, a my będziemy musieli później zgłaszać poprawki? - pytał przewodniczący Stefański. 

- To będzie cały proces partycypacyjny. Na pewno odbędą się m.in. spotkania w tej sprawie - zapewnił dyrektor Kłos.

Kokoszki. Przyjdź na spotkanie poświęcone komunikacji miejskiej w dzielnicy

Komunikacja na Przeróbce

W kolegium uczestniczyły m.in. szefowe Rady Dzielnicy Przeróbka, Beata Kaczmarska i Sylwia Brzeska. Jako, że pojawił się temat komunikacji publicznej, jedna z kobiet dopytywała o to, dlaczego zastępcza linia autobusowa T8 kursuje tylko po Stogach omijając Przeróbkę.

- Chciałybyśmy, aby jej trasa biegła także przez Przeróbkę - podkreślały.

Padły też pytania o częstotliwość kursowania linii 111, która jeździ na Przeróbce, Stogach i Krakowcu-Górkach Zachodnich. 

Zmiany w komunikacji miejskiej w tych dzielnicach wprowadzono w styczniu br., po tym jak koniecznym okazało się zamknięcie Mostu Siennickiego. 

- Jesteśmy otwarci na to, by w ciągu dwóch tygodni spotkać się na Przeróbce i ustalić co ewentualnie zmienić w transporcie publicznym. Dużo zależy od tego, czy piesi i rowerzyści będą mogli poruszać się po moście. Jeśli będzie to możliwe, to będzie można zlikwidować kursowanie promu, ale też “uwolnić” niektóre autobusy i przekierować je na inne trasy - tłumaczył Piotr Borawski. - Poza tym do 16 marca analizujemy, badamy, ile osób jeździ linią 111 - dodał wiceprezydent Gdańska.

W tej kwestii zareagowała też Anna Sitek, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie, która przypomniała, iż w tej dzielnicy jeździ tylko linia 111. 

- Chciałabym, żeby były uwzględnione potrzeby także naszej dzielnicy w tym zakresie - zaznaczyła.

na zdjęciu pięć osób siedzi za dużym brązowym stole, jedna kobieta mówi do mikrofonu, obok niej siedzi dwóch mężczyzn
Podczas marcowego kolegium władze Gdańska reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. Na zdjęciu (z lewej) Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, po prawej stronie Piotra Borawskiego siedzi Łukasz Kłos, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Czy planowane są remonty mostów?

Na środowym spotkaniu obecna była Anna Bobrowska, zastępczyni dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. infrastruktury i remontów. Po tym, jak przedstawiła pokrótce zakres działań tej jednostki, kilku radnych poprosiło o zwiększenie częstotliwości spotkań organizowanych dla rad dzielnic z GZDiZ.

Dyrektor Bobrowska obiecała to przeanalizować. Padło też pytanie od jednego z radnych z Olszynki o planowanie remontów i bieżące utrzymanie mostów w naszym mieście, a także o to, czy planowana jest budowa nowych mostów.

Na pytanie odpowiedział wiceprezydent Borawski, zwracając uwagę, iż w Gdańsku jest 650 mostów i obiektów inżynieryjnych.

 - Są one w stałym przeglądzie. Poza tym Miasto zaplanowało około 200 mln złotych na przeprowadzenie remontów na tych obiektach do 2030 roku - poinformował wiceprezydent Gdańska.

Anna Lewandowska, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, opowiadała obecnym m.in. o tym, jakie kompetencje ma to biuro i z jakimi sprawami mogą zgłaszać się tu rady dzielnic. 

Elżbieta Strzelczyk, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica, zwracała uwagę na problem, jaki pojawił się w tej dzielnicy, a są nimi kolejne “strefy zamieszkania”, jakie wytyczane są na nowych osiedlach. Dopytywała m.in. o to, jakie kroki rada może podjąć w tej kwestii, by je zlikwidować. 

Biuro Zarządzania Ruchem planuje w tej dzielnicy działania w najbliższym czasie, na początek - badania natężenia ruchu. 

Na zdjęciu kobieta z blond włosami i czarnymi okularami mówi do mikrofonu. Ma na sobie szarą kurtkę i pierścionek na palcu, obok niej siedzą przy stole dwie inne kobiety
Radni dzielnic dopytywali m.in. o komunikację miejską, patrole Straży Miejskiej i plany remontowe wobec gdańskich mostów
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Czy są piesze patrole Straży Miejskiej?

Agnieszka Grabowska, zastępczyni komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku przedstawiła natomiast referaty dzielnicowe, a także opowiadała o tzw. referacie ekologicznym, który działa na terenie całego miasta. Przyznała też, że SM boryka się z problemem wakatów, podobnie jak i inne służby.

Jeden z radnych był ciekawy, czy patrole SM są tylko zmotoryzowane czy może funkcjonują też piesze. Agnieszka Grabowska odpowiedziała na to, że piesze pojawiają się przede wszystkim na Starym i Głównym Mieście. W pozostałych dzielnicach Straż stawia na patrole zmotoryzowane.

- Obsadzamy radiowozy, by szybko dojechać na interwencję - wyjaśniała zastępczyni komendanta SM. - Oczywiście, zmotoryzowane patrole są też zobowiązane do obchodów, i są to np. 2-godzinne patrole piesze m.in. po terenach parkowych.

Radni z Brętowa i Krakowca-Górek Zachodnich dopytywali z kolei o to, z kim się kontaktować, gdzie zgłaszać “dzikie wysypiska”, bo takie pojawiły się ostatnio w ich dzielnicach.

W odpowiedzi usłyszeli, że najlepiej zgłosić taką sprawę bezpośrednio do Straży Miejskiej, ale można też do Gdańskiego Centrum Kontaktu, które przekieruje to do Straży.

Marcowe kolegium trwało blisko 2 godziny.

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!