• Maraton Solidarności. Kenijczyk najszybszy w rekordowym biegu

Maraton Solidarności. Kenijczyk najszybszy w rekordowym biegu

2 godziny 27 minut i 56 sekund - tyle potrzebował Benard Kipkorir Talam z Kenii, by przebiec maratoński dystans 42 kilometrów i 195 metrów ulicami Trójmiasta. Najlepszy z Polaków na mecie w Gdańsku był Kamil Kunert, który zajął trzecie miejsce. Czwarty był gdańszczanin Antoni Grabowski. Najszybsza wśród kobiet Arleta Meloch była piąta w klasyfikacji generalnej.
15.08.2017

Pierwszy na mecie był Benard Kipkorir Talam z Kenii...

Tegoroczny Maraton Solidarności odbył się tradycyjnie 15 sierpnia, jego celem jak zawsze było uczczenie pamięci Ofiar Grudnia ’70 i Poległych Stoczniowców. Na liście startowej znalazła się rekordowa ilość zawodniczek i zawodników - 1002. Ostatecznie do biegu przystąpiło 851 osób, ukończyło 728 osób.

Start maratonu odbył się w Gdyni przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970. Stąd biegacze pomknęli ulicą Świętojańską do Skweru Kościuszki, potem ponownie Świętojańską, Al. Piłsudskiego i Al. Zwycięstwa, następnie w Sopocie biegli Al. Niepodległości a w Gdańsku m.in. Al. Grunwaldzką, ulicami Hallera, Chłopską, Pomorską, Czarny Dwór, Jana z Kolna, Rajską, Tkacką, Długą - po drodze mijając wiele zabytków oraz ważnych obiektów.

Meta została usytuowana na Długim Targu. Najszybciej do celu dotarł Benard Kipkorir Talam z Kenii, który na pokonanie 42 kilometrów i 195 metrów potrzebował 2 godzin 27 minut i 56 sekund. Na drugim miejscu finiszował jego rodak Karim Kwenomi - 2:28:04. Najlepszy z Polaków - Kamil Kunert był trzeci z czasem 2:37:32. Czwarty na mecie był gdańszczanin Antoni Grabowski - 2:44:59 a na piątym najlepsza wśród kobiet Arleta Meloch - 2:49:15.

... drugi jego rodak Karim Kwemoi

Trzeci na mecie finiszował Polak Kamil Kunert...

... a czwarty gdańszczanin Antoni Grabowski

Najlepsza wśród kobiet była Arleta Meloch

Cała piątka swoich pozycji trzymała niemal od samego początku biegu, co pokazują poniższe pomary czasu, robione co około 10 km.