• Start
  • Wiadomości
  • "Jestem z Gdańska": o uchwale antyhałasowej i uchwale o Parku Kulturowym

"Jestem z Gdańska": o skuteczności uchwały antyhałasowej i uchwale o Parku Kulturowym

- Uchwała antyhałasowa dotycząca Śródmieścia jest skuteczna. Nie ma już muzyki z głośników zawieszonych na elewacjach - ocenił Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku. Zapowiedział też, że w przyszłym sezonie letnim powinna wejść w życie uchwała o Parku Kulturowym, która oprócz hałasu w centrum miasta ureguluje też takie sprawy jak np. działalność ogródków gastronomicznych i nielegalny handel. Łukasz Kłos był gościem Agnieszki Michajłow w programie “Jestem z Gdańska”.
27.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W swoim programie Jestem z Gdańska  Agnieszka Michajłow rozmawiała z Łukaszem Kłosem
W swoim programie "Jestem z Gdańska" Agnieszka Michajłow rozmawiała z Łukaszem Kłosem
fot. Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Jakie są efekty uchwały antyhałasowej?

Łukasz Kłos, który był gościem Agnieszki Michajłow w programie “Jestem z Gdańska”. Przypomniał, że od kilku miesięcy działa uchwała antyhałasowa dotycząca Śródmieścia zakazująca m.in. stosowania nagłośnienia na elewacjach budynków. Nie oznacza to wprawdzie całkowitego wyeliminowania hałasów ale znaczne ich ograniczenie. Dotąd nagłośnienie montowane na elewacjach stanowiło bardzo duży problem.

Rozpoczynają się prace nad parkiem kulturowym w Śródmieściu Gdańska

- Trzeba powiedzieć, że lokale się do tego zastosowały. Nie mieliśmy większej liczby skarg. Na chwilę obecną, jak monitorowaliśmy teren Śródmieścia, to tych wystawionych głośników i głośnej muzyki, tak naprawdę nie ma. Udało się rozwiązać problem hałasu np. na Tkackiej, która jest ulicą bardzo uczęszczaną i muzyka z klubów też była bardzo głośna. Teraz ewidentnie, jak człowiek się przespaceruje Tkacką - to oczywiście słychać gwar ludzi - ale kwestie związane z muzyką jednak nie stanowią już takich uciążliwości - podkreślił Łukasz Kłos.

Czy można w pełni pozbyć się hałasu w mieście?

Zwrócił jednocześnie uwagę, że hałasu w Śródmieściu Gdańska w 100 procentach nie da się wyeliminować
 
- Nie jesteśmy w stanie na każdym rogu ulicy postawić patrolu policji, który by pilnował porządku. Osoby, które przyjeżdżają do Gdańska, turyści, czy też mieszkańcy, którzy bawią się w Śródmieściu, po prostu po tzw. kilku głębszych niestety zachowują się głośniej, co jest rzeczą normalną i naturalną - mówił Łukasz Kłos. 
 
Dodał, że Straż Miejska w Gdańsku cierpi na problemy kadrowe. - W tym momencie brakuje obsadzonych 30 etatów. To jest sporo - zaznaczył. 

Co to jest Park Kulturowy i kiedy stanie się faktem?

Zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku mówił też o pracach nad zapisami o Parku Kulturowym dla Śródmieścia.
 
- Zależy nam, aby naprawdę stworzyć dobrze przygotowaną uchwałę, która będzie odpowiadała na wiele problemów. Od problemów związanych z hałasem, po problemy związane z ogródkami gastronomicznymi, nielegalnym handlem, meleksami, bezpieczeństwem. Ogólnie, dużo jest tych aspektów. Planujemy zakończenie konsultacji społecznych do końca tego roku. Liczymy, że na wiosnę 2023 r. uda nam się złożyć projekt uchwały pod głosowanie radnych - zapowiedział Łukasz Kłos. 

W nocy mniej hałasu i alkoholu. Radni zagłosowali na rzecz mieszkańców Śródmieścia

Jego zdaniem, jeśli uda się tego harmonogramu dotrzymać, to uchwała o Parku Kulturowym w Śródmieściu wejdzie w życie w przyszłym sezonie letnim. 

Straż Miejska sprząta hulajnogi

Łukasz Kłos komentował też m.in. problem hulajnóg, których część porzucana jest bezładnie w różnych częściach miasta przez użytkowników.
 
 
Straż Miejska podjęła ostatnio akcję zabierania źle zaparkowanych hulajnóg. Już kilka razy udało im się naprawdę odholować naprawdę pokaźną liczbę tych pojazdów - poinformował rozmówca Agnieszki Michajłow.

Obejrzyj cały program:

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim