• Start
  • Wiadomości
  • Los łosia w mieście - strażacy uratowali klępę uwięzioną w Kanale Raduni

Los łosia w mieście - strażacy uratowali klępę uwięzioną w Kanale Raduni

W piątkowy wieczór, 8 maja na numer 998 przyszło zgłoszenie o łosiu, który nie był w stanie wydostać się z Kanału Raduni na wysokości św. Wojciecha. Z pomocą zwierzęciu przyszyli strażacy z Gdańska i Pruszcza Gdańskiego. Jak w ciągu niespełna godziny udało się oswobodzić olbrzyma z pułapki?
( Publikacja: 09.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łosia zauważono w Kanale Raduni na gdańskim św. Wojciechu
Łosia zauważono w Kanale Raduni na gdańskim św. Wojciechu
KM PSP w Gdańsku JRG 3

 

Zagubione kaczki w centrum Gdańska. Dobrzy ludzie pomogli im wrócić do stawu [WIDEO I FOTO]

 

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku odebrali zgłoszenie o łosiu, który ugrzązł w Kanale Raduni na wysokości Św. Wojciecha, o godz. 19.45 (sądząc po braku poroża widocznym na zdjęciach, łoś to “pani łoś”, fachowo nazywana klępą).

Na pomoc uwięzionej ruszył pięcioosobowy zastęp strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 na Oruni.

 

Klępa łosia bezradnie szukała drogi ucieczki z kanału...
Klępa łosia bezradnie szukała drogi ucieczki z kanału...
KM PSP w Gdańsku JRG 3

 

- Zobaczyli zdenerwowanego łosia, który biegał w kółko, szukając wyjścia z pułapki, poruszał się w kierunku centrum Gdańska - relacjonuje mł. bryg. Jacek Jakóbczyk, rzecznik prasowy KM PSP w Gdańsku. - Po rozmowie z osobami postronnymi, ustalono, że trzeba zwierzę przepłoszyć w kierunku Pruszcza Gdańskiego, na granicę miast, ponieważ tam mur kanału jest najniższy, liczono na to, że w tym miejscu łoś sam będzie mógł się oswobodzić.

Na pomoc wezwano zastęp Komendy Powiatowej PSP w Pruszczu. 

 

Pisklęta i młode zwierzaki: pomyśl, zanim zaczniesz ratować. PORADNIK

 

Strażacy przepłoszyli ją w kierunku granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego - w tym miejscu mur Kanału Raduni jest najniższy
Strażacy przepłoszyli ją w kierunku granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego - w tym miejscu mur Kanału Raduni jest najniższy
KM PSP w Gdańsku JRG 3

 

- By przepłoszyć łosia w dobrym kierunku, koledzy siadali po prostu na murkach kanału. To wystarczyło - opowiada mł. bryg. Jacek Jakóbczyk. - Postronni trochę im przeszkadzali, zwierzę budziło sensację, ludzie wchodzili na mostki, robili zdjęcia, kręcili filmy,  dodatkowo płosząc przy tym łosia.

W końcu łoś rzeczywiście wyskoczył z kanału na wysokości granicy miast i pobiegł na pobliskie łąki. Akcja zakończyła się o godz. 20.45. 

- Na miejsce wezwano także lekarza weterynarii i policję, by zapobiec wbiegnięciu zwierzęcia na Trakt. św. Wojciecha, ale akcja potoczyła się tak szybko, że nie zdążyli dojechać - dodaje rzecznik KM PSP w Gdańsku. - Łoś na szczęście pobiegł w dobrą stronę.

 

Halo, halo, tu ptasie radio! Poznaj skrzydlatych mieszkańców zbiorników retencyjnych w Gdańsku