Lokalne Centrum Wolontariatu na Dolnym Mieście. Z prezydent Gdańska o mocy pomagania

- Marzę, żeby w każdej naszej mikrospołeczności było takie miejsce, z takimi ludźmi i taką energią - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas odwiedzin w Lokalnym Centrum Wolontariatu mieszczącym się w Domu Sąsiedzkim przy ulicy Reduta Wyskok 2 w Gdańsku. - Po prostu lepiej by nam się w takim społeczeństwie żyło.
20.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z lewej młoda kobieta z ciemnymi, długimi włosami w okalarach obok niej siedzi starsza kobieta z siwymi włosami. Kobieta z lewej trzyma w rękach druty i fragment robótki. Obie kobiety się śmieją
- Niby nic, niby siedzimy i kręcimy włóczkę, robimy na drutach, ale tak powstaje lokalna społeczność, która służy z jednej strony sama sobie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska (z lewej). - A robiąc różne rzeczy: wymieniając się informacjami, wspierając potrzebujących - służy także innym
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Spis powszechny: gdańszczan jest więcej o prawie 26 tysięcy. Tylu mieszkańców ma Zakopane

Przez cały 2022 rok Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, jednym z najważniejszych celów i wydarzeń związanych z przyznanym tytułem, było stworzenie dziesięciu lokalnych centrów wolontariatu. To miejsca, które mają mobilizować mieszkańców dzielnic do animowania wydarzeń społecznych, dbania o wspólną przestrzeń, środowisko i … swoich sąsiadów. Celem lokalnych centrów jest także zwiększenie liczby wolontariuszy działających na rzecz swojej lokalnej społeczności. To również możliwość włączenia się i zapoznania z działaniami wolontariackimi w Gdańsku, w których promowana jest aktywność społeczna.

Lokalne Centrum Wolontariatu na Dolnym Mieście. Jak pomogło Ukrainie?

- Nasze centrum powstało w ramach tego, że Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu - tłumaczy radna Elżbieta Woroniecka z Inkubatora Sąsiedzkiej Energii, Lokalnego Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Opowiadacze Historii przy ulicy Reduta Wyskok 2 w Gdańsku. - Cieszymy się z wizyty pani prezydent, bo możemy pokazać, jak działamy. Jak pomagaliśmy do tej pory? Oczywiście zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie. Panie, które należą do klubu robótek ręcznych, zrobiły ciepłe pledy, dodały do tego swoje serce i dobrą energię. Cztery transporty tych koców pojechały na Ukrainę. Teraz pledy też powstają, trafią do "naszych" potrzebujących, robi się chłodno, w perspektywie mamy kryzys energetyczny, na pewno przydadzą się osobom z bezdomnością. Centrum działa do końca roku 2022, ale my tutaj w Domu Sąsiedzkim działamy dalej. Cały czas mamy nowe pomysły, a mieszkańcy którzy tu przychodzą, wiedzą że są potrzebni, że ich praca nie idzie na marne. 

W Domu Sąsiedzkim przy ulicy Reduta Wyskok 2 na Dolnym Mieście w Gdańsku mieści się m.in Lokalne Centrum Wolontariatu
W Domu Sąsiedzkim przy ulicy Reduta Wyskok 2 na Dolnym Mieście w Gdańsku mieści się m.in Lokalne Centrum Wolontariatu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ile Lokalnych Centrów Wolontariatu działa w Gdańsku?

Lokalne Centra Wolontariatu prowadzone są w ośmiu gdańskich dzielnicach: Osowa, Przymorze, Wrzeszcz Górny, Wyspa Sobieszewska, Siedlce, Dolne Miasto, Śródmieście, Piecki-Migowo. W jednej dzielnicy może występować tylko jedno LCW. Obecnie trwa konkurs uzupełniający na prowadzenie Lokalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, wniosek można złożyć do 26 września 2022 roku. O dotację mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje pozarządowe działające na obszarze Gdańska. 

"Podaruj urlop" - zbiórka na Centrum Opieki Wytchnieniowej, by opiekunowie mogli odpocząć

Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Lokalne Centrum Wolontariatu na Dolnym Mieście akurat podczas spotkania kółka robót ręcznych, otrzymała kłębek do nawijania włóczki, a jedna z wolontariuszek nauczyła prezydent Gdańska (wstępnie) robienia na drutach. Prezydent przerobiła cały rządek nie opuszczając ani jednego oczka.

Prezydent Dulkiewicz: marzę, aby takich miejsc było więcej

- Tak jak brzmi nasze hasło, które zostało wymyślone przez wolontariuszy “Bez nas nie działa”, tak na Dolnym Mieście, w tym domu sąsiedzkim widać, że lokalna społeczność nie działa bez osób chcących zintegrować mieszkańców danej dzielnicy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska - Niby nic, niby siedzimy i kręcimy włóczkę, robimy na drutach, ale tak powstaje lokalna społeczność, która służy z jednej strony sama sobie, ale też robiąc różne rzeczy: wymieniając się informacjami, wspierając potrzebujących - służy także innym. To jest coś, o czym marzę, żeby w każdej naszej mikrospołeczności było takie miejsce, z takimi ludźmi i taką energią, po prostu lepiej by nam się w takim społeczeństwie żyło. Co do robienia na drutach, nie mam ich w domu, czasu na własne przyjemności brakuje, ale niebawem wybieram się do kolejnego Lokalnego Centrum Wolontariatu, które w ramach stolicy powstało na Pieckach-Migowo, pewnie jakiejś innej aktywności się nauczę.    

Dziesięć kobiet w różnym wieku, seidzą na krzesłach w kręgu, część trzyma w rękach druty do robienia robótek i włóczki
- Powstanie naszego centrum ma związek z tym, że w tym roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu - tłumaczy radna Elżbieta Woroniecka (pierwsza z prawej) z Inkubatora Sąsiedzkiej Energii, Lokalnego Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Opowiadacze Historii przy ulicy Reduta Wyskok 2 w Gdańsku. - Cieszymy się z wizyty pani prezydent, bo możemy pokazać, jak działamy.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Monika z Dolnego Miasta: Znalazłam miejsce, w którym mogę robić coś pożytecznego 

Pani Monika do Gdańska wróciła po wielu latach mieszkania za granicą. 

Nowe narzędzie w rękach gdańskich planistów - powstała Mapa dostępności pieszej do przystanków

- Byłam całkiem sama, nie mam tutaj rodziny, już nie pracuję - opowiadała podczas spotkania z prezydent Dulkiewicz pani Monika z Dolnego Miasta. - Po roku siedzenia samej w domu, przechodziłam obok tego budynku i zobaczyłam napis "Lokalne Centrum Wolontariatu". Poczułam, że to jest miejsce dla mnie. To była wielka szansa znaleźć ludzi i miejsce, w którym poczułam się przytulona. Mogę przyjść posiedzieć z paniami a jednocześnie działać w wolontariacie, robić coś pożytecznego dla innych.  

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania

 

Poprowadź LCW w swojej dzielnicy

Wciąż można uzyskać dofinansowanie w wysokości 850 zł brutto miesięcznie na działania wolontariackie w dzielnicy. Wnioski w konkursie uzupełniającym na prowadzenie Lokalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku można składać do 26 września. O dotację mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje pozarządowe działające na obszarze Gdańska. Planowane działania w naborze uzupełniającym powinny być prowadzone w okresie od 1 października do 9 grudnia 2022 roku.

Wnioski należy składać do 26 września do godz. 16.00 na jeden z trzech możliwych sposobów:

  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: esw@wolontariatgdansk.pl. Wnioski złożone drogą elektroniczną muszą być skanem oryginału z odręcznym podpisem lidera,
  • osobiście w biurze Operatora (biuro otwarte jest od pon. do pt. w godz. 9.00-17.00),
  • przesłać pocztą tradycyjną na adres: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, pl. Solidarności 1/p.3.27, 80- 863 Gdańsk.

Lista projektów, którym zostało przyznane finansowanie, zostanie ogłoszona do 28 września na stronie internetowej www.wolontariatgdansk.pl i www.evcgdansk.pl.

Szczegółowy regulamin oraz wniosek konkursowy dostępne są na dedykowanej stronie internetowej.

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.