• Start
  • Wiadomości
  • Złotówka za metr kwadratowy przez pierwszy rok. Ruszył gminny program dla młodych przedsiębiorców

Złotówka za metr kwadratowy przez pierwszy rok. Ruszył gminny program dla młodych przedsiębiorców

Młodzi przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w ciągu ostatnich trzech lat mogą na preferencyjnych warunkach wynająć lokal od miasta w czterech lokalizacjach. Rozpoczął się nabór wniosków w czwartej edycji gminnego programu „Lokal na start za złotówkę”, wnioski trzeba złożyć do końca sierpnia.
24.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sandomierskadobra
Lokal dla młodych przedsiębiorców przy ulicy Sandomierskiej w Gdańsku, zainteresowani wynajmem mają czas do końca sierpnia na złożenie wniosku
zdj. Gdańskie Nieruchomości

 

Pierwsza edycja programu realizowanego przez Gdańskie Nieruchomości wystartowała jesienią 2016 r. Celem programu jest wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą przez zaoferowanie im najmu lokalu na preferencyjnych warunkach. Od początku istnienia programu już 17 młodych przedsiębiorców realizuje swoje marzenia zawodowe.

- Zachęceni pozytywnymi efektami, jakie niesie ten program dla przedsiębiorców oraz ożywienie danej dzielnicy, po raz kolejny przeznaczamy gminne lokale na wynajem -mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - W pierwszych trzech latach uczestnikom programu zapewniamy znaczną ulgę w opłatach za czynsz, by zaoszczędzone środki mogli przeznaczyć na rozwój swojego biznesu. 

I tak np. przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność krócej niż rok zapłacą - tak jak w nazwie programu “Lokal za złotówkę” - tylko 1 zł za metr kwadratowy w pierwszym roku najmu.  

Na stronie Gdańskich Nieruchomości opublikowana została lista lokali użytkowych przeznaczonych do oddania w najem w trybie pisemnego konkursu. Odbywa się on w drodze zbierania i wyboru ofert podmiotów, które rozpoczęły działalność gospodarczą w okresie do 12, 24, 36 miesięcy poprzedzających złożenie dokumentacji.

- Osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą w okresie ostatnich 36 miesięcy i poszukują miejsca na prowadzenie własnego biznesu zachęcamy do składania ofert w trybie pisemnego konkursu - mówi Przemysław Piotr Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Propozycja wynajmu na preferencyjnych warunkach obejmuje cztery lokale o zróżnicowanym metrażu położone w różnych rejonach Gdańska.

Oferta obejmuje lokale o powierzchni od 35 do 120 m² położone w Gdańsku przy ulicach Hożej, Kościuszki, Sandomierskiej i Siennickiej, co umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności różnego typu. Nabór ofert w konkursie trwa do 30 sierpnia 2019 r. do godz. 15:00.


Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą:

  • krócej niż rok - skorzystać mogą z preferencyjnej stawki czynszu wynoszącej 1 zł/m2 w pierwszym roku najmu. Drugi rok najmu to opłaty w wysokości 40% stawki zaoferowanej w konkursie, w trzecim roku najmu 70% stawki, po 36 miesiącach obowiązuje 100% stawki zaoferowanej w konkursie
  • do dwóch lat - w pierwszym roku najmu zapłacą za lokal 40% stawki zaoferowanej w konkursie, w drugim roku najmu lokalu - 70% stawki, od trzeciego roku - 100% stawki zaoferowanej w konkursie
  • do trzech lat - w pierwszym roku najmu zapłacą 70%, w kolejnych latach pełną stawkę zaoferowaną w konkursie

Lokale przeznaczone na działalność w ramach programu zlokalizowane są najczęściej w dzielnicach objętych rewitalizacją, stając się tym samym elementem działań aktywizujących te obszary.

Więcej informacji o ogólnych założeniach programu można znaleźć TUTAJ, także wszystkie informacje na temat właśnie ogłoszonego konkursu "Lokalu na start za złotówkę".

 

Czytaj także:

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? To ostatni moment, by zgłosić się do programu „Lokal za złotówkę”

„Lokal na start za złotówkę” - druga edycja tuż, tuż. Zobacz, jak radzą sobie uczestnicy pierwszej edycji programu

 

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania