PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? To ostatni moment, by zgłosić się do programu „Lokal za złotówkę”

Jesteś początkującym przedsiębiorcą? To ostatni moment, by zgłosić się do programu „Lokal za złotówkę”
Czwartek, 29 marca, to ostatni dzień, w którym można zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie „Lokal na start za złotówkę”. Program skierowany jest do osób myślących o własnym biznesie. Jego największym atutem jest wynajęcie lokalu, przez trzy lata, na bardzo atrakcyjnych warunkach. Szukasz miejsca na prowadzenie swojej działalności? Skorzystaj z tej oferty.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Emilia Strączek jako pierwsza odebrała klucze do lokalu wynajętego w pierwszej edycji programu. Od roku prowadzi pracownię artystyczną w Nowym Porcie

Najem lokalu na preferencyjnych warunkach to oferta skierowana do osób szukających przestrzeni, w której mogłyby rozpocząć pracę na własny rachunek. Aby przystąpić do programu, należy spełniać dwa warunki: trzeba posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą, musi to być pierwsza działalność i założona nie wcześniej niż 12 miesięcy temu.

Wymogi te wynikają z faktu, że „Lokal na start za złotówkę”, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Początki takiej drogi bywają trudne, stąd pomysł Miasta Gdańska, by ułatwić start tym gdańszczanom, którzy nie chcą pracować na etacie, lecz we własnej firmie.

Lista lokali dostępnych w drugiej edycji programu:

  • Bohaterów Getta Warszawskiego 16 - Wrzeszcz Górny - pow. 30,15 m2
  • Brzechwy 2 - Przeróbka - pow. 33,40 m2
  • Na Zaspę 55/56 - Nowy Port - pow. 33,89 m2
  • Osiedle 2 - Olszynka - pow. 64,06 m2
  • Wita Stwosza 73 - pom. 119 - Oliwa - pow. 15,58 m2


Lokale są wyremontowane i gotowe do natychmiastowego zagospodarowania. Jeśli najemca wyrazi chęć, może z własnych środków finansowych pomieszczenie odświeżyć czy przystosować wedle uznania do działalności, którą zamierza tam prowadzić.


Lokal przy ul. Brzechwy 2 to jeden z pięciu lokali, które czekają na nowych najemców

Lokal przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego ma powierzchnię 30 m2

Dlaczego warto skorzystać z tej oferty?

Najemcy, którzy wzięli udział w pierwszej edycji programu oceniają ten projekt bardzo pozytywnie. Pieniądze, które musieliby przeznaczyć na dużo wyższe rachunki, mogą zainwestować w rozwój firmy, zakup większej ilości towaru lub być po prostu bardziej konkurencyjnymi na rynku, a przy startującym biznesie to dobry sposób, by przyciągnąć do siebie klienta.


Ile to rzeczywiście kosztuje?

Złotówka zapłacona za metr kwadratowy to propozycja obowiązująca przez pierwszy rok użytkowania lokalu.

Stawka czynszu w drugim i trzecim roku prowadzenia działalności ustalana jest przed podpisaniem umowy najmu. W przypadku czterech lokali będzie to nie mniej, niż 15 zł netto za metr kwadratowy. W przypadku lokalu przy ul. Wita Stwosza, mowa o kwocie nie niższej, niż 8 zł za mkw. W drugim roku najemca zapłaci 40 proc. umówionej stawki czynszu, a w trzecim roku - 70 proc.

To najemca deklaruje, ile może płacić w przyszłości. Potencjalny najemca może być pewny, że przez pierwsze trzy lata działalności skorzysta z atrakcyjnych warunków. Należy jednak pamiętać o dodatkowych kosztach utrzymania lokalu, takich jak media czy prąd. Tutaj zniżki nie obowiązują. Najemca będzie także zobowiązany do zapłacenia wadium. W przypadku zaproponowanych lokali kwoty kaucji wynoszą sumę dwumiesięcznej opłaty wraz z mediami. Umowy podpisywane są na czas nieokreślony, z możliwością trzymiesięcznego wypowiedzenia najmu.

Pani Karolina założyła sklep internetowy. W lokalu za złotówkę wydaje towar klientkom

Kto może skorzystać z programu?

  • przede wszystkim osoby, które wiedzą jaką działalność będą prowadzić w wybranym przez siebie lokalu
  • osoby, które nie są najemcami użytkowego lokalu komunalnego

Pisemne oferty na najem wymienionych lokali należy składać w Dziale Nieruchomości Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Samorządowy Zakład Budżetowy przy ulicy Dyrekcyjnej 6A w Gdańsku (Kancelaria I piętro).


Więcej informacji o zasadach przystąpieniu do programu „Lokal na start za złotówkę” oraz na temat lokali, znajdziemy na stronie
GZNK.Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze