• Start
 • Wiadomości
 • Lockdown - obostrzenia dla Pomorza. Zobacz jakie ograniczenia obowiązują nas do 28 marca

Lockdown - obostrzenia dla Pomorza. Zobacz jakie ograniczenia obowiązują nas do 28 marca

Wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach I-III szkół podstawowych, zamknięcie hoteli, teatrów, kin, muzeów, ograniczona działalność galerii handlowych - to część powracających obostrzeń, które w związku ze znacznym wzrostem zakażeń Covid-19 w woj. pomorskim, obowiązywać będą w naszym regionie od 13 marca do 28 marca. Przy okazji warto się dowiedzieć, że wiele osób niepotrzebnie chodzi w maseczkach po parkach i na plażach - takiego obowiązku nie ma nawet w zaostrzonych ograniczeniach przeciwepidemicznych. Nie wrócą godziny dla seniorów, które przestały obowiązywać 1 lutego br. 
( Publikacja: 12.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teatry, kina, muzea - od 13 do 20 marca, w woj. pomorskim będą nieczynne
Teatry, kina, muzea - od 13 do 28 marca, w woj. pomorskim będą nieczynne
mat. pras. Teatr Miniatura

 

Od 13 marca br. do podwyższonych obostrzeń obowiązujących już na Warmii i Mazurach, dołącza także Pomorze. Decyzja ministra zdrowia podyktowana jest dużym wzrostem zakażeń koronawirusem. W poniedziałek, 8 marca, w Gdańsku uruchomiono szpital tymczasowy. Aktualnie znajduje się tam 56 łóżek (w tym 10 respiratorowych). W czwartek 11 stycznia (o godz. 12.00) zajętych było tam już 55 łóżek i potrzeby w regionie ciągle rosną. W najbliższym czasie, decyzją Ministerstwa Zdrowia, liczba miejsc w Szpitalu Tymczasowym w AmberExpo ma być zwiększona do 200.                                    

 

plansza

 

Na jakie zmiany powinniśmy się nastawić między 13 a 28 marca? 

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy dzieci z klas I-III. Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim najmłodsi uczniowie będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. W praktyce oznacza to, że część uczniów z danej szkoły będzie uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie (tydzień na tydzień).

Przedszkola i żłobki będą funkcjonować bez zmian.

 

Zgodnie z rozporządzeniem dla woj. pomorskiego między 13 a 28 marca, swoją działalność zawiesić muszą:

 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • stoki narciarskie
 • kluby fitness i siłownie 
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

 

Gdański Ośrodek Sportu informuje:

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów, obowiązującym od soboty, 13 marca 2021 r. , dotyczącym tzw. „zamknięcia województwa pomorskiego” informujemy, że do odwołania zostaje zawieszone funkcjonowanie pływalni Chełm, Orunia, Osowa oraz Stogi, a także innych
obiektów sportowych GOS Miejskiej Hali Sportowej ul. Kołobrzeska 61, Kompleksu Sportowego Traugutta 29, Kompleksu Sportowego Grunwaldzka 244, Stadionu żużlowego im. Z. Podleckiego oraz Kompleksu Sportowego Zielonogórska 4.


Komunikacja publiczna

W kwestiach związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego nie są planowane żadne zmiany. Nadal obowiązywać będą te same zasady dla całego kraju, czyli środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

 • 50% liczby miejsc siedzących lub
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% wolnych miejsc siedzących 

 

Funkcjonowanie wielkogabarytowych sklepów spożywczych nie zmieni się. Zniesione w lutym godziny dla seniorów nie wrócą w związku z zaostrzeniem obostrzeń w woj. pomorskim
Funkcjonowanie wielkogabarytowych sklepów spożywczych nie zmieni się. Zniesione w lutym godziny dla seniorów nie wrócą w związku z zaostrzeniem obostrzeń w woj. pomorskim
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Kościoły, pogrzeby, wesela

Msze w kościołach mogą się odbywać, jednak nadal obowiązuje limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 mkw, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W kościołach obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób prowadzących mszę. 

Pogrzeby będą odbywać się w normalnym trybie. Nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych - do 28 marca.

 

W tygodniu podwyższonych obostrzeń dla woj. pomorskiego nie przewidziano zmian związanych z organizacją pogrzebów
W tygodniu podwyższonych obostrzeń dla woj. pomorskiego nie przewidziano zmian związanych z organizacją pogrzebów
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Maseczki

Przypominamy, że według najnowszych zaleceń nos i usta można powinny być zasłaniać maseczką. Obowiązek ten dotyczy przestrzeni publicznej, komunikacji miejskiej, części wspólnych w których przebywają ludzie. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem.

 

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? 

W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku - nie musimy mieć założonej maseczki. 

 
W lesie, parku czy na plaży - nie ma obowiązku noszenia maseczek
W lesie, parku czy na plaży - nie ma obowiązku noszenia maseczek
Grzegorz Mehring/gdansk.pl