• Start
  • Wiadomości
  • O współpracy i inwestycjach w dzielnicach - listopadowe kolegium Zarządów Dzielnic za nami

O współpracy i inwestycjach w dzielnicach - listopadowe kolegium Zarządów Dzielnic za nami

Listopadowe kolegium Zarządów Dzielnic, które odbyło się we wtorek, 16 listopada, poświęcone było opracowaniu zasad współpracy i komunikacji pomiędzy radnymi dzielnic a miejskimi jednostkami odpowiedzialnymi za inwestycje oraz realizacjom tych inwestycji w poszczególnych dzielnicach. Po raz pierwszy uczestniczył w rozmowach Karol Kalinowski, nowy dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, jednostki odpowiedzialnej za realizację większości inwestycji miejskich.
17.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karol Kalinowski objął w listopadzie br. stanowisko dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
Karol Kalinowski objął w listopadzie br. stanowisko dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

 

Zanim oficjalnie przedstawiono radnym nowego dyrektora, uczestników wtorkowego kolegium przywitał Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji oraz Sylwia Betlej, dyrektor powołanego przed kilkoma miesiącami Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

- Nowy dyrektor DRMG dostał już zadania priorytetowe. Jednym z nich jest analiza i pomysły na to, jak usprawnić realizację inwestycji miejskich, zarówno tych dużych, infrastrukturalnych, ale też tych mniejszych, m.in. tych, które wygrały w Budżecie Obywatelskim, zostały zgłoszone przez państwa bądź w innej formule. Tych mniejszych, dzielnicowych projektów jest najwięcej - przyznał na wstępie wiceprezydent Aleksandrowicz.

Karol Kalinowski, obecny szef DRMG, ma doświadczenie w realizacji projektów w Gdańsku, a także w innych częściach Polski i za granicą. Pracował m.in. przy budowie miasteczka olimpijskiego i hotelu w Londynie. W naszym mieście był natomiast pracownikiem spółki BIEG2012, Gdańskich Inwestycji Komunalnych oraz Hevelianum. Odpowiadał i pracował na takich projektach jak: budowa Trasy Słowackiego, Europejskie Centrum Solidarności czy stadion w Letnicy. Był również kierownikiem projektu Muzeum II Wojny Światowej.

- To doświadczony inżynier na trudnych, skomplikowanych projektach - podkreślał we wtorek zastępca prezydent, Alan Aleksandrowicz.

 

W listopadowym kolegium zarządów gdańskich dzielnic wziął udział nowy dyrektor DRMG, Karol Kalinowski (po prawej). Spotkanie prowadziła dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Sylwia Betlej
W listopadowym kolegium zarządów gdańskich dzielnic wziął udział nowy dyrektor DRMG, Karol Kalinowski (po prawej). Spotkanie prowadziła dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Sylwia Betlej
fot. screen z aplikacji Teams

 

Co obecnie sprawia najwięcej problemów w realizacji miejskich inwestycji? Alan Aleksandrowicz zaznaczał, że jest to m.in. coraz trudniejszy "proces uzgodnieniowy", który wydłuża terminy inwestycyjne. Chodzi o uzgodnienia projektów m.in. z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Polskimi Wodami czy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, które trwają czasem kilka miesięcy i dłużej.

- To też wszelkie uzgodnienia przyrodnicze, inwentaryzacje, itp. Taką sytuację mamy np. w projekcie realizowanym z BO w Pieckach - Migowie, dotyczącym powstania "Multiparku". To spowalnia proces realizacji inwestycji. I, niestety, w przyszłości nie będzie łatwiej, ale... trudniej - również przez naszą miejską politykę, jeśli chodzi o tereny zielone, w tym kwestię wycinek. To wszystko będzie stawiało coraz wyżej poprzeczkę przy realizacji projektów - nie ukrywał zastępca prezydent Gdańska.

 

Listopadowe spotkanie z radnymi dzielnic poświęcone było realizacji inwestycji zleconych m.in. przez gdańskie Rady Dzielnic
Listopadowe spotkanie z radnymi dzielnic poświęcone było realizacji inwestycji zleconych m.in. przez gdańskie Rady Dzielnic
fot. screen z aplikacji Teams

 

Poprawić komunikację między radnymi a DRMG

Wtorkowe spotkanie z radnymi trwało ponad dwie godziny. Najczęściej pojawiającym się wątkiem w trakcie rozmów z nowym dyrektorem Dyrekcji Rozbudowy, była poprawa komunikacji w zakresie inwestycji realizowanych w poszczególnych dzielnicach. Dość długo dyskutowano na temat tego, jak taka komunikacja powinna wyglądać, aby była efektywna, a przy tym nie sparaliżowała pracy DRMG. Podkreślić bowiem należy, że ta miejska jednostka realizuje w ciągu roku kilkaset różnych projektów, od niewielkich, takich jak montaż ławek w wyznaczonej lokalizacji, po duże projekty infrastrukturalne, jak choćby trwająca rozbudowa ul. Kartuskiej.

Przedstawiciele dzielnicy VII Dwór dopytywali o to, czy Rady Dzielnic mogą na bieżąco konsultować szacunkowe koszty proponowanych przez nich inwestycji. Nierzadko zdarza się bowiem, że po przetargach ceny są o wiele wyższe od wstępnych szacunków radnych. Rady Dzielnic mają otrzymać w najbliższym czasie listę kontaktów do konkretnych specjalistów w DRMG w tym zakresie.

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Strzyża, Andrzej Witkiewicz, zaproponował natomiast, by DRMG zaplanowało stałą, cykliczną formę spotkań z radnymi dzielnic poświęconych inwestycjom.

Dyrektor Karol Kalinowski zasugerował, że lepszym rozwiązaniem byłyby spotkania organizowane "w razie potrzeby".

- W DRMG realizujemy konkretne, zlecone nam inwestycje, ale nie zajmujemy się później np. stałym utrzymaniem danego miejsca, obiektu, dlatego uważam, że lepszym rozwiązaniem będą spotkania w sprawie konkretnych projektów. Jeżeli to się nie sprawdzi, wówczas wypracujemy inny rodzaj współpracy - zaznaczył dyrektor Kalinowski.

Od kilku lat sporym problemem dla Miasta, w tym dla DRMG, jest realizacja niewielkich projektów, m.in. z Budżetu Obywatelskiego oraz zgłaszanych przez Rady Dzielnic. Nierzadko brakuje bowiem chętnych do wykonania choćby dokumentacji projektowej, a ta jest niezbędna, by móc zrealizować jakikolwiek miejski projekt finansowany ze środków publicznych, np. budowę placu zabaw czy remont niewielkiego odcinka chodnika. Zdarza się, że dokumentacje przygotowują biura i pracownie projektowe z drugiej części Polski, które nie znają specyfiki i potrzeb mieszkańców Gdańska. Nad tym problemem także pochylił się już nowy dyrektor. Przyznał on we wtorek, że obecnie analizowane jest rozwiązanie zakładające powołanie jednostki projektowej w strukturach DRMG, która byłaby odpowiedzialna właśnie za projektowanie niewielkich inwestycji z BO czy rad dzielnic.

- Myślę, że to bardzo usprawniłoby działania DRMG - zaznaczał dyrektor Kalinowski.

W trakcie wtorkowego kolegium, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, Monika Mazurowska, zaproponowała, by na etapie projektowania każdej dużej inwestycji miejskiej wprowadzić obowiązek konsultacji społecznych. 

Poruszono też kwestię przedłużających się uzgodnień projektów w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Michał Szymański, zastępca dyrektora GZDiZ, przyznał, że tę kwestię należy usprawnić, dodał jednak, że należy mieć świadomość, iż do tej jednostki miejskiej wpływa rocznie około 8 tys. projektów do opiniowania - nie wszystkie są potem realizowane, ale wszystkie muszą być wcześniej przeanalizowane.

Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, zaapelowała z kolei, by DRMG położyło nacisk na realizację zadań zleconych przez rady dzielnic, aby udało się zrealizować wszystkie do końca ich kadencji.

 

TV

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?