• Start
  • Wiadomości
  • Wrześniowe kolegium zarządów gdańskich dzielnic za nami. O czym rozmawiano?

Wrześniowe kolegium zarządów gdańskich dzielnic za nami. O czym rozmawiano?

O lepszej współpracy z jednostkami miejskimi: Gdańskimi Nieruchomościami i Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, o zbliżającym się głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego 2022, a także innych, lokalnych problemach w poszczególnych dzielnicach. O tym wszystkim dyskutowano przez blisko dwie godziny podczas pierwszego powakacyjnego spotkania przewodniczących zarządów dzielnic w Gdańsku.
22.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wrześniowe kolegium zarządów dzielnic odbyło się w trybie online
Wrześniowe kolegium zarządów dzielnic odbyło się w trybie online

 

Kolegium odbyło się w środę, 22 września, zdalnie - za pomocą aplikacji Teams. Wziął w nim udział, poza radnymi, także Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, Piotr Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości i Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

Gdańskie Nieruchomości

Radni gdańskich dzielnic często zgłaszają pracownikom Urzędu Miejskiego problemy lokatorów mieszkań komunalnych. Pojawiają się też problemy związane z odbiorem śmieci, trującym nieekologicznym ogrzewaniem, itp. Bardzo dużo takich sygnałów od Rad Dzielnic trafia właśnie do Gdańskich Nieruchomości - zdarza się, że kilku radnych interweniuje w tej samej sprawie, co przekłada się czasem na chaos informacyjny. Chcąc m.in. tę sytuację uregulować, dyrektor Guzow zaproponował przewodniczącym zarządów dzielnic kwartalne, bezpośrednie spotkania z poszczególnymi radami dzielnic w siedzibie Gdańskich Nieruchomości, przy ul. Partyzantów. Wyznaczono już pierwsze terminy na październik. Wszelkie problematyczne kwestie będą omawiane więc na spotkaniach, a w terminie czterech tygodni od spotkania przewodniczący otrzymają informację na jakim etapie jest realizacja zgłoszonych spraw.

W Gdańskich Nieruchomościach powołano też nowy referat. Jest to Zespół ds. Projektów Miejskich, którego zadaniem będzie przede wszystkim nadzorowanie realizacji zadań zleconych GN w ramach Budżetu Obywatelskiego czy też bezpośrednio od Rad Dzielnic. Ma się to przełożyć na skuteczniejszą, sprawną realizację wspomnianych projektów.

Przemysław Guzow poinformował też o planowanej budowie wiat śmietnikowych tam, gdzie ich obecnie nie ma, a jest taka potrzeba - oczywiście, na terenie nieruchomości będących pod pieczą GN. Problem braku takich wiat zgłaszała m.in. przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Letnica.

 

W trakcie dyskusji na temat pracy Gdańskich Nieruchomości, Monika Mazurowska - przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, poruszyła kwestię ogrzewania mieszkań m.in. za pomocą nieekologicznych piecy węglowych. Rozpoczął się sezon grzewczy, i co za tym idzie - w niektórych rejonach naszego miasta odczuwalne jest zanieczyszczenie powietrza. Na ten problem zwróciło też uwagę kilku innych przewodniczących dzielnic. Dyrektor Przemysław Guzow podkreślał, że GN w trakcie prowadzonych remontów w poszczególnych lokalach komunalnych wymieniane są instalacje na bardziej ekologiczne, i wszędzie tam gdzie jest to możliwe, mieszkania podłączane są do miejskiej sieci. Miasto nie może jednak nikogo zmusić do tego, by wymienił instalację grzewczą. Przy okazji przypomniano też o miejskich i rządowych programach, w ramach których mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w przypadku wymiany instalacji grzewczej na nowoczesną. Przypomniano też o eko - patrolu prowadzonym przez Straż Miejską, która bada czym palą w piecach mieszkańcy.

 

Podczas wrześniowego kolegium niektóre radne dzielnic zwracały uwagę na powracający problem palenia w piecach węglowych
Podczas wrześniowego kolegium niektóre radne dzielnic zwracały uwagę na powracający problem palenia w piecach węglowych
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora GZDiZ, opowiadał z kolei o pomysłach na konsultacje GZDiZ z radami dzielnic w kwestii organizacji ruchu w dzielnicach, w tym ustalenia drogi jednokierunkowej, montażu progów zwalniających, zakazu parkowania czy poboru opłat za parkowanie. Przedstawił m.in. propozycję tematów, na które rady mogą mieć wpływ.

 

Budżet Obywatelski

Sylwia Betlej, Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic I Współpracy Z Mieszkańcami, przypomniała o zbliżającym się głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. W tym roku odbędzie się ono w dniach 4 - 18 października. Nowością będzie rodzaj promocji tegorocznego głosowania BO - w poszczególnych dzielnicach nie pojawią się charakterystyczne namioty, w których można było zagłosować czy porozmawiać z wnioskodawcami projektów. Wykorzystane zostaną za to busy i autobusy, z których obecnie korzysta Gdańska Organizacja Turystyczna, która promuje Karty Mieszkańca w gdańskich dzielnicach, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od centrum miasta. W tych mobilnych punktach można wyrobić Kartę Mieszkańca. To rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego zdecydowano, że w październiku pojazdy te wykorzystane zostaną jako mobilne punkty konsultacyjne Budżetu Obywatelskiego. Wysłano już zapytanie do rad dzielnic, w których miejscach powinny takie busy stanąć.

TV

Seniorom - Wesołego Alleluja!