Takiego biurowca jeszcze w Gdańsku nie było - powstanie za 4 lata, w Letnicy. WIZUALIZACJE

W 2027 r. na Letnicy, przy ul. Suchej 12, oddany zostanie do użytku nowoczesny biurowiec, w którym swoją siedzibę będą miały instytucje i agencje związane z samorządem województwa pomorskiego. W obiekcie o powierzchni ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych, na dwóch piętrach znajdą się m.in. siłownia, przedszkole i przychodnia, z których będą mogli korzystać mieszkańcy dzielnicy. Tym, co zwraca uwagę, są jego zupełnie wyjątkowe kształty. 
03.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wizualizacja nowoczesnego biurowca
Wizualizacja Letnica Office
mat. TPF

Biurowiec wpisany w nową rolę Letnicy

Budowa Letnica Office, realizowana przez Agencję Rozwoju Pomorza (spółka samorządu pomorskiego - przyp. red.), wpisuje się w nowy wizerunek tej, niegdyś zaniedbanej, dzielnicy. Dziś kończy się tam rewitalizacja starej części, powstają liczne apartamentowce i przybywa mieszkańców. Obecnie, to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Gdańska. 
 
- Gdy Letnica zostanie w pełni zagospodarowana, to nie będzie typowa sypialnia, tylko kolejne małe centrum miasta z kawiarniami, sklepami, usługami i infrastrukturą bankową czy oświatową - mówi Łukasz Żelewski, prezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Wizualizacja nowoczesnego biurowca
Tak biurowiec na Letnicy wyobrażają sobie architekci
mat. TPF
Firma architektoniczna TPF, która wygrała przetarg na projekt Letnica Office, kończy już przygotowywanie dokumentacji i wkrótce inwestor rozpocznie starania o pozwolenia budowlane.

Podstawowe dane o Letnica Office

Powierzchnia użytkowa biurowca wyniesie 9,2 tys. metrów kwadratowych. Będzie pięć kondygnacji naziemnych i jedna podziemna na potrzeby parkingu. Budynek będzie miał wysokość 24 metrów. 

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15. urodziny. Zamiast tortu mural dla mieszkańców

Obiekt będzie zasilany w technologii wykorzystującej odnawialne źródła energii typu panele fotowoltaiczne. Znajdą się na nim zielone tarasy. 
 
Architektonicznie budynek z uwagi na opływowy kształt będzie kojarzył się z morzem.

Kto wprowadzi się do biurowca?

W Letnica Office pod jednym adresem znajdą się wszystkie usługi, jakie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego prowadzi dla przedsiębiorców: od zdobywania funduszy europejskich po tanie kredyty, na różnego rodzaju działalności edukacyjnej, kończąc. 
Zdjęcie z lotu ptaka pokazujące strzałką, gdzie powstanie biurowiec Letnica Office
 
fot. Marcin Hlades
Swoje siedziby w biurowcu będą miały m.in. Pomorski Fundusz Rozwoju, Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pomorski Fundusz Pożyczkowy i Wojewódzki Urząd Pracy. Do nowego biurowca przeprowadzi się też sama Agencja Rozwoju Pomorza, która od kilku lat wynajmuje pomieszczenia w kompleksie biurowców Olivia Business Center (Olivia Six). Wspólny adres Sucha 12 dla tych instytucji pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które teraz trzeba wydawać na dzierżawę lokali na komercyjnym rynku.

Będzie przestrzeń dla mieszkańców Letnicy

Co ważne, biurowiec zostanie zaprojektowany nie tylko z myślą o pracownikach i klientach samorządowych instytucji, ale także mieszkańcach Letnicy. W budynku planowane są bowiem ogólnodostępne funkcje publiczne w postaci np. gastronomii, przychodni zdrowia, przedszkola i siłowni.

Gdański dron. Zobacz, jak wygląda Letnica, zrewitalizowana dzielnica miasta z lotu ptaka

- To konieczny element miastotwórczy naszej inwestycji - tłumaczy Łukasz Żelewski.

Jaki będzie koszt budowy Letnica Office?

Nadzór nad kolejnymi etapami inwestycji Letnica Office ma Grupa Zarządzająca Pomerania, która jest spółką córką ARP.

Zdjęcie z lotu ptaka pokazujące strzałką, gdzie powstanie biurowiec Letnica Office
 
fot. Marcin Hlades
Budowę biurowca finansować będzie Agencja Rozwoju Pomorza. Jego koszt szacowany jest między 80 a 100 milionów złotych. W części zostanie pokryty przez ARP z kredytu bankowego. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na początek 2027 roku.
 
Pod adresem ul. Sucha 12 swoją siedzibę ma obecnie Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych (WBGiTR), które jest jednostką samorządu województwa pomorskiego. Stare budynki, które zajmuje WBGiTR, trzeba będzie zburzyć. Powierzchnia dwóch działek, na której powstanie Letnica Office wynosi prawie 6,9 tys. metrów kwadratowych.
 
KALENDARIUM INWESTYCJI:
 
 • 1 czerwca 2022 roku - ARP podpisała umowę z Grupą Zarządzającą Pomerania S.A. na przeprowadzenie procedury przetargowej wraz z przygotowaniem kompletnych materiałów do przetargu wraz z tzw. nadzorem inwestorskim nad planowanymi pracami projektowymi.
 • 15 czerwca 2022 roku -  ogłoszono pierwszy przetarg
 • 20 lipca 2022 - otwarcie ofert
Zdjęcie z lotu ptaka pokazujące strzałką, gdzie powstanie biurowiec Letnica Office
 
fot. Marcin Hlades
W przetargu złożono trzy oferty:
 
 • BRIC Architekci Sp. z o.o. na kwotę 1.370.000,00 zł netto
 • TPF Sp. z o.o. na kwotę 2.032.000,00 zł netto
 • „Fort” Targowski Sp. z o.o. 2.700.000,00 zł netto
Po spotkaniach negocjacyjnych, które były przewidziane procedurą przetargową, uzyskano odpowiednio następujące ceny ostateczne:
 
 • BRIC Architekci Sp. z o.o. na kwotę 1.656.000,00 zł netto
 • TPF Sp. z o.o. na kwotę 1.600.000,00 zł netto
 • „Fort” Targowski Sp. z o.o. 2.400.000,00 zł netto
28 lipca 2022 roku wybrano firmę TPF. Kryterium wyboru oferty była w 100 procentach cena. Umowę z TPF na wykonanie zadania podpisano 25 listopada 2022 r. Czas na zrealizowanie prac projektowych to 21 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Zdjęcie z lotu ptaka pokazujące strzałką, gdzie powstanie biurowiec Letnica Office
 
fot. Marcin Hlades
TERMINY KOLEJNYCH ETAPÓW INWESTYCJI:
 
 • III/IV kwartał 2024 – zakończenie kompletnej dokumentacji technicznej
 • I/II kwartał 2025 – zorganizowanie finansowania ARP na realizację inwestycji oraz wybór generalnego wykonawcy inwestycji wraz z podpisaniem umowy
 • I/II kwartał 2027 roku - oddanie budynku do użytku, budowa powinna trwać ok. dwóch lat

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

Oficjalna strona internetowa dotycząca inwestycji ARP to letnicaoffice.pl
 
 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.