Lechia wchodzi w nowy sezon w Ekstraklasie i celuje wysoko. Kapić: “I believe. Wierzę”

Lechia Gdańsk w nowym sezonie zagra na powrót w Ekstraklasie. We wtorek na boisku przy ul. Traugutta piłkarze przeszli testy. Kapitan Rifet Kapić powiedział, że wierzy nawet w europejskie puchary. Bośniak dodał, że drużynę czeka "dużo dobrych rzeczy" w nowym sezonie. Trener Szymon Grabowski o planowanych wzmocnieniach: - Potrzeba nam cierpliwości. Owoce będą zadowalające.
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piłkarz na stadionie
Bośniak Rifet Kapić podczas briefingu prasowego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Na początek testy

23 piłkarzy Lechii od rana przechodziło badania krwi oraz testy wydolności, wytrzymałości, siły, itp. Pojawiali się na stadionie grupami. Akurat, gdy byliśmy przy Traugutta o godz. 16, pojawiła się dziewiątka, z Kacprem Sezonienko, Filipem Koperskim i 29-letnim kapitanem drużyny Bośniakiem Rifetem Kapiciem. 

Bośniak, zanim zaczął testy, powiedział: - I believe. Wierzę, Wierzę w ten zespół. Krok po kroku, step by step, możemy nawet powalczyć o Europę. 

Chodziło mu o perspektywiczny występ w europejskich pucharach. Nie jest jasne, czy drużyna zamierza to osiągnąć już w tym sezonie. Ale cele na pewno nie są minimalistyczne i sięgają daleko poza utrzymanie się w Ekstraklasie. 

Rifet Kapić w Lechii do 2027 roku 

Kapić dodał, że cieszy się, że jego umowa została właśnie przedłużona do 30 czerwca 2027 roku. Pytany, co czeka go w nowym sezonie, powiedział po angielsku: - A lot of good things. Dużo wspaniałych rzeczy. Miasto jest doskonałe (perfect), a stadion - wspaniały (amazing). 

trener na stadionie
Trener Biało-Zielonych Szymon Grabowski jest w dobrym humorze przed startem Ekstraklasy
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Grabowski: chcemy już grać

Z kolei trener Biało-Zielonych Szymon Grabowski nie krył, że nie może się już doczekać początku sezonu: - Czuję duży optymizm i zniecierpliwienie. Mam nadzieję, że ten rok będzie równie owocny i emocjonujący, jak poprzedni. Wszyscy zawodnicy są zdrowi i wypoczęci.  

Pytany o potencjalne transfery Grabowski powiedział: - Na razie przedłużyliśmy umowę Kapicia. To wstęp do tego co nas czeka. Potrzeba nam cierpliwości. Owoce będą zadowalające. 

Grabowski, który jak inni piłkarze i sztab trenerski skorzystał z krótkiego urlopu, powiedział po powrocie: - Wróciłem do klubu z entuzjazmem. Z niecierpliwością wyczekuję pierwszego meczu w Ekstraklasie. Wszyscy już chcemy na tych boiskach ekstraklasowych wystąpić. Na pewno duży optymizm i będziemy celowali bardzo wysoko. 

Przygotowania do sezonu ekstraklasy

Sezon 2024/25 w PKO BP Ekstraklasie rozpocznie się w weekend 19-21 lipca. Lechia już w pierwszym dniu nowych rozgrywek zmierzy się z aktualnym wicemistrzem Polski Śląskiem Wrocław: na wyjeździe 19 lipca (piątek) o godz. 20:30.

Okres przygotowawczy do nowego sezonu rozpocznie się we wtorek, 18 czerwca. W planach jest pięć sparingów, wyjazd na tygodniowy obóz do Cetniewa. 

Harmonogram przygotowań:

  • 18 czerwca – pierwszy trening 
  • 22 czerwca – sparing z Tylko Lechia Gdańsk (Gdańsk, stadion przy ul. Traugutta)
  • 29 czerwca – sparing z Lechem Poznań (Wronki)
  • 1 lipca – początek zgrupowania w Cetniewie
  • 6 lipca – sparing (przeciwnik w trakcie ustalania)
  • 7 lipca – koniec zgrupowania w Cetniewie
  • 10 lipca – sparing z Chojniczanką Chojnice (Gdańsk, stadion przy ul. Traugutta)
  • 13 lipca – sparing z Wisłą Płock (Włocławek)

Zobacz naszą galerię z testów przy ul. Traugutta 

 

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?