• Start
  • Wiadomości
  • Lech Wałęsa chory na Covid-19. Były prezydent zapowiada, że nie rozstanie się z maseczką

Lech Wałęsa chory na Covid-19. Były prezydent zapowiada, że nie rozstanie się z maseczką

Były prezydent Polski poinformował w piątek, 21 stycznia, na swoim profilu na Facebooku, że zaraził się koronawirusem. Reakcja internautów była natychmiastowa. Informację tę skomentowało tylko w pierwszych godzinach 1,4 tys. osób, które, w większości, życzą prezydentowi Wałęsie szybkiego powrotu do zdrowia.
21.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Wałęsa jest zakażony koronawirusem
Lech Wałęsa poinformował, że jest zakażony koronawirusem
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- Nie mogę uwierzyć! Po pierwsze: trzy razy zaszczepiony, po drugie: pobrane trzy wymazy. Jestem zainfekowany. Ból głowy, nie mogę rozgrzać ciała, odczuwam odrywanie ciała od kości. Nie mogę nic poradzić, nie czuję własnego ciała - napisał na swoim profilu FB Lech Wałęsa. - Po tej nauczce nie będę rozstawać się z maseczką.

Wśród tysięcy wpisów internautów pojawił się m.in. komentarz dra Bartosza Fiałka, lekarza - specjalisty w dziedzinie reumatologii.

- Szanowny Panie Prezydencie, szczepionki przeciw COVID-19 (a już szczególnie przyjęcie cyklu podstawowego wspartego dawką przypominającą) świetnie chronią przed ciężkimi powikłaniami choroby, jak hospitalizacja tudzież zgon. Z uwagi na pojawienie się nowego, lepiej transmitującego się oraz uciekającego odpowiedzi odpornościowej wariantu, ochrona przed zachorowaniem istotnie się zmniejsza. W przypadku opisywanych przez Pana objawów wydaje się, że na tę chwilę należy zastosować standardowe leczenie, jak w infekcjach wirusowych dróg oddechowych: leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe, odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz częste wietrzenie pomieszczenia. Wskazana jest również kontrola saturacji przy pomocy domowego pulsoksymetru – napisał dr Fiałek.

 

W całym kraju przybiera na sile piąta fala pandemii. W piątek, 21 stycznia 2022 r., ministerstwo zdrowia poinformowało o 36 665 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia Covid-19. Na Pomorzu stwierdzono 2251 zachorowań, a w Gdańsku - 701.

Były prezydent RP, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, ma 78 lat. Pomimo zaawansowanego wieku pozostaje aktywny. Regularnie przyjmuje też gości, z kraju i zza granicy, w swoim biurze mieszczącym się w Europejskim Centrum Solidarności.