• Start
  • Wiadomości
  • Dwóch tegorocznych noblistów współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim

Dwóch tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki współpracuje z Uniwersytetem Gdańskim

Prof. Anton Zeilinger w 2006 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. On oraz Alain Aspect od lat współpracują z Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego. Obaj naukowcy oraz John F. Clauser zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
05.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w średnim wieku z siwymi włosami w centrum obok niego próbówki, aparatura naukowa
Profesor Anton Zeilinger (na zdjęciu) od 1990 roku współpracuje z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. Tematyką tej współpracy jest kwantowa komunikacja i kwantowa informacja
Mat. Austriacka Akademia Nauk

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych powstało na UG

We wtorek, 4 października 2022 roku, Komitet Noblowski poinformował, że trójka naukowców - Alain Aspect z Francji, John F. Clauser z USA i Anton Zeilinger z Austrii, zajmujący się mechaniką kwantową, zostali laureatami Nagrody Nobla z fizyki w 2022 roku.

Nobel za eksperymenty i pionierską informatykę kwantową 

Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anton Zeilinger oraz Alain Aspect i John Clauser otrzymali Nagrodę Nobla za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową.

Dwóch z noblistów - prof. Anton Zeilinger i Alain Aspect - współpracują z Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego

Profesor Anton Zeilinger (rocznik 1945) od 1990 roku współpracuje z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego. Senat UG w 2006 roku przyznał naukowcowi doktorat honoris causa „za cykl fundamentalnych eksperymentalnych testów kwantowej natury świata i wkład w rozwój kwantowej informacji”. Tematyką współpracy z gdańskimi naukowcami jest kwantowa komunikacja i kwantowa informacja. A wynikiem wspólnie prowadzonych badań było powstanie w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w UG oraz - w 2018 roku - Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT).

Alain Aspect
Alain Aspect
fot. FB Alain Aspect


Profesor Alain Aspect (rocznik 1947) to francuski fizyk, absolwent francuskiej École Normale Supérieure de Cachan. Do 1994 roku był zastępcą dyrektora Instytutu Optyki Teoretycznej i Stosowanej (SupOptique) w Palaiseau, jest członkiem Francuskiej Akademii Nauk i Francuskiej Akademii Technologii oraz profesorem École Polytechnique w Paryżu. 

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych w Gdańsku   

Na czele Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych oraz jednej z grup badawczych stoi prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego - ekspert w dziedzinie mechaniki kwantowej i kwantowej interferometrii, autor ponad 150 prac naukowych, publikowanych m.in. w najważniejszych światowych czasopismach, takich jak Nature czy Physical Review Letters.

To właśnie prof. Marek Żukowski stale współpracuje z noblistą prof. Antonem Zeilingerem.

 

Mężczyzna w średnim wieku w garniturze z krawatem
Profesor Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego - ekspert w dziedzinie mechaniki kwantowej i kwantowej interferometrii,
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Popinigis i Żukowski. Dwoje naukowców z Janem Heweliuszem

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu