• Start
  • Wiadomości
  • Łączą nas drzewa. Zobacz jak tej wiosny gdańszczanie sadzą las WIDEO I ZDJĘCIA

Łączą nas drzewa. Zobacz jak tej wiosny gdańszczanie sadzą las WIDEO I ZDJĘCIA

W sobotę 30 marca odbyła się tegoroczna edycja akcji „Łączą nas drzewa”. Miejscem, gdzie gdańszczanie sadzili nowy las był Pas Nadmorski w sąsiedztwie Parku im. Reagana. Posadzonych zostało 2 tys. sadzonek dębu. Zobacz jak przebiegała akcja.
( Publikacja: 30.03.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
GZDiZ akcję Łączy nas las  organizuje już kolejny raz. Cieszy się ona powodzeniem
GZDiZ akcję "Łączy nas las" organizuje już kolejny raz. Cieszy się ona powodzeniem
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


„Łączą na drzewa” to kontynuacja akcji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przeprowadzonej w ubiegłym roku, w której wspólnie z gdańszczanami posadzonych zostało aż 2,5 tys. drzew. Drzewa sadzono w lesie komunalnym w zachodniej części Pasa Nadmorskiego. Miejsce nie jest przypadkowe. Drzewostan w tej lokalizacji w ostatnich latach został znacznie uszkodzony przez wichury. Poza tym na tym terenie rosły drzewa niezgodne z typem siedliskowym lasu. Dlatego do nowych nasadzeń wybrano dąb szypułkowy, który – jak zauważają specjaliści - jest dostosowany do naturalnego potencjału tego miejsca.

Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w GZDiZ, organizatorka akcji uważa, że każdy może sadzić drzewa. To ona instruowała uczestników akcji jak prawidłowo sadzić drzewa. Podobnie jak przed rokiem pogoda dopisała i przyszły tłumy ludzi.

- Wystarczą jedynie dobre chęci i wygodny strój. Sadzonki, sprzęt, oraz fachową pomoc zapewnią pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni - mówi Ewelina Latoszewska. - Zadbajmy wspólnie o piękno otaczającej nas przestrzeni, ograniczmy ilość produkowanych śmieci. Zacznijmy od siebie!

Zobacz relację wideo:


Wspólne sadzenie lasu ma też wymiar edukacyjny i integracyjny. Poza tym to atrakcyjna i zdrowa forma spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Organizatorzy zadbali o atrakcje i konkursy dla dzieci i dorosłych, dlatego mieszkańcy pojawiali się na miejscu akcji całymi rodzinami.

Wsród uczestników akcji byli też przedstawiciele społeczności muzułmańskiej. Na swoim profilu facebokowym działacze Ligi Muzułmańskiej w RP - oodział pomorski napisali:

...wystąpiliśmy z inicjatywą aby posadzić 50 drzew, które mają upamiętnić każdą z 50 ofiar zamachu w Nowej Zelandii.
Na każdym posadzonym przez nas drzewku zawiesiliśmy karteczkę z imieniem ofiary i napisem “In solidarity with muslims after Christchurch attack” (“W geście solidarności z muzułmanami po ataku w Christchurch ”).


Dzięki akcji w nadmorskim lesie pojawiło się 2 tys. sztuk 2-letnich sadzonek dębu o wysokości ok. 0,5 meta. Razem z mieszkańcami drzewka sadziła będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski, byli radni miejscy i dzielnicowi oraz eurodeputowany Jarosław Wałęsa.