Dzisiaj sesja RMG. Główny temat - budowa PKM Południe: "Prawdziwa rewolucja!"

- Budowa PKM Południe to rewolucja komunikacyjna - mówili w programie "Wszystkie Strony Miasta" gdańscy radni. Ta inwestycja pojawi się jako ważny wątek podczas obrad LX sesji Rady Miasta Gdańska, która odbędzie się w czwartek, 30 marca. Transmisja z sesji od godz. 9.00 na www.gdansk.pl.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwaj mężczyźni i dwie kobiety siedzą w wirtualnym studiu na fotelach i rozmawiają
Nz. od lewej Marek Wałuszko, prowadzący program, Kamila Błaszczyk (KO), Elżbieta Strzelczyk (PiS) oraz Bogdan Oleszek (WdG)
fot. gdansk.pl

Na czwartek 30 marca zaplanowano LX sesję Rady Miasta Gdańska. Tradycyjnie, jeszcze zanim radni zasiądą w swoich ławach, w programie „Wszystkie Strony Miasta” rozmawialiśmy z przedstawicielami wszystkich klubów o najważniejszych zagadnieniach, które będą poruszane podczas obrad. W studiu obecni byli: Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk,  radna Prawa i Sprawiedliwości  oraz Bogdan Oleszek radny klubu Wszystko dla Gdańska.

PKM Południe, czyli rewolucja

Na najbliższej sesji radni głosować będą m.in. w sprawie przyjęcia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Ma to związek z zabezpieczeniem kwoty 28 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy odcinka linii kolejowej PKM Południe.

PKM Południe od Gdańska-Śródmieście do Kolbud. 28 mln na dokumentację projektową 

Goście programu podkreślali, że południowe dzielnice Gdańska to teraz najszybciej rozwijający się obszar miasta, mieszka tam bardzo dużo ludzi i nowa linia kolejowa będzie idealnym środkiem transportu. Inwestorem PKM Południe jest samorząd województwa pomorskiego, ale Miasto Gdańsk wspiera to przedsięwzięcie. Koszt budowy PKM Południe ma wynieść 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy UE będzie na poziomie aż 85%. To bardzo dużo. Trzeba jednak szybko podejmować decyzje finansowe, a także przystępować do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego.

Porządek LX sesji RMG - (130.3 KB, docx)

- Ten projekt jeszcze na początku kadencji funkcjonował w sferze marzeń. Bardzo się cieszę, że jest realizowany - powiedziała radna Kamila Błaszczyk. - Tak naprawdę jesteśmy teraz w takim punkcie, że trzeba to zrobić, stoimy przed decyzją "wszystko albo nic". Obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej to jest właściwie ostatni dzwonek na to, żeby takie środki z takim dużym dofinansowaniem na projekt dostać. Jest presja czasu, bo później, z czego trzeba się trochę cieszyć, że pomorskie staje się bogatsze, w kolejnych perspektywach procentowe dofinansowania będą nam spadać.

- Z tego co wiem trwają uzgodnienia – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk. - Wszyscy są zgodni, że trzeba rozpocząć projekt, ale oczywiście występują problemy. Istnieje kwestia, że niestety będą przesiedlenia niektórych ludzi. Jeżeli to są budynki komunalne, to na pewno miasto im po prostu zaproponuje jakieś inne miejsca. To jest bardzo szeroki program, który teraz realizuje miasto.

- To rzeczywiście prawdziwa rewolucja i chyba też prawdziwe wyzwanie i dla radnych, i dla władz miasta – dodał radny Bogdan Oleszek. - PKM Południe w jakimś stopniu mogłaby odciążyć wszystkie nasze drogi, dać szansę na szybki dojazd. Z tego, co widziałem w planach, to część linii jest podziemna, czyli idzie tunelami. Takie trochę metro.

Planowany przebieg PKM Południe:

Pomoc i wsparcie ze strony Gdańska

W programie najbliższej sesji są aż 43 projekty uchwał, jednak żadna z nich nie powinna budzić większych kontrowersji. Są za to uchwały, które, jak można spodziewać się, uchwalone zostaną jednogłośnie. Do takich należy na przykład uchwała w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej miastu Gaziantep w Turcji. Ucierpiało ono znacznie podczas tragicznego trzęsienia ziemi, do którego doszło w ubiegłym miesiącu. W całej Turcji zginęło ponad 50 tys. osób, a ponad 100 tys. pozostało bez dachu nad głową. Na pomoc dla osób dotkniętych tą klęską żywiołową miasto przeznacza 50 tys. zł.

- W tej kadencji wspieraliśmy nasze polskie gminy, które borykały się czy to ze skutkami klęsk żywiołowych, czy na przykład gminy, które potrzebowały pomocy na wschodzie przy granicy z Białorusią. To jest naturalny odruch serca, że chcemy pomóc tak, jak możemy, na skalę naszych możliwości – powiedziała radna Kamila Błaszczyk.

- Z jednej strony nie są to duże środki, ale z drugiej strony to są środki, za które można już konkretną pomoc dla tych ludzi zakupić. To jest oczywiście symboliczna pomoc, ale bardzo ważne jest, że rzeczywiście pomagamy, że wykazujemy solidarność - dodała radna Elżbieta Strzelczyk.

- To jest już tradycja naszego miasta. Myśmy pomagali w różnych sytuacjach i tych najcięższych, jak powodzie na południu czy wichury. Zawsze jesteśmy jako miasto na pierwszej linii – powiedział Bogdan Oleszek.

Inna uchwała pomocowa dotyczy realizowanego przez Miasto Gdańsk programu osiedlania repatriantów. Tym razem wsparcie trafi do czterech rodzin z Kazachstanu. To trwający już do wielu lat projekt. Osoby ze wschody mogą liczyć na początku pobytu na mieszkanie i pomoc w znalezieniu pracy. Wielu wcześniejszych repatriantów to dziś mieszkańcy naszego miasta. 

Dziki w mieście

Goście programu odnieśli się też do tematu, który wprawdzie nie pojawi się podczas obrad, ale który zgłaszają mieszkańcy i który omawiany jest podczas prac komisji Rady Miasta Gdańska. Chodzi o dziki, które coraz częściej pojawiają się w zurbanizowanych rejonach. W Gdańsku można je spotkać w różnych dzielnicach. Radni zaapelowali do mieszkańców przede wszystkim o to, żeby nie dokarmiać tych zwierząt. Nie pozostawiać łatwo dostępnych resztek żywności, a także, żeby zamykać dokładnie osiedlowe wiaty śmietnikowe.

Z obrad LX sesji RMG nadamy na portalu gdansk.pl transmisję. Zapraszamy do śledzenia obrad w czwartek 30 marca od godz. 9.00.

Zobacz cały program:

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów