Księga kondolencyjna w Konsulacie Ukrainy po katastrofie śmigłowca pod Kijowem

W środę, 18 stycznia, rano, w miejscowości Browary pod Kijowem doszło do katastrofy lotniczej: w okolice przedszkola spadł śmigłowiec. Zginęło 14 osób, w tym 1 dziecko. Wśród ofiar śmiertelnych jest m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. W czwartek i piątek (19-20 stycznia) w Konsulacie Ukrainy w Gdańsku będzie wyłożona księga kondolencyjna.
( 19.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flagi Polski, Gdańska i Ukrainy powiewające na maszcie
W katastrofie śmigłowca pod Kijowem zginęło 14 osób. W Konsulacie Ukrainy w Gdańsku można złożyć hołd ofiarom tragedii
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańsk z Ukrainą - specjalna podstrona na gdansk.pl

Katastrofa śmigłowca pod Kijowem

18 stycznia 2023 roku był 329 dniem wojny w Ukrainie z rosyjskim agresorem. Tego dnia rano nad miejscowością Browary w okolicach Kijowa przelatywał śmigłowiec, na którego pokładzie przebywali członkowie kierownictwa ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy. Śmigłowiec spadł, rozbijając się w bliskiej odległości od przedszkola. Wybuchł pożar. 

Ukraińskie media informowały o 18 ofiarach śmiertelnych, w tym kierownictwa MSW Ukrainy. O godzinie 15:45 zakończono akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że zginęło 14 osób, w tym jedno dziecko. 26 osób zostało rannych. 

Wśród ofiar śmiertelnych katastrofy są minister MSW Ukrainy 43-letni Denys Monastyrski, jego zastępca Jewhen Jenin oraz sekretarz stanu Jurij Lubkowycz.

Księga kondolencyjna w Konsulacie Ukrainy w Gdańsku 

W związku z katastrofą śmigłowca w Konsulacie Ukrainy w Gdańsku przy ul. Bernarda Chrzanowskiego 60 A zostaje otwarta Sala Żałobna, w której wyłożono księgę kondolencyjną:

  • w czwartek, 19 stycznia, od 10.00 do 17.00 
  • w piątek, 20 stycznia, od 10.00 do 14.00

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą oddać hołd zmarłym - zachęca Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.