• Start
  • Wiadomości
  • Książka Waldemara Nocnego dla miłośników Gdańska: “Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”

Książka Waldemara Nocnego dla miłośników Gdańska: “Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”

„Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” Waldemara Nocnego to bogaty we współczesne i archiwalne zdjęcia zbiór informacji na temat Wyspy, od powstania Przekopu Wisły w 1895 roku, po czasy obecne. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fundacji „Meritum” i dostępna jest w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56. 
( Publikacja: 21.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Waldemar Nocny, historyk, autor opowiadań i publikacji historycznych o Gdańsku. m.in. „Przewodnika historycznego po Wyspie Sobieszewskiej”
Waldemar Nocny, historyk, autor opowiadań i publikacji historycznych o Gdańsku. m.in. „Przewodnika historycznego po Wyspie Sobieszewskiej”
fot. Bartosz Bańka„Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej” to najnowsza publikacja Waldemara Nocnego, historyka, autora opowiadań i publikacji historycznych o Gdańsku. Ukazała się w lutym 2021 roku. 

- Jako Lokalny Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej zauważyłem rosnące zainteresowanie mieszkańców Gdańska i osób spoza naszego miasta tą nietypową a pełną uroku dzielnicą - mówi Waldemar Nocny. - Poprzez publikację chciałem im dać możliwość przebywania w niej poza sezonem letnim, w miesiącach, gdzie jej zwiedzanie bywa utrudnione. Książkę napisałem w sposób przystępny czytelnikowi: jest zwarta, teksty merytoryczne i krótkie, zilustrowane licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, które powinny pełnić rolę dodatkowej atrakcyjnej informacji.

Książka jest szczegółowym opracowaniem na temat bardziej i mniej znanych miejsc, osób i wydarzeń, jakie miały miejsce na Wyspie Sobieszewskiej. Zagłębimy się zarówno do Rezerwatów „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha” i poznamy ich historię, ale także odkryjemy dwór w Wieńcu (jednej z osad Wyspy Sobieszewskiej), który po II wojnie światowej został przemianowany na Państwowe Gospodarstwo Rolne, czy - dzięki wyjątkowym zdjęciom - zobaczymy słynną Forsterówkę (dawną siedzibę gauleitera Wolnego Miasta Gdańska, Alberta Forstera) od środka. 

Sporo miejsca w książce poświęcono transportowi, który - jak to na wyspie - jest wyjątkowo istotny dla mieszkańców. W tej dziedzinie w dzielnicy zaszły znaczące zmiany: od strony Gdańska na Wyspę Sobieszewską prowadzi nowy most (otwarty 10 listopada 2018 r.), a od strony Mikoszewa do wyboru mamy prom (w okresie wakacyjnym) lub przejazd przez Śluzę w Przegalinie. Wcześniej na Wyspie funkcjonował m.in. prom kolejowy ze Świbna do Mikoszewa, prom łączący Wiślinkę z Sobieszewem, czy nawet – Port Lotniczy w Górkach Wschodnich! 

Wyspa Sobieszewska pełniła także strategiczne funkcje militarne. Na skraju Sobieszewa, na terenie lasu wydmowego przylegającego do rezerwatu przyrody „Ptasi Raj” zlokalizowany był 23. Dywizjon Obrony Powietrznej Kraju – Sobieszewo. Obecnie po jednostce pozostały intrygujące fragmenty: dawnych stanowisk rakietowych, baterii, płotów, schronów czy stanowisk artyleryjskich. 

W publikacji na pierwszy plan wybija się jednak społeczność Wyspy Sobieszewskiej – osoby, które tworzyły kiedyś i tworzą współcześnie wyjątkową atmosferę tej dzielnicy Gdańska. Poznajemy historię szkół i parafii, wydarzeń, jakie są organizowane dla, i z lokalną społecznością. 

- Przede wszystkim czytelnik powinien rozpocząć poznawanie „Przewodnika” od zapoznania się z fotografiami, które wprowadzą go w świat wyspy, by następnie swoje zainteresowanie przekierować na teksty oddające historie miejsca i ludzi. W trzecim etapie, jeśli nadal wyspa zachęca go do bliższego poznania, zaplanować indywidualne trasy zwiedzania, z książką w plecaku – zachęca Waldemar Nocny. 

Odpoczynek na jednej z ławek, które powstały w ramach obchodów 125-lecia Wyspy Sobieszewskiej przy ścieżkach prowadzących na plażę, m.in. do Rezerwatu Mewia Łacha w Świbnie czy przy wejściu na plażę od ul. Radosnej w Sobieszewie. Ławki powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej w ramach Społecznego Programu Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk
Odpoczynek na jednej z ławek, które powstały w ramach obchodów 125-lecia Wyspy Sobieszewskiej przy ścieżkach prowadzących na plażę, m.in. do Rezerwatu Mewia Łacha w Świbnie czy przy wejściu na plażę od ul. Radosnej w Sobieszewie. Ławki powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej w ramach Społecznego Programu Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk
Fot. Fb Teraz Wyspa Sobieszewska

 

Waldemar Nocny urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, wydział humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań „Trzynasty kilometr” oraz powieści „Reguła trzech” (w dwóch tomach), „Do wkrótce”, „Kobiety”, „Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu” oraz „Wyspa wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii dzielnice Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica, Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej oraz Trzecie Ujście Wisły.

„Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”, Waldemar Nocny, 2021

Wydawca: Fundacja „Meritum”, Druk: wydawnictwo „Bernardinum”.